Ulice Babilonu. Londyńska zagadka

Wydawnictwo: Skrypt

Londyn. 1851 rok, w którym odbywa się wielka Wystawa światowa. Do stolicy imperium przyjeżdża egocentryczna i przebojowa Euthanasia Bondeson. W towarzystwie walijskiego inspektora policji pisarka o pasjach detektywa wyrusza na poszukiwania swej młodziutkiej damy do towarzystwa, która zaginęła w wąskich uliczkach Londynu. Spotyka tam żebraków i prostytutki, artystów i panie z socjety. Wszyscy są zanurzeni w grze tajemniczych instynktów i zmiennych żądz. zło stale miesza się z dobrem, nikt naprawdę nie jest tym, za kogo czytelnicy początkowo go uważają. Carina Burman, szwedzka pisarka i literaturoznawca, jest mistrzynią pastiszowych ujęć języka i atmosfery minionych epok. To znakomicie skonstruowana powieść, wciągająca niczym najbardziej wyrafinowany kryminał. Dająca żartobliwy i plastyczny, pełen zapachów, smaków, osobliwości, napięć obraz już nieistniejącego Londynu z połowy XIX wieku. Tej przesyconej humorem, żywymi postaciami historycznej prozie kryminalnej nie sposób się oprzeć. Jeszcze w tym roku ukażą w Polsce się dwie kolejne książki, z Euthanasią Bondenson w roli głównej: Biały jak marmur. Rzymska zagadka i Osmański koń. Wschodnia zagadka.

Czytając tą książkę przechodziam męki.Jak dla mnie-koszmarny gniot.Londyn 1851 roku widziany oczyma zmanierowanej szwedzkiej pisarki amatorki.Pomysł na książkę dobry,ale okropnie napisane,ciężko.Główna bohaterka koszmarnie irytująca,zadufana w sobie.Kryminał,gdzie rozwiązania podsuwane w cudowny sposób przestaje być kryminałem.Nie polecam

AniaG | 2012-04-17

40 - letnia pisarka przyjeżdża ze Szwecji do Londynu na Wielką Wystawę. Wkórtce zaczynają giną młode dziewczyny, w tym również jej pani do towarzystwa. W ten sposób kobieta staje się detektywę - amatorem i wraz z londyńską policją próje rozwikłać sprawę zaginięć i zabójstw.

Książka miejscami trochę nudna, ale ogólnie dość przyjemnie się czyta, zwłaszcza jeżeli tak jak ja, ktoś lubi atmosferę XIX - wiecznego Londynu. Lektura dobra do umilenia sobie np. długiej podróży lub wciąż jeszcze chłodnych wieczorów. Bez rewelacji, ale można przeczytać.

mimbla5 | 2014-06-24
Przeczytana: 19 marca 2014

Nie wiem, czy to "zasługa" autorki, czy tłumaczenia, ale nic mnie bardziej nie irytuje niż powieść osadzona w XIX wieku, w której postaci jadą slangiem z wieku XXI. Sorry, nie dałam rady.
Może, dla mniej wrażliwych na język, powieść da się obronić więc, nieco na wyrost, trzy gwiazdki.

Czytalenkaa | 2013-04-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Ulice Babilonu. Londyńska zagadka" to kryminał historyczny. Szwedzka pisarka przenosi nas do centrum Imperium Brytyjskiego dokładnie w chwili, gdy oczy ludzi na wszystkich kontynentach skierowane były na Pałac Kryształowy oraz kryjące się w nim eksponaty Wystawy Światowej otwartej w 1851 roku. Bruman, prócz opisania panoramy Londynu i napływających na Wystawę cudzoziemców, dodaje jeszcze kilka ciekawostek historycznych takich jak molly czy nietypowe użycie cylindrów miejscowych peelerów. Doceniam te drobne gesty autorki, bez nachalności i w sposób interesujący przemyca bowiem do swej powieści elementy minionej rzeczywistości.

Wątek kryminalny poważnie rozczarowuje. Główna bohaterka - niezamężna szwedzka pisarka po czterdziestce - przybywa wraz ze swą damą do towarzystwa Agnes do Londynu by zwiedzić Wystawę. W wyniku pewnych zdarzeń Agnes znika, policja podejrzewa zaś nawet jej zamordowanie. Scotland Yard jak zwykle wydaje się niekompetentny i bezsilny wobec tak niepożądanej...

Libellula | 2012-02-23
Przeczytana: 22 lutego 2012

Ciężko było mi przebrnąć przez początek, ale watro było. Książka pełna humoru i trzymająca w napięciu do ostatnich stron. Główna bohaterka urzekła mnie swoim charakterem. Polecam!

Tomasz | 2013-12-22
Przeczytana: luty 2013

Nie spodziewałem się fajerwerków, ale... było całkiem nieźle. Ciekawa akcja, opisane mroczne zakamarki Londynu. Tylko to imię głównej bohaterki... ;)

Elwira | 2015-06-12

Rewelacyjna, ja chce więcej tej autorki.

kaczusia | 2017-01-16
Joanna | 2016-10-16