Spirale strachu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Pragnąca wrócić do normalnego życia po stracie męża młoda kobieta umawiająca się lekkomyślnie z nieznajomym, zakładnik starający się przekonać porywaczy o niedorzeczności ich pomysłu, piękna modelka walcząca z prześladującym ją maniakiem, policjant meloman szukający skradzionego na jego oczach bezcennego stradivariusa... Szesnaście przesyconych grozą historii, barwna galeria postaci od morderców i

Bastard | 2013-04-25
Przeczytana: grudzień 2011

6/10 – DOBRY

Szesnaście pełnych zwrotów akcji opowiadań z pogranicza kryminału i thrillera. Tutaj, gdzie skrywające się za szlachetną maską dobra, czyha zakamuflowane zło, nic nie jest takie jakim być się wydaje. Jeffery Deaver ukazuje nam suspens w najczystszej postaci.

Ze zbiorami opowiadań największy problem jest taki, że rzadko wszystkie teksty w nich zawarte trzymają dobry poziom. Najczęściej kilka naprawdę dobrych tonie w morzu słabszych, lub co najwyżej średnich. Na szczęście w przypadku „Spiral strachu” wszystkie historie stoją na niezłym poziomie, w czym niewątpliwa zasługa umiejętności autora do tworzenia pełnych zwrotów akcji, zmyślnych intryg. Sposób w jaki Jeffery Deaver prowadzi fabułę, nie pozwala się nudzić. Ten aspekt Amerykanin ma doprowadzony niemal do perfekcji. A więc wszystko super? No właśnie nie do końca, ja znalazłem dwa minusy. Po pierwsze krótka forma sprawia że żadna z historii nie zapada w pamięć na dłużej i nie jest tematem rozmyślań następnego dnia...

Amadeusz Sobiesierski | 2019-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2019

Wyśmienite to pierwsze słowo które przychodzi mi na myśl po przeczytaniu Spirali Strachu.
Książka jest zbiorem krótkich opowiadań o mordercach, złodziejach i wielu innych niezbyt przyjemnych postaciach.
Każde opowiadanie posiada nieoczekiwane zakończenie, intrygującą fabułę oraz element zaskoczenia coś czego nikt się nie spodziewa nawet jeżeli autor w znany tylko sobie sposób potrafi podsuwa nam rozwiązanie którego nie sposób jest dostrzec.
Nie sposób jest wyróżnić którąkolwiek z z historii, każda trzyma bardzo wysoki poziom a sam repertuar tematów jest różnorodny.

Marcin | 2010-08-26

Deaver to mistrz niespodziewanych zwrotów akcji, co najlepiej ujawnia się właśnie w takiej krótkiej prozie jakimi są opowiadania. W każdym z nich nic nie jest tym czym się wydaje, czarne okazuje się być białe a to co mieliśmy za białe jest w gruncie rzeczy czarne. Pod koniec każdego opowiadania pojawia się po prostu ZONK! Czyli totalne zaskoczenie, chociaż co bardziej przenikliwi czytelnicy mogą przewidywać pewien schemat w jego stylu i sami psuć sobie przyjemność z czytania.

Isadora | 2010-10-24
Przeczytana: 24 października 2010

W tym przewrotnym,pełnym grozy zbiorze opowiadań nic nie jest takie,jakim się wydaje.
Czy naprawdę młoda kobieta mknąca autostradą jest pogrążoną w rozpaczy wdową?Czy zakładnikowi uda się ujść z życiem z rąk porywacza? Do czego zdolna jest oszałamiająco piękna kobieta,by tylko prowadzić normalne życie? Czy mężczyzna wynajęty do zamordowania niewiernego męża na pewno jest tym,za kogo się podaje? Jakie jest weekendowe hobby pewnego wzorowego ojca rodziny? Jak najłatwiej wpędzić się w szaleństwo?
W tym niesamowitym zbiorze opowiadań autor bawi się z czytelnikiem w kotka i myszkę,udowadnia,że wszystko może się zdarzyć i nie należy ufać własnym przedsądom.
Dodatkowym plusem - jak dla mnie - jest spotkanie w jednej z historii ze znajomymi z "Kolekcjonera kości" - detektyw Amelią Sachs i kryminalistykiem Lincolnem Rhymes.
Minusem - to,że po krótkim czasie opowiadania stają się przewidywalne,zgodne z pewnym schematem,co jednak nie odbiera przyjemności z ich odbioru.

