Rola Wielkopolan w życiu narodowym Górnego Śląska w końcu XIX i na początku XX wieku. Zarys problematyki

Wydawnictwo: Muzeum w Gliwicach
LubimyCzytać

Kolejne z Serii Monograficznej wydawnictwo Muzeum w Gliwicach, to opracowanie będące owocem wieloletnich dociekań i skrupulatnych badań autorki, na temat polskiego ruchu narodowego na Górnym Śląsku w II połowie XIX i na początku XX wieku. Obszerna praca, która dodatkowo wzbogacona została licznym i trudno dostępnym materiałem ilustracyjnym, pozwala w dużym stopniu poznać i zrozumieć zagadnienie jakim jest działalność na Górnym Śląsku ludności przybyłej z Wielkopolski.Udział Wielkopolan w ruchu narodowym Górnego Śląska, przejawiający się w procesie polskiego uświadomienia narodowego Ślązaków, przybierał różne formy: począwszy od stworzenia źródeł finansowania dla polskiej przedsiębiorczości i życia społeczno-narodowego, poprzez działalność uświadamiającą, polegającą na wydawaniu licznych polskich organów prasowych, organizację życia politycznego w ramach państwowości niemieckiej, aż po działania edukacyjne i sportowe, których wynikiem było powstanie licznych polskich bibliotek i towarzystw sportowych.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras