Związek Żydowskich Policjantów

Wydawnictwo: W.A.B.
The Yiddish policemen's union

Żydowscy wygnańcy z Europy ogarniętej II wojną światową osiedlili się na Alasce. W 1948 r. dołączyli do nich Żydzi, którzy przegrali walkę o Erec Israel i zostali wyrzuceni z Palestyny. Amerykański Kongres przyznał jednak Żydom prawa do Kolonii Sitka jedynie na 60 lat, który to termin właśnie upływa i niebawem alaskańscy Żydzi znów staną się bezdomni. Niektórzy policjanci być może zachowają swoje miejsca pracy, pod warunkiem, że nie będą się zbytnio przejmować swoją pracą. Na przykład tragicznie zmarłym Emanuelem Laskerem, który był wprawdzie genialnym szachistą, ale nie tym, który urodził się w 1868 r. Uparty Lansman podąża tropem fałszywego Laskera, a przy okazji także śladami starszego kolegi po fachu, Philipa Marlowe’a. Pije, pali, obrywa i filozofuje jak on; szachów wprawdzie nienawidzi, ale nienawiścią bardzo zbliżoną do miłości. Pozornie zwykłe śledztwo zatacza coraz szersze kręgi. Ze zmarłym związani są chasydzcy gangsterzy, byli i aktualni agenci rozmaitych służb wywiadowczych, a także mnóstwo zwykłych ludzi, którym nie odmówił swojego błogosławieństwa. Sprawdzając kolejne domysły, Landsman pakuje się w kabałę, z której naprawdę trudno ujść z życiem.

Nobliszka | 2017-11-11

To opowieść o Żydku w Sitku. O pardon, ale fapasa popełniłam. Co ja mam z ta matematyką. O Żydkach, o więcej niż jednym egzemplarzu. I o pejsatych. Oj, niech nikomu do głowy nie przyjdzie, że ja kogoś obrazić zamierzam. O nie, nic z tego. Ja za autorem powtarzam, jota w jotę, litera po literze.

I jeszcze jest o wydarzeniu, które może zmienić świat. Oczywiście za pomocą przepychanek, nowych wojen, jakby tych dzisiaj było za mało.

I o cadyku, z Bożej łaski, przepadłym, zgniecionym, podeptanym, zaprzepaszczonym, roz…

betsy | 2018-11-08
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 08 listopada 2018

Bardzo dobra książka. Bardzo żydowska. Z melancholią, językiem, religią inteligencją i dowcipem właściwym Narodowi Wybranemu. O Żydach wiecznych tułaczach z ich tęsknotą za własnym państwem i mesjaszem, który nigdy nie przyjdzie. Wątek kryminalny taki sobie, nastrój ponury, ale świetny język. Te porównania! Dla nich warto było przeczytać tę książkę.

Maciek | 2017-05-03
Przeczytana: 2013 rok

Nic specjalnego i odkrywczego. Miejsce Żydów mogłaby zająć dowolna inna nacja i książka by na tym nie ucierpiała a szkoda, bo tułaczka Narodu Wybranego aż się prosi o wersję SF lub Fantasy, do tego przeciętny wątek detektywistyczny i średni (tak sobie zarysowani) bohaterowie, za to czyta się całkiem lekko i przyjemnie.

Andrew Vysotsky | 2012-03-06
Przeczytana: 06 marca 2012

Nie wiem czemu po lekturze Cudownych chłopców, którzy nie do końca mnie zachwycili, uparłem się przeczytać Związek Żydowskich Policjantów (The Yiddish Policemen's Union), również pióra Michaela Chabona. Dziś nie pamiętam już nawet przyczyn tej decyzji, w każdym bądź razie byłem konsekwentny i skorzystałem z akcji „zaproponuj książkę” w naszej powiatowej bibliotece, a potem wytrwale czekałem. W międzyczasie niechcący, gdyż unikam przeprowadzania takich „wywiadów” przed lekturą, dowiedziałem się, iż powieść, na którą oczekuję, została uhonorowana poważnymi nagrodami, a także, że autor jest notowany wysoko nie tylko w rankingach sprzedażowych, co niekoniecznie jest dobrą rekomendacją, ale także w ocenach krytyków i czytelników. W końcu książka zastała zakupiona i trafiła w moje ręce.

Związek Żydowskich Policjantów moim zdaniem, wbrew opinii wielu teoretyków literatury, do czego jeszcze zresztą powrócę, ewidentnie należy zaliczyć do kryminałów. Pierwszoplanową postacią powieści jest...

Janusz Szewczyk | 2017-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2017

Książka ta otrzymała wszystkie najważniejsze nagrody przyznawane utworom F&SF, co jest raczej bez sensu, gdyż jej związki z literaturą fantastyczną ograniczone są wyłącznie do pewnych założeń a liczne nawiązania do autentycznych wydarzeń i rzeczywiście istniejących postaci historycznych (w tym powiązanych z Polską) sprawiają, że cały tekst wydaje się zupełnie realistyczny. Użyta przez autora jako tło, alternatywna wersja dwudziestowiecznej historii Żydów, w której zmuszeni zostali oni do osiedlenia się na Alasce, popadając przy okazji w konflikt z rdzennymi Indianami, wpływa oczywiście na losy bohaterów i całość akcji, ale opisana jest w taki sposób, że zupełnie nie czuje się jej nieautentyczności. Nagrody dla najlepszej powieści fantastycznej nadano tej powieści nieco na wyrost, bo elementy fantastyczne z całą pewnością nie były głównym celem autora a jedynie tłem. Na tym tle rozgrywa się nieomal główny wątek kryminalny. Jego bohaterem jest obawiający się ciemności policjant...

