Diler

Okładka książki Diler White Cameron
Okładka książki Diler
White Cameron Wydawnictwo: Capricorn Seria: Żywoty nieświętych biografia, autobiografia, pamiętnik
Żywoty nieświętych
Capricorn
2005-01-01
2005-01-01
Anna Cichowicz
diler narkotyki

Ciężko się oderwać od książki.

Ciężko się oderwać od książki.

Kiedy wypożyczyłam tę książkę z biblioteki chyba spodziewałam się czegoś innego. Zaskoczyłam się jednocześnie pozytywnie i negatywnie. To co mi się podobało to "technikalia" - autor poświęca sporo miejsca na tłumaczenie historii danego narkotyku, zmieniających się trendów popularności w różnych częściach świata. Pierwsza połowa tej książki opowiada bardziej o historii autora jako dilera - i to jest moim zdaniem ta ciekawsza część. Druga połowa jest poświęcona w większej części jego uzależnieniu i chyba tutaj wychodzi mimo wszystko nie najlepszy warsztat pisarski autora - po prostu ciężko mi było zrozumieć co wtedy przeżyłam, nie mogłam się wczuć w głównego bohatera, mimo, że wszystko było opisane dość dokładnie. Zabrakło mi w tej części trochę więcej "otworzenia się" przed czytelnikiem. Ogólnie jednak uważam, że warto sięgnąć po tę pozycję jeśli komuś wpadnie w ręce - na pewno skłania do refleksji, autor przedstawia własne zdanie i własny punkt widzenia, ale nikomu niczego nie narzuca, co sprawia, że przyjemnie się polemizuje w myślach z jego argumentami.

Co prawda dilerska kariera bohatera wbrew oczekiwaniom nie jest głównym tematem tej książki, niewątpliwie autor miał osobisty kontakt ze światem narkotyków z każdej możliwej strony. Poznał wszelkie oblicza krainy używek i to aż na czterech kontynentach! Dodatkowy plus za naprawdę wnikliwą i przemyślana analizę możliwości rozwiązania problemu narkomanii. Czy to rozwiązanie dobre? Może i nie, ale chyba jedyne możliwe do zaakceptowania.

Prawdziwa - zapewne do pewnego stopnia - historia człowieka, który znajduje hobby w narkotykach tylko po to, by na koniec zostać przez nie pożartym i wyplutym. Nieco gorzką opowieść przełamują czerstwe żarty autora. Czego tu nie lubić?

Czy dilerzy mają wyrzuty sumienia?- trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Mimo tego, iż czytając czuje się, że bohater nie oczekuje rozgrzeszenia, uważam, że jest to jego spowiedź.
Historia jakich wiele- chłopak z biedniejszej rodziny obiecuje sobie nigdy nie zaznać biedy, a najprostrzy sposób, żeby zarobić a się nie narobić to oczywiście handel narkotykami.
Bohater staje się mistrzem w swoim fachu, niestety w takich środowiskach nie ma się przyjaciół, tylko samych wrogów.
Wartka akcja, ciekawe opisy sprawiają, że książkę czyta się szybko i przyjemnie.

Książka opowiada historię handlarza, który poznał świat narkotyków od podszewki. Tak naprawdę to, każdy z nas może znaleźć się w podobnej sytuacji, chęć szybkiego zysku czy spróbowania czegoś nowego drzemie w podświadomości każdego człowieka. Jednak poleciłbym tą książkę jedynie dorosłemu czytelnikowi z racji na wszechstronny opis działalności tegoż "fachu", mnie natomiast najbardziej zaciekawił sposób rozwiązania problemu narkomanii.

Najlepszy instruktarz handlu narkotykami jaki w życiu czytałam.

Najlepszy instruktarz handlu narkotykami jaki w życiu czytałam.

Język jest być może zbyt nużący, ale wystarczy jedynie mocno wczuć się w tekst i wszystko staje się od razu niesamowite. Bohater jako, że jest również autorem książki jest barwny i po każdej stronie kartki wiemy coraz więcej o jego cechach charakteru, spokojnie możemy opisać go jako wytrwałego, czasami może naiwnego i trochę nie rozważnego. Niektórym osobom może przeszkadzać, jak bardzo człowiek ten lubi się ładować w tarapaty, mnie to raczej bawiło i sprawiało, że byłam gotowa przeczytać jeszcze jeden rozdział, by chociaż troszeczkę poznać następne wydarzenia. Polubiłam tę książkę i, gdy byłam już na ostatnich stronach, to było mi przykro, że cała historia dobiega końca. Muszę przyznać, że nie spodziewałam się psychicznej przemiany bohatera, więc zaskoczyło mnie to niezmiernie. Klimat miast, w których bohater się znajdował często odbiegał od tego, z czym dane miasto mi się kojarzyło. Mimo wszystko mogę spokojnie ustawić tę książkę na półce ulubionych, bo moim zdaniem jest to prawdziwy majstersztyk. Dawno nie spotkałam się z tak dobrze przedstawioną historią. W ogóle, z taką historią. Może to dlatego, że wszystko, co przedstawione w książce zdarzyło się naprawdę?

Opowieść o dilerze, którego na początku nałogiem jest sprzedawanie narkotyków a potem uzależnia się od narkotyków. Gorzka opowieść nie tylko o świecie handlu ale też o samym nałogu. Warto przeczytać.

wiele jest ksiazek o tematyce narkomanii,najczesciej jednak przedstawiane sa historie osob zazywajacych,w tym wypadku poznajemy ta druga strone.co prawda glowny bohater z czasem sam wpada w sidla nalogu,jednak "diler" rzuca nowe swiatlo na ten znany juz temat w literaturze

• Narkotyki
  • Literatura faktu