Od Beresteczka do Cudnowa. Działalność wojskowa Jerzego Sebastiana Lubomirskiego w latach 1651 - 1660

Seria: Bitwy/Taktyka
Wydawnictwo: INFORTeditions
historia
LubimyCzytać

Postać Jerzego Sebastiana Lubomirskiego odcisnęła wyraźne piętno na historii politycznej I Rzeczypospolitej. Uwaga ta odnosi się także do dokonań Śreniawity w sferze wojskowości, chociaż ten aspekt aktywności Lubomirskiego do niedawna był mocno zaniedbany. Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, ma na celu ukazanie właśnie militarnych osiągnięć marszałka i hetmana polnego koronnego....

Książka, którą oddajemy do rąk Czytelników, ma na celu ukazanie właśnie militarnych osiągnięć marszałka i hetmana polnego koronnego. Działania Lubomirskiego – jako żołnierza i dowódcy – przedstawione zostały na szerokim tle działań wojennych połowy XVII wieku, ze szczególnym uwzględnieniem organizacji i historii bojowej jednostek jego szefostwa. Czytając monografię Gawędy, towarzyszymy Lubomirskiemu na wszystkich polach bitew z jego udziałem – zaczynając od nieudanego debiutu pod Beresteczkiem, poprzez bitwy i oblężenia „potopu”, aż po kampanię cudnowską, gdzie ambitny magnat był głównym architektem zwycięstwa.

„Gratuluję Autorowi bardzo dobrej pracy, głęboko osadzonej w epoce staropolskiej i obiektywnie prezentującej osobę J. S. Lubomirskiego” – czytamy w recenzji prof. M. Nagielskiego.

Autor ma nadzieję, że z opinią Recenzenta zgodzą się także Czytelnicy.

źródło opisu: http://www.infort-sklep.pl

źródło okładki: http://www.infort-sklep.pl

Kamil Szaładziński | 2019-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2019

Niewątpliwym plusem jest styl autora, jego płynny i przejrzysty styl narracji. Jerzy Sebastian Lubomirski jest znany głównie z rokoszu który trwał od 1665 do 1666 roku. Autor przedstawia wojenną działalność w czasie powstania Chmielnickiego, Potopu szwedzkiego i wojny z Rosją.

Szkoda, że działania wojenne marszałka i późniejszego hetmana polnego nie są znane szerzej. Lubomirski był bardzo dobrym dowódcą podczas działań regularnych, świetnym organizatorem partyzantki czy oblężeń. Po lekturze uważam, że powinien zająć zaszczytne miejsce tuż obok Chodkiewicza, Żółkiewskiego, czy Sobieskiego.