Tryptyk

Cykl: Will Trent (tom 1) | Seria: Thriller
Wydawnictwo: Rebis
Triptych
morderca, śledztwo, kobiety, konkurenci

Z rąk brutalnego zabójcy giną młode kobiety. Sprawca apodpisujea swoje dzieła w wyjątkowo okrutny sposób. Cała policja w Atlancie jest postawiona w stan gotowości. Michael Ormewood a weteran wśród policyjnych detektywów a staje do walki z psychopatą. Okazuje się, że musi przy tym rywalizować z agentem specjalnym Willem Trentem, który nie jest łatwym przeciwnikiem. Mordercę próbuje także złapać ktoś inny: były więzień, który zupełnie przypadkowo wpada na jego trop. Doskonała, misternie skonstruowana fabuła, pełna niespodziewanych zwrotów akcji, sprawia, że powieść trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

„Tryptyk“ jest solidnym, mrocznym thrillerem. Michael Ormewood jest weteranem wśród policyjnych detektywów w Atlancie, posiadającym na swoim koncie epizod wojenny w Iraku, gdzie został postrzelony. Po powrocie do kraju, żeni się z piękną Giną, z którą ma ośmioletniego upośledzonego synka o imieniu Tim. Choroba dziecka spowodowała pogorszenie stosunków między rodzicami, co w efekcie skończyło się romansem Michaela z sąsiadką Cynthią. Całość rodziny uzupełnia matka Giny, Barbara, nawiedzona dewotka znienawidzona przez zięcia. Gdy odnaleziono zwłoki brutalnie zamordowanej Aleeshi Monroe nikt nie przypuszczał wówczas, że będzie miało to związek z zamordowaną 21 lat wcześniej piętnastoletnią Mary Alice Finney. W wyniku dochodzenia okaże się, że sprawca obu tych morderstw „podpisuje” swoje dzieła w wyjątkowo okrutny sposób: odgryza swoim ofiarom język. Śledztwo przejmuje Michael Ormewood, któremu partneruje agent specjalny Will Trent z Biura Śledczego Georgii. Od pierwszej chwili...

Miłka | 2016-09-26
Przeczytana: 15 września 2016

Gwałty na nastolatkach, codzienna prostytucja i podziemie narkotyków już same w sobie zwiastują mroczną aurę. W połączeniu z drastycznym morderstwem tworzą natomiast mieszaninę najgorszych grzechów, które nie powinny dotykać szarych ludzi. Czasami jeden pozornie niewinny gest potrafi jednak długo mścić się na człowieku, na zawsze pozostawiając go w ciemniejszej stronie myśli. Tak nieprawa atmosfera tworzy czarne tło powieści „Tryptyk”, jaką Karin Slaughter rozpoczyna cykl ze śledczym Willem Trentem. Wyostrzcie własną ostrożność, wróg czai się dosłownie za każdym rogiem i nie spocznie, dopóki jego chory plan nie zostanie zrealizowany.

Niedoskonałość wpisana jest w standard książkowego detektywa, co potwierdza amerykańska pisarka w kreacji agenta specjalnego ze stanowego biura śledczego. Will Trent jest bowiem dyslektykiem i ma ogromny problem z przyswajaniem tekstu pisanego, ale jego nos jest odpowiednio wyczulony na miejskie okrucieństwo, z którym mierzy się każdego dnia. Kolejne...

basik | 2016-04-19
Na półkach: Sensacja, Przeczytane

"Tryptyk" Jest mroczno. Ciemno. Brudno. Niekiedy obrzydliwie. Bardzo, bardzo drastycznie. Nawet dla osób przyzwyczajonych do książek sensacyjnych bywa odrzucająco.
Ale pod względem sensacyjnym jest świetnie. Kilka razy patrzyłam z niedowierzaniem czy faktycznie dobrze zrozumiałam, bo jak to? Jak to możliwe? Możliwe, możliwe. Trzeci szok jest już bardziej prawdopodobny, bo czytelnik się przyzwyczaja. I na dodatek zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, że im dalej tym będzie lepiej. I jednocześnie gorzej.
To brutalny obrazek czarnego i szarego światka. Dziwki, prostytutki, sutenerzy, alfonsi, gliniarze z pełnym bagażem okrucieństwa o jakim nawet człowiekowi się nie śniło.
Dla mnie najcięższe była ta czerń i szarość. W zasadzie „dobrych” jak na lekarstwo. Bo jak nawet jest jeden, no może dwóch, a niechby i czterech, to każdy z nich ma przeszłość tak traumatyczną, że starczyłoby na niejeden cykl sensacyjny.
Życie obdarte ze złudzeń. Najbardziej optymistyczny może być fakt, że jednak jest...

