Proces Grupowy. Poradnik dla trenerów, nauczycieli i wykładowców

Okładka książki Proces Grupowy. Poradnik dla trenerów, nauczycieli i wykładowców Agnieszka Kozak
Agnieszka Kozak Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2010-01-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Okładka książki Nastolatek potrzebuje wsparcia. Zrozum swoje dziecko i bądź po jego stronie Robert Bielecki, Agnieszka Kozak, Marcin Rzeczkowski
Nastolatek pot... Robert Bielecki, Ag...
Okładka książki KONFLIKT, SZACUNEK, ZGODA. Porozumienie bez Przemocy w praktyce biznesowej Joanna Berendt, Agnieszka Kozak, Vesna Lorenc
KONFLIKT, SZAC... Joanna Berendt, Agn...
Okładka książki Uwięzieni w słowach rodziców. Jak uwolnić się od zaklęć, które rzucono na nas w dzieciństwie Agnieszka Kozak, Jacek Wasilewski
Uwięzieni w sł... Agnieszka Kozak, Ja...

Byłem bardzo zagubiony na początku mojej przygody z byciem liderem grupy. Trudno było mi zrozumieć podstawy funkcjonowania wspólnoty. Nie potrafiłem jasno określić celu grupy, roli konkretnych jej członków.
Ta książka pomogła mi nadrobić zaległości i zainspirowała do wgłębienia się w temat.
Polecam każdemu - szczególnie początkującym - kto ma pod swoją opieką jakąkolwiek społeczność.

4/10 Może być

Oczekiwałam po tej książce o wiele więcej. Z mojej perspektywy przedstawia podstawy trenerstwa i jedynie podstawowe informacje, które są w mojej ocenie już dość rozpowszechnione m.in proces grupowy, role grupowe, komunikat Ja, analiza SWOT, model GROW, kapelusze de Bono.
Być może będzie odkrywcza dla początkujących trenerów, którzy stawiają pierwsze kroki w branży.
Książka zawiera również fragmenty z serii " z sali szkoleniowej" , gdzie autorka opisuje praktyczne zastosowanie wiedzy. Nie do wszystkich metod i ćwiczeń szkoleniowych opisywanych przez Panią Agnieszkę jest mi blisko, natomiast część zainspirowała mnie do swojej pracy- stąd dodaje 1 gwiazdkę więcej

4/10 Może być

Książka niezbyt dopracowana (wydanie z 2010 roku). Jest to streszczenie innych pozycji (zawartch w bibliografii, które jednak zawiera braki).
Dobra na początek.

Dobra na początek.

Wiedza z zakresu funkcjonowania i rozwoju grupy jest podstawą dla wszystkich tych, którzy z grupą pracują. niemniej o procesie grupowym, o tym, jak przebiega i o poszczególnych jego etapach mówi się właściwie tylko na szkoleniach przeznaczonych dla trenerów i coachów. Tymczasem wiele jest innych grup ludzi, którzy an co dzień pracują z różnymi zespołami, szkoląc je, ucząc lub kierując realizacją poszczególnych zadań. Oni także powinni korzystać z wiedzy dotyczącej właśnie procesu grupowego.
Po tę książkę sięgnęłam, ponieważ sama chciałam usystematyzować trochę swoją wiedza właśnie w zakresie pracy z grupą i mechanizmów rządzących tą grupą. wybór tej pozycji był dla mnie strzałem w dziesiątkę. Dzięki lekturze zyskałam, wiele nowych inspiracji i wiadomości, a także uporządkowałam te informacje, które już miałam.
Książka jest zwięzłym kompendium wiedzy, które zawiera najważniejsze wiadomości. Dużą zaletę stanowią także przytaczane przez autorkę sytuacje ze szkoleń obrazujące omawianą tematykę. bardzo ciekawe wydają się też ćwiczenia, które można wykorzystać w swojej pracy trenera, szkoleniowca czy nauczyciela, choć tych wydaje się być trochę mało.
Książka na pewno nie wyczerpuje w pełni tematu jednak jej lektura staje się pewnym punktem wyjścia do poszukiwania kolejnych wiadomości z zakresu teorii funkcjonowania grupy. Polecam wszystkim, którzy zaczynają swoją przygodę z prowadzeniem grup i tym, którzy choć już praktykują czują, ze brakuje im teoretycznych podstaw.

• Psychologia
  • Poradniki
  • PięknoPsychologii
  • Edukacja
  • Szkolenia, trenerskie
  • Psychologia i Rozwój

Dodaj cytat z książki Proces Grupowy. Poradnik dla trenerów, nauczycieli i wykładowców