Jacek Jarosz | 2018-10-02
Przeczytana: 02 października 2018

Niby nic wielkiego, kryminał jak kryminał. Ale świetny język, a nade wszystko wiele bardzo interesujących szczegółów oraz smaczków z życia, historii i obyczajów narodu wybranego. Najcenniejsze jednak to, że ta książka się wymyka z jednoznacznej klasyfikacji gatunkowej, a to lubię. Nie cierpię oczywistych opowiastek. Natomiast tutaj, miejscami przynajmniej, duża dobra literatura.

Marta sans-H | 2017-03-22
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

„Powieść tę napisano na komputerach Macintosh przy użyciu programów Devonthink Pro i Nissus Writer Express” w napisach końcowych sekrety kuchni zdradza Chabon.

Ciekawa sprawa, ta książka. Choć sama przedstawiona w niej sprawa już mniej. Z jednej strony wywołuje zachwyt nad poprowadzonymi tu brawurowo językiem oraz przekładem, bo mnogie jidyszyzmy i hebraizmy lepiej chyba współbrzmią z polszczyzną niż z angielskim (niewykluczone, że przemawia za mną stronniczość). Z drugiej nie angażuje, jest jakby sama dla siebie zamkniętym światem, nie chce się podobać. Wielokrotnie łapałam się na tym, że czytam, wzrok przeskakuje po linijkach, a jednak komunikat z treścią nie dochodzi do mózgu, i to nie z powodu jego skomplikowania (może czasem ktoś ma tak samo jak ja. Et tu, Czesławie?).

Na szkielecie kryminału – nadinteligetny detektyw z licznymi tendencyjnymi problemami, nieproszony, podejmuje się rozwikłania zagadki, o której prawda niewygodna jest dla większości powiązanych z nią stron –...

Dlatego nie dałam dziesięciu gwiazdek, ponieważ zakończenie wydało mi się takie... Niepełne. Nijakie. Książka jest rewelacyjna, podczytywałam ją, gdzie tylko się dało, a zakończenie okazało się być rozczarowaniem. Ech.
Po kolei: wyobraźcie sobie, że powstanie państwa Izrael kończy się natychmiastową i wielką katastrofą. Żydzi z całej Europy znajdują schronienie na... Alasce - tam bowiem dostają spory kawał ziemi w dzierżawę na sześćdziesiąt lat.
Miejsce to staje się namiastką państwa żydowskiego. Mieszkańcy porozumiewają się między sobą w jidysz (nie uznając syjonistycznej wersji hebrajskiego), co tydzień obchodzi się szabat, nieważne, czy jest się religijnym, czy nie. Wszędzie można kupić koszerne jedzenie, a nad całą okolicą czuwają żydowscy policjanci.
Przede wszystkim wielkim zaskoczeniem było dla mnie to, jak mało się mówiło o tytułowym Żwiązku Żydowskich Policjantów. Jednak szybko przeszłam nad tym do porządku dziennego, albowiem losy głównego bohatera (policjanta,...

magdalena | 2018-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2018

Za język, specyficzny dowcip i lekkość należy się maksymalna ilość gwiazdek. Za intrygę i generalnie całą historię połowa mniej. Mam wrażenie, że w zasadzie mniej ważne o czym ona by nie była, najciekawszy byłby język i styl, który sprawia, że książkę połyka się w kilka chwil. Ale i niestety dość łatwo zapomina się w zasadzie o czym ona była i o co w niej tak naprawdę chodziło....

Bosy_Antek | 2011-09-29

Najpierw cytat ze strony o Autorze:

W 2007 r. ukazała się powieść "Związek żydowskich policjantów", owoc pięciu lat pracy. Powieść okazała się następnie wielkim sukcesem pisarza, przynosząc mu nagrody Nebula, Hugo i Locus oraz nominacje do nagród Sidewise, nagrody im. Edgara Allana Poe oraz nagrody BSFA. Media wspominają o niedługiej ekranizacji powieści, której mają dokonać Bracia Cohen

Brzmi zachęcająco, prawda?

Tak właśnie znalazłem rzeczoną książkę. Żaden strzał w ciemno - po prostu przewertowałem spis nagradzanych ostatnio autorów i nie mogłem wybrać źle.

***

Najpierw parę oczywistości.

Parę razy w życiu chciałem być zły (nie zły absolutnie, ale tylko tak troszkę, niemal delikatnie)- przywalić niesympatycznemu bliźniemu inteligentnie, ironicznie, ledwie maskując cynizm, zmiażdżyć przeciwnika ciętą ripostą i patrzeć, jak kurczy się w oczach pod prasą bezczelnego poczucia humoru.

(Mój ulubiony cytat z Chandlera:

- Nie podobają mi się pańskie maniery.
- Nic nie szkodzi,...