Waleczny

Tłumaczenie: Robert J. Szmidt
Cykl: Zaginiona flota (tom 4) | Seria: Obca Krew
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Valiant

Inne wydania

Dowodzona przez Johna „Black Jacka” Geary’ego flota Sojuszu przedziera się przez światy Syndykatu. Wybudzony po 100-letniej hibernacji legendarny dowódca prowadzi ją od zwycięstwa do zwycięstwa zyskując szacunek u wroga, ale budząc też zazdrość wśród swoich oficerów. Dokonał już wielu niebezpiecznych wyborów. Jednak rozkaz zawrócenia do systemu Lakota, gdzie o mało co nie doszło do zniszczenia floty Sojuszu doprowadza do sytuacji, w której nawet najwierniejsi wyznawcy wątpią w rozsądek dowódcy. Ten ryzykowny ruch to jedyna szansa, by wycieńczona flota zdołała przygotować się do kolejnego starcia z osaczającym ją wrogiem. Niestety syndycki pościg nie jest jedynym problemem, z jakim musi się zmierzyć Geary. Spisek w jego własnej flocie przybiera na sile. Oficerowie pragnący zmiany na stanowisku dowodzenia zaczynają działać bardziej zdecydowanie. Tymczasem, jedyną szansą na przetrwanie i ocalenie okrętów Sojuszu jest utrzymanie jedności floty w obliczu zbliżającej się bitwy...

malgaa | 2017-02-18
Na półkach: Sci-Fi, 2017, Porzucone, Przeczytane

Pierwszy tom był naprawdę niezły - ciekawa fabuła, akcja która wciągała, bohater uczący się życia w nowej rzeczywistości. Ale z tomu na tom było coraz gorzej, a temu już nie podołałam i odłożyłam na półkę z radością. Nieustanne wałkowanie tych samych tematów. Walka z przeciwnikiem, który wprost zadziwia swoją głupotą, nieustanne podkreślanie "geniuszu" bohatera, wątek miłosny przyprawiający o ciarki i walka z wrogiem wewnętrznym - ten wątek jest już naprawdę mocno przeciągany i niewiarygodny. Nie sądzę, żebym miała kiedykolwiek kontynuować tą serię.

Mariusz | 2014-11-04

Na czwartym tomie póki co zakończyła się moja przygoda z panem Campbellem. Niestety, czwarty tom w dalszym ciągu powiela słabości części poprzednich, do tego dochodzi już naprawdę duże zmęczenie ciągłym wałkowaniem tego samego schematu - mniejsze ale lepiej prowadzone siły kontra ogromne, lecz dowodzone przez półgłówków z pistoletem za potylicą jak zrobią coś źle. Ile można? Wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Z drugiej strony zagrożenie z trzeciej strony konfliktu staje się coraz większe i to jest jedynym co ratuje tą książkę przed kompletnym powielaniem schematów części poprzedniej. Niestety, romans między głównymi bohaterami budzi moje coraz większe zażenowanie.

Maciej Horała | 2017-02-26

Wciąż dobre czytadło. Sprawnie napisane, szybko się czyta. Choć cała koncepcja bardzo grubymi nićmi szyta. W ciągu stu lat niczym w filmie Idiokracja armie obu stron konfliktu zapomniały o taktyce i hierarchii wojskowej (o książkach i filmach instruktażowych pewnie też zapomnieli )Naprawdę potrzeba sporo dobrej woli by założenia autora obronić i spojrzeć na nie z dozą jakiegokolwiek prawdopodobieństwa. Niemniej czyta się dobrze a główny bohater budzi sympatię. Czwarty tom niestety nieco gorszy. Razi okropna schematyczność autora i prawdziwie koszmarny wątek romantyczny.

tifa | 2012-09-24
Przeczytana: 24 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tak jak poprzednie tomy czytało mi się fantastycznie. Nie mogę się doczekać jak to wszystko się skończy. Wątek z Obcymi, powrót do światów Sojuszu. W poprzednich tomach brakowało mi trochę tego, że bohaterami byli wyłącznie żołnierze Black Jacka. A teraz dodatkowo poznałam trochę wojnę z punktu widzenia mieszkańców Syndykatu.

Jola | 2016-11-22
Przeczytana: 16 listopada 2016

Cambell utrzymuje formę i styl znany z poprzednich części. Jeśli komuś nie podeszły pierwsze trzy tomy, nie ma co liczyć, że się jeszcze do serii przekona - Campbell jest wyjątkowo "jednorodnym" pisarzem. Jeśli jednak spodobał się wam styl autora, tak jak i mi, będziecie zadowoleni. Szczególnie, że obecność Obcych na granicach terytorium Syndykatu to już coś więcej niż tylko teoria...
Na minus - wspomniane już przez innego czytelnika wątki romantyczne, mnie one nie przekonały, a raczej zmęczyły.

Bystry | 2014-06-14

Nie dałem rady ... i wydaje mi się, że już nigdy nie dam ...

Marek | 2014-07-24
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: lipiec 2014

Ciekaw jestem jak Campbell to robi. Z jednej strony to już czwarta część cyklu w której dzieje się niemal to samo co w poprzednich, ale czyta się jednym tchem i na koniec pozostaje pytanie: gdzie leży kolejny tom?

nasir | 2011-07-27

Zaginiona Flota coraz bliżej domu, zostawiając coraz więcej towarzyszy broni wiecznemu światłu gwiazd. Generalnie ta seria mi się bardzo podoba a dodanie wątku spiskowego sprawiło ,że książkę połknąłem w 2 dni. Pan Campbell w sposób jawny przemyca również pewne uniwersalne prawdy życiowe z którym i nie sposób polemizować. Jak dla mnie odpowiednie wyważenie ilości dialogów i przemysleń do scen batalistycznych. Dla każdego fana space-opera i generalnie sci-fi must have reszcie serdecznie polecam

Zima911 | 2014-04-29
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Dobra. Ciekawsza niż poprzednie, bo w końcu zaczyna dziać się coś innego niż tylko skakanie z systemu do systemu. Gdyby jeszcze nie było tak wielu irytujących mnie bohaterów, ale to pewnie celowy wybieg autora ;).

Stanisław Lechowicz | 2010-11-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 20 listopada 2010

Dobre, ale po jakimś czasie pewne przesłanki zawarte we wcześniejszych wydarzeniach stają zbyt łatwe do przewidzenia. Mimo wszystko, książkę uważam za dobrą, nawet w polskim tłumaczeniu.