Idzie niebo ciemną nocą

Wydawnictwo: Zielona Sowa
9788376231914
Literatura dziecięca, wiersze

Inne wydania

Tu wszystko jest możliwe: w przydomowym sadzie mieszka złoty jeż, dróżka pod lasem prowadzi do zaczarowanego miasta, a w ciemnym pokoju nie trzeba się bać, bo właśnie tam spotkasz przy odrobinie szczęścia Śpiącą Królewnę albo Tomcia Palucha. Śmieją się do nas niebo, obłoki i kwiaty, i tak łatwo zrozumieć mowę zwierząt. Czar? Magia? Tak, najprawdziwsza magia poezji Ewy Szelburg-Zarembiny. Warto ulec temu czarowi. Ewa Szelburg-Zarembina (1899-1986), autorka wierszy, opowiadań, baśni i utworów scenicznych dla dzieci, tworzyła dla małych czytelników ponad 60 lat. Obok pięknych wierszy zebranych w tomie Idzie niebo ciemną nocą do jej najbardziej znanych książek należą: opowiadania z tomu Najmilsi, oparte na wspomnieniach pisarki z dzieciństwa, zbiory wesołych opowiastek Przez różową szybkę i Wesołe historie, baśniowa opowieść Królestwo bajki. Jej utwory uczą dobroci, szlachetności i wrażliwości na otaczającą przyrodę, kształtują poczucie obowiązku, zachęcają do bezinteresownej pomocy innym.

Danway | 2012-06-07
Przeczytana: 1990 rok

Bardzo ciekawe i niezapomniane historie znane z wczesnego dzieciństwa, które pokazywały jaki wspaniały może być świat... A najwspanialszy jest ten, który sami sobie stworzymy... Polecam...

Postanowiłam dodać do swojej biblioteczki na LC książki ze swojej półki z dzieciństwa. Niby dawno, niby już wiek nie ten do bajek, ale są to naprawdę dobre książki, które nas skłoniły do pokochania czytania. Teraz - rozkochują w sobie najmłodsze pokolenie.

kasia900 | 2013-05-30
Przeczytana: 30 maja 2013

Ewa Szelburg-Zarembina znana jest przede wszystkim z twórczości dla dzieci i młodzieży. Pełniła funkcję Pierwszego Kanclerza Kapituły Orderu Uśmiechu. Przez wiele lat pracowała jako nauczycielka.

Skarbnica dziecięcej wiedzy ...
Idzie niebo ciemną nocą... jest to zbiorek wierszy dla dzieciaczków. Dla tych które umieją już czytać i dla tych, które nie pojęły jeszcze tej umiejętności, ale są chętne aby poznawać świat. Książka przekazuje dzieciom wiele wartości, uczy wrażliwości i piękna na otaczającą go rzeczywistość. Często dzieci uczą się tych wierszyków na pamięć, ponieważ są dosyć krótkie i bardzo łatwe do zapamiętania.

Książeczka podzielona jest na kilka części:
Srebrny deszczyk, Wiatr polny, Szara godzina, Śniegowe piórka, Igiełka ze złotym uszkiem, Zwierzątka Piotrusia, Wierszyki Reni, Złoty jeż.
A sam zbiór rozpoczyna się cudownym listem autorki do dzieci, w którym ta wyraża swoje uczucie do maluchów:
"Dlatego, że Was, dzieci, kocham, że chcę moimi baśniami, wierszami,...

Do tej pory pamiętam niektóre wiersze Ewy Szelburg - Zarembiny:) Szkoda, że w dzisiejszych podręcznikach dla maluchów mało jest wierszy tej autorki, Wandy Chotomskiej, Doroty Gellner i Danuty Wawiłow.

Sama nie wiem, co w tej książce kochałam bardziej: wiersze, które pamiętam do dziś, czy ilustracje Grabiańskiego, niedościgłego mistrza akwareli...

| 2011-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Książka zawiera wartościowe wiersze dla dzieci. Jest przyjemna w czytaniu i poznawaniu przez dzieci świata.Bogate ilustracje, wiele wierszy do wyboru do przeczytania dla dzieci.

Majusia | 2013-11-24
Przeczytana: 20 listopada 2013

Nie podzielam zachwytów nad tą pozycją.
Być może 30- 40 lat temu wiersze Szelburg - Zarembiny były strawne, ale język zmienił się na tyle, że w tej chwili moja 8-letnia córka nie daje rady ich czytać. Dla mnie od wczesnego dzieciństwa pozycja nie do przejścia.... Archaiczny język, dosadne ujęcie, brak poczucia humoru, trywialność, przyziemność. Przykłady?
Proszę bardzo:

Masz jabłko!
Wzięła.
- Do widzenia tatusiu!
- Do widzenia mamusiu!
- Do widzenia córusiu! Uważaj, gdy będziesz szła!

Mogę tak jeszcze długo. Dla mnie kompletnie niepojęte jest wysokie punktowanie takiej "poezji dziecięcej".

Moja 8-latka kompletnie niezainteresowana lekturą...

Tyle razy to czytałam, że po kilkunastu latach, bez zająknięcia wyrecytuje wiersz "Idzie niebo ciemną nocą"

Magdalena Faszcza | 2012-02-04

Rewelacyjna książka z wierszami dla dzieci,uwielbiałam ją czytać jako dziecko,pamiętałam nawet obrazki,szukałam jej bardzo długo,trafiłam na Allegro.Kiedy ją otrzymałam,łezka mi się zakręciła,wszystko wróciło,jakbym się cofnęła w czasie.Uwielbiam ją i polecam:)

andzia | 2012-08-13

Przeczytana w dzieciństwie, a ulubiony wiersz "Idzie niebo ciemna nocą.." znam do dziś :) swietna ksiazka z wierszami dla dzieci. polecam