Polska gospodarka. Między racjonalnością a demagogią

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
historia
LubimyCzytać

Prezentowana książka jest komentarzem znanego polskiego ekonomisty do wydarzeń i spraw nurtujących polską gospodarkę w pierwszych latach XXI wieku. Kształtował się on w formie felietonów publikowanych w latach 2003-2006 roku na łamach tygodnika

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Meirid | 2015-12-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ekonomia

Książka jest zbiorem felietonów autora, prezentowanych w latach 2003-2006 na łamach tygodnika "Wprost". Wszystkie felietony skupiają się na prezentowaniu gospodarki wolnorynkowej jako ustroju, który przyniesie Polsce najwięcej korzyści. Wacław Wilczyński w swoich tekstach krytyce poddaje przede wszystkim koncepcje "trzeciej drogi pomiędzy kapitalizmem a socjalizmem" w gospodarce oraz populistyczne deklaracje polityków rodzaju na przykład nacjonalizacji "strategicznych gałęzi przemysłu". Dużo miejsca poświęca też polityce uprawianej przez ówcześnie ważną partię polityczną - Samoobronę. Gwoli ścisłości, autor nie wyraża o tej partii dobrych słów. Ogółem jednak, każdemu ówczesnemu środowisku politycznemu wytknięte zostają zapędy totalniackie, zmierzające do sterowania gospodarką. Tutaj uwidacznia się też główny minus tego zbioru, mianowicie jego nieaktualność. Wilczyński jako jedyną partię najbliższą ideałom liberalnym wskazuje Platformę Obywatelską, podczas gdy czas później pokazał,...