Okładka książki Od Beresteczka do Cudnowa. Działalność wojskowa Jerzego Sebastiana Lubomirskiego w latach 1651 - 1660 Marcin Gawęda
Marcin Gawęda Wydawnictwo: INFORTeditions Seria: Bitwy/Taktyka historia
historia
Bitwy/Taktyka
INFORTeditions
2013-01-01
2013-01-01

Postać Jerzego Sebastiana Lubomirskiego jest u nas nieustannie związana z rokoszem nazwanym od jego nazwiska, ale przecież wcześnie był to też zdolny dowódca, który z sukcesami bił się z wrogami Rzeczypospolitej. Na ten aspekt, czyli działalność wojskową wodza stawia w swojej książce Marcin Gawęda i stara się go przybliżyć czytelnikowi. Zakres czasowy pracy obejmuje lata 1651-1660, czyli autor omawia rolę Lubomirskiego podczas takich wydarzeń jak bitwa pod Beresteczkiem, najazd na Siedmiogród, walka ze Szwedami podczas Potopu czy kampania 1660 roku przeciwko Rosjanom i Kozakom. Całość jest napisana całkiem zgrabnie, książka spełnia swoją rolę usystematyzowania wiedzy na konkretny temat, natomiast Gawęda ma manierę odbiegania od głównego wątku i często snuje dygresje na tematy drugorzędne. W każdym razie postać Lubomirskiego zasługiwała na takie przypomnienie, często zapominamy, że niektóre z jego epizodów jak wyprawa na Siedmiogród czy oblężenie Torunia stawiają go w gronie wszechstronnych i utalentowanych dowódców.

Niewątpliwym plusem jest styl autora, jego płynny i przejrzysty styl narracji. Jerzy Sebastian Lubomirski jest znany głównie z rokoszu który trwał od 1665 do 1666 roku. Autor przedstawia wojenną działalność w czasie powstania Chmielnickiego, Potopu szwedzkiego i wojny z Rosją.

Szkoda, że działania wojenne marszałka i późniejszego hetmana polnego nie są znane szerzej. Lubomirski był bardzo dobrym dowódcą podczas działań regularnych, świetnym organizatorem partyzantki czy oblężeń. Po lekturze uważam, że powinien zająć zaszczytne miejsce tuż obok Chodkiewicza, Żółkiewskiego, czy Sobieskiego.

• Nowożytność
  • Historia Polski