LubimyCzytać

Co jest prawdziwym skarbem Korfu?Co spada z nieba w Wielką Sobotę?Gdzie można poczuć się jak w Wenecji?Gdzie spotkali się Henry Miller i Lawrence Durrel?Korfu, czyli nowe spojrzenie na wyspę. Podczas wyjazdu z Pascalem wypoczniesz ze stoickim spokojem!Moje pierwsze zetknięcie z wyspą Korfu było znamienne: dawno temu, zachęcona opowieściami Geralda Durrella, bardzo chciałam odwiedzić wyspę. Najpierw jednak próbowałam zlokalizować ją na mapie Grecji, przywiezionej z Hellady przez znajomą. Obejrzałam mapę ze wszystkich stron, dokładnie przeczytawszy nazwy wszystkich zaznaczonych na niej wysp, jednak nigdzie nie było Korfu! W końcu to duża wyspa, dlaczego jej nie zaznaczono? - myślałam sfrustrowana (było to na długo przed erą Google Maps i Wikipedii). Zagadka wyjaśniła się pewnego dnia, kiedy odkryłam, że Grecy mianują swoje wyspy po grecku i niekoniecznie uwzględniają na mapach cudzoziemskie nazwy. "Kerkyra" brzmi zdecydowanie bardziej po grecku - przyznałam w końcu rację mapie. Wiesława Rusin, podróżniczka, autorka przewodników turystycznych

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Mateusz | 2019-09-27
Przeczytana: 24 września 2019

Przewodniki czytam (jak na razie) tylko przy okazji podróżowania. W te wakacje odwiedziłem Korfu i żeby lepiej poznać grecką wyspę wziąłem ze sobą przewodnik "Itaki". Nie będę o nim się rozpisywał, bo za bardzo nie ma o czym, ale do przewodnika mam trzy - moim zdaniem poważne - zarzuty.

1) Zamieszczone w nim informacje (typu "Gdzie zjeść?", "Gdzie spać?") były nieaktualne. Do tego przewodnik wprowadzał w błąd informując na przykład o godzinach otwarcia w muzeum czy cenach w nim.
2) Opisy o różnych miejscach - które po dotarciu do nich okazywały się ciekawe - były nudne i nic nie wnosiły. Czasami odnosiłem wrażenie, że ja byłbym w stanie ułożyć taki opis nawet nie widząc danego miejsca...
3) Przewodnik był po prostu banalny i nudny... Lektura powinna być przyjemnością, a gdy czytane opisy są nudne, a do tego często nie mają pokrycia w rzeczywistości, to przewodnika nie czyta się z przyjemnością.