Tryptyk

Cykl: Will Trent (tom 1) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
Triptych
morderca, śledztwo, kobiety, konkurenci

Z rąk brutalnego zabójcy giną młode kobiety. Sprawca apodpisujea swoje dzieła w wyjątkowo okrutny sposób. Cała policja w Atlancie jest postawiona w stan gotowości. Michael Ormewood a weteran wśród policyjnych detektywów a staje do walki z psychopatą. Okazuje się, że musi przy tym rywalizować z agentem specjalnym Willem Trentem, który nie jest łatwym przeciwnikiem. Mordercę próbuje także złapać ktoś inny: były więzień, który zupełnie przypadkowo wpada na jego trop. Doskonała, misternie skonstruowana fabuła, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, sprawia, że powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Tryptyk“ jest solidnym, mrocznym thrillerem. Michael Ormewood jest weteranem wśród policyjnych detektywów w Atlancie, posiadającym na swoim koncie epizod wojenny w Iraku, gdzie został postrzelony. Po powrocie do kraju, żeni się z piękną Giną, z którą ma ośmioletniego upośledzonego synka o imieniu Tim. Choroba dziecka spowodowała pogorszenie stosunków między rodzicami, co w efekcie skończyło się romansem Michaela z sąsiadką Cynthią. Całość rodziny uzupełnia matka Giny, Barbara, nawiedzona dewotka znienawidzona przez zięcia. Gdy odnaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Aleeshi Monroe nikt nie przypuszczał wówczas, że będzie miało to związek z zamordowaną 21 lat wcześniej piętnastoletnią Mary Alice Finney. W wyniku dochodzenia okaże się, że sprawca obu tych morderstw „podpisuje” swoje dzieła w wyjątkowo okrutny sposób: odgryza swoim ofiarom język. Śledztwo przejmuje Michael Ormewood, któremu partneruje agent specjalny Will Trent z Biura Śledczego Georgii. Od pierwszej chwili...

Gwałty na nastolatkach, codzienna prostytucja i podziemie narkotyków już same w sobie zwiastują mroczną aurę. W połączeniu z drastycznym morderstwem tworzą natomiast mieszaninę najgorszych grzechów, które nie powinny dotykać szarych ludzi. Czasami jeden pozornie niewinny gest potrafi jednak długo mścić się na człowieku, na zawsze pozostawiając go w ciemniejszej stronie myśli. Tak nieprawa atmosfera tworzy czarne tło powieści „Tryptyk”, jaką Karin Slaughter rozpoczyna cykl ze śledczym Willem Trentem. Wyostrzcie własną ostrożność, wróg czai się dosłownie za każdym rogiem i nie spocznie, dopóki jego chory plan nie zostanie zrealizowany.

Niedoskonałość wpisana jest w standard książkowego detektywa, co potwierdza amerykańska pisarka w kreacji agenta specjalnego ze stanowego biura śledczego. Will Trent jest bowiem dyslektykiem i ma ogromny problem z przyswajaniem tekstu pisanego, ale jego nos jest odpowiednio wyczulony na miejskie okrucieństwo, z którym mierzy się każdego dnia. Kolejne...

basik | 2016-04-19
Na półkach: Przeczytane, Sensacja

"Tryptyk" Jest mroczno. Ciemno. Brudno. Niekiedy obrzydliwie. Bardzo, bardzo drastycznie. Nawet dla osób przyzwyczajonych do książek sensacyjnych bywa odrzucająco.
Ale pod względem sensacyjnym jest świetnie. Kilka razy patrzyłam z niedowierzaniem czy faktycznie dobrze zrozumiałam, bo jak to? Jak to możliwe? Możliwe, możliwe. Trzeci szok jest już bardziej prawdopodobny, bo czytelnik się przyzwyczaja. I na dodatek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że im dalej tym będzie lepiej. I jednocześnie gorzej.
To brutalny obrazek czarnego i szarego światka. Dziwki, prostytutki, sutenerzy, alfonsi, gliniarze z pełnym bagażem okrucieństwa o jakim nawet człowiekowi się nie śniło.
Dla mnie najcięższe była ta czerń i szarość. W zasadzie „dobrych” jak na lekarstwo. Bo jak nawet jest jeden, no może dwóch, a niechby i czterech, to każdy z nich ma przeszłość tak traumatyczną, że starczyłoby na niejeden cykl sensacyjny.
Życie obdarte ze złudzeń. Najbardziej optymistyczny może być fakt, że jednak jest...

