Polska naszych pragnień, Polska naszych możliwości. Antologia "Polityki Polskiej"

Wydawnictwo: Ośrodek Myśli Politycznej
historia
LubimyCzytać

„Polityka Polska” – pismo środowiska Ruchu Młodej Polski (RMP) – stała się wlatach 80-tych XX w. jednym z najważniejszych ośrodków krystalizacji myśli istrategii prawicowej opozycji antykomunistycznej. Jej znaczenie polegało przedewszystkim na stworzeniu języka, którym pod koniec lat 80-tych i w latach 90-tychniemal cała prawica (i nie tylko) opisywała rzeczywistość schyłkowego PRL-u,proces odzyskiwania suwerenności przez Polaków, dominację na scenie politycznej postsolidarnościowej lewicy, ale i wewnątrzprawicowe spory. W tym sensie czternaście numerów pisma opublikowanych do 1989 r. i pięć numerów, które wydano już legalnie, stało się prawdziwą szkołą myślenia i działania politycznego dla ludzi, którzy w III Rzeczypospolitej znaleźli się w tak odmiennych ugrupowaniach jak Unia Demokratyczna i Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe, redagowali i „Gazetę Wyborczą”, i „Gościa Niedzielnego”, i „Pro Fide, Rege et Lege”. Warto więc przyjrzeć się „Polityce Polskiej” właśnie z perspektywy jej znaczenia dla polityki polskiej lat 80-tych i 90-tych, mocniej zaakcentować wątki, które dla jej autorów nie zawsze były najważniejsze, pokazać wyraźne dziś, a wówczas nieoczywiste, konsekwencje głoszonych przez nich idei. Wydana przez Ośrodek Myśli Politycznej i Muzeum Historii Polski antologia – pod redakcją Małgorzaty Bartyzel i Artura Wołka – zawiera 34 teksty, autorstwa Jacka Bartyzela, Małgorzaty Bartyzel, Marka Budzisza, Wiesława Chrzanowskiego, Mirosława Dzielskiego, Marka Gadzały, Andrzeja Grajewskiego, Aleksandra Halla, Lecha Jeziornego, Marka Jurka, Rafała Matyi, Marka Pomorskiego, Kazimierza Michała Ujazdowskiego, Wiesława Walendziaka, Wojciecha Wasiutyńskiego, Tomasza Wołka i Pawła Ziółka.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!