Ryba płynie za mordercą

Wydawnictwo: Świat Książki
978-83-247-0830-7
czarny kryminał

Kryminał napisany w 1959 roku przez młodego wówczas pisarza, ukrywającego się pod włoskim pseudonimem. We Włoszech dzieje się też akcja powieści. Prywatny detektyw Umberto Pesco prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa słynnego producenta filmowego Carla Barenzo. zamordowany milioner, zdradzany przez młodą i piękną żonę, nie bez powodu obawiał się o swe życie... Błyskotliwa intryga, świetne dialogi, koloryt lokalny. Polska aodpowiedźa na kryminały Gardnera czy Rossa Macdonalda i zarazem doskonały pastisz. Wstęp Marka Nowakowskiego

gwiazdka | 2013-11-05
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 05 listopada 2013

Bardzo słabiutki kryminał. Wzorowany chyba na angielskich kryminałach, gdzie bohaterem jest prywatny detektyw. Sama akcja niby dynamiczna, ale wcale mnie nie wciągnęła, nie zastanawiałam się z zapartym tchem kto zabił. Tak naprawdę brałam na przeczekanie, byle do końca. Na szczęście książeczka malutka i cieniutka, szybko poszło, ale nic zapadającego w pamięć.

nellanna | 2015-10-06

Mnóstwo dialogów i...zupełnie nie wciąga. Co poradzę, kiedy nie wciąga? Nie dałam rady skończyć, bo umiejętność doboru polega na odrzucaniu co nudniejszych pozycji, inaczej nie byłoby czasu na czytanie tych smakowitych.
Trochę jak stare telewizyjne kobry, wartość li tylko sentymentalna, przy docenieniu archaiczności i licznych "zachodnich"podróbek.
Jakby ktoś palił klubowe, z banderolą od marlboro.

Marianna | 2016-04-19
Przeczytana: maj 2011

Kryminał napisany w 1959 roku przez młodego wówczas pisarza, ukrywającego się pod włoskim pseudonimem. We Włoszech dzieje się też akcja powieści. Prywatny detektyw Umberto Pesco prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa słynnego producenta filmowego Carla Barenzo. Zamordowany milioner, zdradzany przez młodą i piękną żonę, nie bez powodu obawiał się o swe życie... Błyskotliwa intryga, świetne dialogi, koloryt lokalny.
Typowy czarny kryminał. Książkę przeczytałam już jakiś czas temu. Detektyw Umberto Pesco musi rozwikłać zagadkę śmierci pewnego producenta, którego zwłoki znaleziono w tanim hotelu. W toku śledztwa pojawia się kilku podejrzanych, w tym żona zamordowanego, piękna Maria, którą nasz detektyw jest wyraźnie zauroczony. Zakończenie - zaskoczyło mnie, nie spodziewałam się zupełnie, że właśnie ta osoba okaże się mordercą. Książka wywarła na mnie pozytywne wrażenie, styl pisarski, narracja i dialogi na plus. Polecam! Kiedyś jeszcze do tej książki wrócę.

qbard | 2013-10-27

Uwielbiam Iredyńskiego, dlatego ten stary kryminał w stylu Chandlera przeniesiony w polskie warunki bardzo mi się podobał. Lekka powieść, szybko się czyta.

vexlubo | 2013-05-12
Przeczytana: 12 maja 2013

Lekka, przyjemna. Czytanie przypominało mi oglądanie dobrego filmu sensacyjnego gdzie wszystko się działo w dobrym tempie, kolejności bez czasu na zastanawianie się.

Zdzichu | 2012-09-04

Nic szczególnego, czytadło
aczkolwiek ma miły klimat
jest to jednak za mało aby dać wysoką ocenę, zwłaszcza , że zakończenie wywoływać może ziewanie ):

książek: 1949
Penelopa | 2016-05-12