Państwo w czasach demokracji. Rudolf Smend i carl Schmitt o istocie porządku państwowego Europy kontynentalnej

Wydawnictwo: Instytut Studiów Politycznych PAN
historia
LubimyCzytać

"Czym jest państwo? Tworem uniwersalnym, ogólnodziejowym, czy specyficznym produktem europejskiej historii, powstałym w jej przełomowym momencie, w wieku XVI? Czy przeminie wraz z historią i epoką Moderne, wyrzucone na margines życia społecznego przez liberalne tendencje współczesności, czy pozostanie za kulisami bieżącej polityki jako przedmiot arcana imperii? Czy państwo demokratyczno-liberalne jest nową formą państwa, czy tworem międzyepoki?". Prezentowana praca zawiera immanentną analizę dwóch teorii państwa - Rudolfa Smenda i Carla Schmitta - które są w Polsce bardzo mało znane, tak zresztą jak dorobek innych przedstawicieli weimarskiej teorii państwa i prawa państwowego. (...) Tymczasem są to dzieła należące do kanonu kontynentalnej myśli państwowej, która powinna być nam bliższa niż amerykańska teoria polityczna, a w każdym razie na równi z tamtą znana i obecna w kształtujących się na nowo w Polsce naukach politycznych.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!