Korobek | 2015-05-30
Przeczytana: 27 maja 2015

Rewelacyjna książka. Świetnie napisana, z dużą dbałością o szczegóły. Baaardzo klimatyczna. Szybki zwrot akcji. Intryga dobrze przemyślana i... naprawdę zaskakująca :)

Hana | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Prawie dwumetrowy , agent specjalny,Will Trent, dołącza do prowadzącego śledztwo, nieco sfrustrowanego, policjanta, weterana wojny w Iraku , Michaela Ormewooda, by go wesprzeć w pracy. Will jest dobry w swoim fachu nieco i tajemniczy. Sprawa dotyczy zabójstw młodych kobiet.Trenta łączy coś z policjantką z obyczajówki - Angie Polaski. Coś skomplikowanego i ważnego.Panowie rywalizują ze sobą i chyba nie za bardzo się lubią… Książka jest dobra.Główny bohater i książkowa rzeczywistość opisana plastycznie. Zapowiada się dłuższy kontakt z autorką i Trentem jako, że to jest pierwszy tom serii.Polecam.

Felicity | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Naprawdę dobra sensacja/kryminał.
Zajmująca fabuła, trzyma w napięciu do samego końca. Kawał dobrego kryminału, pochłonęłam tę książkę w jeden dzień. Jedynym minusem jest niepotrzebny, moim zdaniem, wulgarny język autorki, można by to napisać używając bardziej przyzwoitych słów.
Ciekawa konstrukcja powieści: powieść składa się z 3 części - w każdej narracja prowadzona jest z punktu widzenia innego bohatera istotnego dla treści opowieści. Podejrzewam, że stąd tytuł powieści, w żaden inny sposób nie mogę go powiązać z fabułą.
To druga książka Karin Slauther która miałam okazję czytać i na pewno sięgnę po następne.

pijana_z_niemocy | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

'Tryptyk' to początek świetnej serii kryminalnej autorstwa Karin Slaughter. To również pierwsza powieść autorki, po jaką sięgnęłam - po tej lekturze wiem jednak, że nie ostatnia. Powieść jest klimatyczna, postaci ciekawe, intryga świetnie skonstruowana, a całość naprawdę wciąga. Nikt tu nie jest tym, za kogo się podaje. Opowieść potrafi solidnie zaskoczyć, a język w jakim jest napisana idealnie pasuje do miejsca akcji. Polecam!

Marcin | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

Co tu dużo pisać. Wciągający kryminał, czyta się jednym tchem. Napisane lekkim językiem, bohaterowie jak żywi, a ich dialogi brzmią naturalnie (częste wulgaryzmy wcale nie przeszkadzają a wręcz dodają wiarygodności). Mimo że rozwiązanie nasuwa się samo już od połowy książki to i tak nie psuje to przyjemności czytania. Powieść nadrabia za to brudnym klimatem i realizmem. Często w powieściach tego typu natrafia się na sztucznie brzmiące dialogi i papierowe postaci, co psuje przyjemność z czytania nawet jeśli fabuła i intryga jest wyjątkowo misternie utkana. O ile z tym drugim Karin Slaughter radzi sobie jako tako (nie najgorzej, ale do mistrzów w zwrotach akcji jej sporo brakuje), o tyle ta pierwsza przypadłość już jej zupełnie nie grozi. Nautralność i lekkość z jaką piszę to jej najmocniejsza strona, czyniąca z tej powieści (i podejrzewam że z pozostałych jej książek też) dobre i wciągające czytadło.

Krystyna | 2011-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Jak zwykle u Slaughter – brutalne morderstwa i szybka akcja czyli dla miłośników gatunku książka, od której trudno się oderwać. Bardzo dużą zaletą jest obraz środowiska, w którym toczy się akcja. Tym razem jest to przede wszystkim środowisko policji, narkomanów i trochę świata więziennego. Dlatego – mimo, iż nie znoszę wulgaryzmów – nie mogę zarzucać autorce ich nadużywania. Nie ma co się oszukiwać – tam nie mówi się uładzonym, pięknym językiem. Myślę, że taki sposób pisania był przemyślaną przez autorkę decyzją i miał na celu wprowadzenie nas do tego świata.

Natalia | 2014-02-21
Przeczytana: 01 listopada 2013

Jest to chyba jeden z nielicznych kryminałów, który wciągnął mnie od samego początku i nie chciał puścić. Nie ma tutaj zbędnego przekoloryzowania, modnych ostatnimi czasy detektywów z tzw. "trudną przeszłością". Jest to co najważniejsze: dobra historia, elementy zaskoczenia no i oczywiście atmosfera marginesu miasta. Wszystko działa jak w idealnie naoliwionej maszynie: trybiki się zazębiają. Nie ma luki w opowieści, a jeśli już jakaś powstaje to nie daje nam to spokoju i szybko zostaje wyjaśnione. Do tej pory wydawało mi się, że rzeczą drugorzędną i często pomijaną przez autorów powieści kryminalistycznych jest bohater. Tutaj autorka tego nie spycha w kąt. Akcja to historia bohatera, jego przeszłość żyje i nie nudzi.
Zaraz po sadze "Millenium" najlepszy do tej pory kryminał jaki czytałam.