Tryptyk

Cykl: Will Trent (tom 1) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
Triptych
morderca, śledztwo, kobiety, konkurenci

Z rąk brutalnego zabójcy giną młode kobiety. Sprawca apodpisujea swoje dzieła w wyjątkowo okrutny sposób. Cała policja w Atlancie jest postawiona w stan gotowości. Michael Ormewood a weteran wśród policyjnych detektywów a staje do walki z psychopatą. Okazuje się, że musi przy tym rywalizować z agentem specjalnym Willem Trentem, który nie jest łatwym przeciwnikiem. Mordercę próbuje także złapać ktoś inny: były więzień, który zupełnie przypadkowo wpada na jego trop. Doskonała, misternie skonstruowana fabuła, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, sprawia, że powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Tryptyk“ jest solidnym, mrocznym thrillerem. Michael Ormewood jest weteranem wśród policyjnych detektywów w Atlancie, posiadającym na swoim koncie epizod wojenny w Iraku, gdzie został postrzelony. Po powrocie do kraju, żeni się z piękną Giną, z którą ma ośmioletniego upośledzonego synka o imieniu Tim. Choroba dziecka spowodowała pogorszenie stosunków między rodzicami, co w efekcie skończyło się romansem Michaela z sąsiadką Cynthią. Całość rodziny uzupełnia matka Giny, Barbara, nawiedzona dewotka znienawidzona przez zięcia. Gdy odnaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Aleeshi Monroe nikt nie przypuszczał wówczas, że będzie miało to związek z zamordowaną 21 lat wcześniej piętnastoletnią Mary Alice Finney. W wyniku dochodzenia okaże się, że sprawca obu tych morderstw „podpisuje” swoje dzieła w wyjątkowo okrutny sposób: odgryza swoim ofiarom język. Śledztwo przejmuje Michael Ormewood, któremu partneruje agent specjalny Will Trent z Biura Śledczego Georgii. Od pierwszej chwili...

katala | 2018-06-23
Przeczytana: 09 marca 2013

Jest mroczno. Ciemno. Brudno. Niekiedy obrzydliwie. Bardzo, bardzo drastycznie. Nawet dla osób przyzwyczajonych do książek sensacyjnych bywa odrzucająco.
Ale pod względem sensacyjnym jest świetnie. Kilka razy patrzyłam z niedowierzaniem czy faktycznie dobrze zrozumiałam, bo jak to? Jak to możliwe? Możliwe, możliwe. Trzeci szok jest już bardziej prawdopodobny, bo czytelnik się przyzwyczaja. I na dodatek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że im dalej tym będzie lepiej. I jednocześnie gorzej.
To brutalny obrazek czarnego i szarego światka. Dziwki, prostytutki, sutenerzy, alfonsi, gliniarze z pełnym bagażem okrucieństwa i skurwysy…ństwa o jakim nawet człowiekowi się nie śniło.
Dla mnie najcięższe była ta czerń i szarośc. W zasadzie „dobrych” jak na lekarstwo. Bo jak nawet jest jeden, no może dwóch, a niechby i czterech, to każdy z nich ma przeszłość tak traumatyczną, że starczyłoby na niejeden cykl sensacyjny. Życie obdarte ze złudzeń. Najbardziej optymistyczny może być fakt, że...

Miłka Kołakowska | 2016-09-26
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 września 2016

Gwałty na nastolatkach, codzienna prostytucja i podziemie narkotyków już same w sobie zwiastują mroczną aurę. W połączeniu z drastycznym morderstwem tworzą natomiast mieszaninę najgorszych grzechów, które nie powinny dotykać szarych ludzi. Czasami jeden pozornie niewinny gest potrafi jednak długo mścić się na człowieku, na zawsze pozostawiając go w ciemniejszej stronie myśli. Tak nieprawa atmosfera tworzy czarne tło powieści „Tryptyk”, jaką Karin Slaughter rozpoczyna cykl ze śledczym Willem Trentem. Wyostrzcie własną ostrożność, wróg czai się dosłownie za każdym rogiem i nie spocznie, dopóki jego chory plan nie zostanie zrealizowany.

Niedoskonałość wpisana jest w standard książkowego detektywa, co potwierdza amerykańska pisarka w kreacji agenta specjalnego ze stanowego biura śledczego. Will Trent jest bowiem dyslektykiem i ma ogromny problem z przyswajaniem tekstu pisanego, ale jego nos jest odpowiednio wyczulony na miejskie okrucieństwo, z którym mierzy się każdego dnia. Kolejne...

Tryptyk to pierwszy tom cyklu z agentem FBI Willem Trentem w roli głównej. Sama Slaughter w podziękowaniach na końcu książki przyznała, że ten thriller miał być czymś na kształt przerywnika, pozwalającym jej na chwilowe oderwanie się od tworzenia serii o Hrabstwie Grant. Tryptyk składa się z trzech alternatywnych wersji pewnej makabrycznej historii,pisanych z perspektywy różnych bohaterów. Spoiwem fabuły jest historia brutalnego morderstwa Mary Alice Finney dokonanego w 1986 w Decatur.

Skazany za zamordowanie Mary Alice John Shelley korzysta z możliwości zwolnienia warunkowego i wychodzi na wolność. Makabryczna historia sprzed lat wraca niczym bumerang przy okazji zabójstwa prostytutki Aleeshi Monroe. Modus operandi mordercy jest prawie taki sam, jak w przypadku zbrodni sprzed lat. Wtedy do akcji wkracza agent Will Trent, który pod pozorem pomocy lokalnej policji ma za zadanie zbadać, czy obie zbrodnie są ze sobą powiązane. Fabuła książki przeplatana jest retrospekcjami z...

Hana | 2017-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2017

Prawie dwumetrowy , agent specjalny,Will Trent, dołącza do prowadzącego śledztwo, nieco sfrustrowanego, policjanta, weterana wojny w Iraku , Michaela Ormewooda, by go wesprzeć w pracy. Will jest dobry w swoim fachu i nieco tajemniczy. Sprawa dotyczy zabójstw młodych kobiet.Trenta łączy coś z policjantką z obyczajówki - Angie Polaski.Coś skomplikowanego i ważnego.Panowie rywalizują ze sobą i chyba nie za bardzo się lubią… Książka jest dobra.Główny bohater i książkowa rzeczywistość opisana plastycznie. Zapowiada się dłuższy kontakt z autorką i Trentem jako, że to jest pierwszy tom serii.Polecam.

Korobek | 2015-05-30
Przeczytana: 27 maja 2015

Rewelacyjna książka. Świetnie napisana, z dużą dbałością o szczegóły. Baaardzo klimatyczna. Szybki zwrot akcji. Intryga dobrze przemyślana i... naprawdę zaskakująca :)

ElaF | 2018-09-10
Przeczytana: 10 września 2018

Hmm...
Dobrze się czyta, ale nie jest to nic nadzwyczajnego. Żadnego efektu zaskoczenia.
Polubiłam bohaterów a Will jest naprawdę ciekawą postacią.
Myślę, że spróbuję z kolejną częścią.

pijana_z_niemocy | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

'Tryptyk' to początek świetnej serii kryminalnej autorstwa Karin Slaughter. To również pierwsza powieść autorki, po jaką sięgnęłam - po tej lekturze wiem jednak, że nie ostatnia. Powieść jest klimatyczna, postaci ciekawe, intryga świetnie skonstruowana, a całość naprawdę wciąga. Nikt tu nie jest tym, za kogo się podaje. Opowieść potrafi solidnie zaskoczyć, a język w jakim jest napisana idealnie pasuje do miejsca akcji. Polecam!

Goszarda | 2017-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2017

Świetny thriller!!!

O psychopacie i zmarnowanej młodości...

Wartka akcja, charakterystyka postaci - tak jak lubię, wątki osobiste;

POLECAM!!! POLECAM!!!

Felicity | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Naprawdę dobra sensacja/kryminał.
Zajmująca fabuła, trzyma w napięciu do samego końca. Kawał dobrego kryminału, pochłonęłam tę książkę w jeden dzień. Jedynym minusem jest niepotrzebny, moim zdaniem, wulgarny język autorki, można by to napisać używając bardziej przyzwoitych słów.
Ciekawa konstrukcja powieści: powieść składa się z 3 części - w każdej narracja prowadzona jest z punktu widzenia innego bohatera istotnego dla treści opowieści. Podejrzewam, że stąd tytuł powieści, w żaden inny sposób nie mogę go powiązać z fabułą.
To druga książka Karin Slauther która miałam okazję czytać i na pewno sięgnę po następne.