Lufcik

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
literatura serbska
literatura piękna
LubimyCzytać

Lufcik otwiera perspektywę na niewidzialną sieć międzyludzkich połączeń, po których osoby poruszają się jak wagony, odczepiane i doczepiane do różnych pociągów, oraz na świat doznań i refleksji rodzących się w chwilach tych spotkań. W centrum swojej powieści Dragan Velikić stawia wagon z imieniem Rudi Stupar, którego trasa życia-podróży wiedzie od małego miasteczka w Wojwodinie do Hanoweru, przez Belgrad, Budapeszt, Monachium. Niepewność, niemożność znalezienia swojego miejsca w życiu, paradoksalnie sprawiają, że los stawia przed nim interesujących ludzi i najdziwniejsze zajęcia, zaś jego życie, praca, miłości i przyjaźnie przynajmniej chwilowo wypełniają nieustannie towarzyszące mu poczucie pustki. Rudi wyjeżdża z Serbii na początku lat dziewięćdziesiątych, uciekając przed wojną i mobilizacją, nie wraca w obawie przed natowskim bombardowaniem. Uciekając przed rzeczywistością, ucieka także przed sobą. Odnajdując się, ucieka jednak dalej. Pulsowanie świata, podskórny bieg jednostkowej historii, to, co niedostrzegalne, zamknięte w prywatnych archiwach, wspomnieniach, próbach zgłębienia własnej przeszłości wraz ze świeżym powiewem przedostaje się przez niepozorny lufcik.Krystyna Pieniążek-Marković

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

| 2016-07-12
Na półkach: Przeczytane, Bałkany
Przeczytana: 2016 rok

Główny bohater - Rudi Stupor- podróżując przez Belgrad, Budapeszt, Monachium i Hamburg, wpuszcza nas do swojego świata - swoich myśli i przeżyć. Po kawałeczku, niczym przez tytułowy lufcik, dowiadujemy się o kolejnej wojnie na Bałkanach, przygodach miłosnych Rudiego, jego znajomych i rodzinie. Odkrywamy jego przeszłość i teraźniejszość.
Rudi ciągle ucieka, nie tylko przed wojną i mobilizacją ale głównie przed samym sobą. Ciągle, jakaś wewnętrzna istota, zmusza go do bycia w ruchu, gnania przed siebie, do nie siedzenia w jednym miejscu, do wymyślania siebie i swojego życiorysu w zależności gdzie jest i z kim rozmawia.
Nie wiem dlaczego literatura bałkańska jest w Polsce mało znana a przecież warto zajrzeć przynajmniej przez lufcik do naszych europejskich sąsiadów.