Korobek | 2015-05-30
Przeczytana: 27 maja 2015

Rewelacyjna książka. Świetnie napisana, z dużą dbałością o szczegóły. Baaardzo klimatyczna. Szybki zwrot akcji. Intryga dobrze przemyślana i... naprawdę zaskakująca :)

pijana_z_niemocy | 2015-10-06
Przeczytana: 06 października 2015

'Tryptyk' to początek świetnej serii kryminalnej autorstwa Karin Slaughter. To również pierwsza powieść autorki, po jaką sięgnęłam - po tej lekturze wiem jednak, że nie ostatnia. Powieść jest klimatyczna, postaci ciekawe, intryga świetnie skonstruowana, a całość naprawdę wciąga. Nikt tu nie jest tym, za kogo się podaje. Opowieść potrafi solidnie zaskoczyć, a język w jakim jest napisana idealnie pasuje do miejsca akcji. Polecam!

Felicity | 2014-01-26
Przeczytana: 26 stycznia 2014

Naprawdę dobra sensacja/kryminał.
Zajmująca fabuła, trzyma w napięciu do samego końca. Kawał dobrego kryminału, pochłonęłam tę książkę w jeden dzień. Jedynym minusem jest niepotrzebny, moim zdaniem, wulgarny język autorki, można by to napisać używając bardziej przyzwoitych słów.
Ciekawa konstrukcja powieści: powieść składa się z 3 części - w każdej narracja prowadzona jest z punktu widzenia innego bohatera istotnego dla treści opowieści. Podejrzewam, że stąd tytuł powieści, w żaden inny sposób nie mogę go powiązać z fabułą.
To druga książka Karin Slauther która miałam okazję czytać i na pewno sięgnę po następne.

Marcin | 2013-09-20
Przeczytana: 20 września 2013

Co tu dużo pisać. Wciągający kryminał, czyta się jednym tchem. Napisane lekkim językiem, bohaterowie jak żywi, a ich dialogi brzmią naturalnie (częste wulgaryzmy wcale nie przeszkadzają a wręcz dodają wiarygodności). Mimo że rozwiązanie nasuwa się samo już od połowy książki to i tak nie psuje to przyjemności czytania. Powieść nadrabia za to brudnym klimatem i realizmem. Często w powieściach tego typu natrafia się na sztucznie brzmiące dialogi i papierowe postaci, co psuje przyjemność z czytania nawet jeśli fabuła i intryga jest wyjątkowo misternie utkana. O ile z tym drugim Karin Slaughter radzi sobie jako tako (nie najgorzej, ale do mistrzów w zwrotach akcji jej sporo brakuje), o tyle ta pierwsza przypadłość już jej zupełnie nie grozi. Nautralność i lekkość z jaką piszę to jej najmocniejsza strona, czyniąca z tej powieści (i podejrzewam że z pozostałych jej książek też) dobre i wciągające czytadło.

Krystyna | 2011-12-13
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 12 grudnia 2011

Jak zwykle u Slaughter – brutalne morderstwa i szybka akcja czyli dla miłośników gatunku książka, od której trudno się oderwać. Bardzo dużą zaletą jest obraz środowiska, w którym toczy się akcja. Tym razem jest to przede wszystkim środowisko policji, narkomanów i trochę świata więziennego. Dlatego – mimo, iż nie znoszę wulgaryzmów – nie mogę zarzucać autorce ich nadużywania. Nie ma co się oszukiwać – tam nie mówi się uładzonym, pięknym językiem. Myślę, że taki sposób pisania był przemyślaną przez autorkę decyzją i miał na celu wprowadzenie nas do tego świata.

Laurana | 2012-05-16

Kryminały, horrory i thrillery mają to do siebie, że pisane są na tzw. "jedno kopyto". Istnieje wówczas cienka granica pomiędzy dobrym thrillerem a najzwyklejszą w świecie chałą. "Tryptyk", pomimo tego, że zawiera w sobie dość przewidywalną od połowy książki historię jest napisany bardzo lekko, wyrafinowanie i z subtelnością. Autorka doskonale wyczuła czytelnika i swoim stylem oraz metodyką opisu nie zanudziła na żadnej ze stron. A okazji było wiele. Z pewnością polecam!

Natalia | 2014-02-21
Przeczytana: 01 listopada 2013

Jest to chyba jeden z nielicznych kryminałów, który wciągnął mnie od samego początku i nie chciał puścić. Nie ma tutaj zbędnego przekoloryzowania, modnych ostatnimi czasy detektywów z tzw. "trudną przeszłością". Jest to co najważniejsze: dobra historia, elementy zaskoczenia no i oczywiście atmosfera marginesu miasta. Wszystko działa jak w idealnie naoliwionej maszynie: trybiki się zazębiają. Nie ma luki w opowieści, a jeśli już jakaś powstaje to nie daje nam to spokoju i szybko zostaje wyjaśnione. Do tej pory wydawało mi się, że rzeczą drugorzędną i często pomijaną przez autorów powieści kryminalistycznych jest bohater. Tutaj autorka tego nie spycha w kąt. Akcja to historia bohatera, jego przeszłość żyje i nie nudzi.
Zaraz po sadze "Millenium" najlepszy do tej pory kryminał jaki czytałam.

Ofiara
    Karin Slaughter
    MatchUp
    Charlaine Harris, Steve Berry, Sandra Brown, Lisa Jackson, Lee Child, Kathy...
    Miasto glin
    Karin Slaughter