Natalia | 2013-04-18
Przeczytana: 11 kwietnia 2013

Spirale strachu to zbiór genialnych opowiadań, a każde z nich niesie odrębną historię. Bohaterowie, ich zagmatwane losy różnią się od siebie wszystkim, ale łączy je jedno - zaskakujący finał!
Książkę, jak i każde z opowiadań czyta się niesamowicie szybko. Każda historia jest niezwykle wciągająca i dopracowana w szczegółach mimo wąskiej objętości. Mi osobiście dwa opowiadania nie przypadły do gustu, co na tle 14 (w moim mniemaniu) świetnych - wygląda jak przysłowiowa kropla w morzu.

Pamiętajcie - nie wszystko jest tym na co wygląda i nie wszystkie złe uczynki wchodzą na jaw!

Kasia | 2012-11-05
Przeczytana: listopad 2012

"Kolekcjonera kości" każdy kojarzy. Nie każdy czytał książkę, nie każdy oglądał film, jednak każdy mniej więcej wie o co chodzi. Dlatego gdy sięgając po książkę Jeffery'ego Deaver'a wiedziałam czego się spodziewać, no przynajmniej mniej więcej. Co dostałam? 16 krótkich opowiadań, w których koniec na pewno będzie innych niż przewidujemy na początku.

Te kilkunastostronnicowe nowele jak wszystko mają swoje dobre i złe strony. Dobre - to z pewnością, to że wieczorem możemy przeczytać jedną "na dobranoc", po czym odłożyć i iść spać bez zastanawiania się co dalej. No i gdy odłożymy książkę i zapomnimy o niej, nie mamy wyrzutów, że poplątamy się w akcji, po przecież każda historia jest inna i możemy w nich przebierać i wybierać do woli. Zła strona to często zbyt krótkie opisy i dialogi, człowiek wciąga się w historię, a tu go odcinają od opowieści.

Jednak już sam początek książki pokazuje, ża autor wie o czym pisze i potrafi w tych kilku stronach namieszać. *"Bez Jonathana"* to...

Natalia | 2018-08-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2018

Utwierdziłam się w przekonaniu, że opowiadania to nie jest odpowiednia dla mnie forma literacka. Jakos tak mobilizowałam sie codziennie, zeby przeczytac kilka opowiadan, ale marnie mi to szło. Nie ma to jak powiesc, w ktorej dokladnie poznaję bohaterow, żyję ich życiem, ich problemami, nie mogę się doczekac, co sie wydarzy... W opowiadaniu wszystko trwa za krótko i dzieje się zbyt szybko. Ledwie poznam bohaterow - juz musze ich pożegnać.

Co do samego autora - nie mam zastrzeżeń. To naprawdę świetne opowiadania - dla pasjonatów tej formy pisanej. Trzymają w napięciu od początku do końca, sa tak przewrotnie skonstruowane, ze nie sposob sie domyslic co sie wydarzy. Autor pisze m.in. o planowanych morderstwach, kiedy to do planujacego powraca tzw.karma. Pisze o tym, ze zemste trzeba bardzo dobrze zaplanowac, by nie zaliczyc wpadki i by faktycznie byla to "słodka zemsta". Wszystkie te historie byly dobre. Naprawde nie umiem wskazac takiego opowiadania, ktore mi sie nie...

Angelika | 2014-07-24

Jak dla mnie to strasznie nudna, opowiadania nie są jakoś specjalnie zaskakujące, można się domyśleć przebiegu zdarzeń, a już sam opis np. "złodzieje przechytrzeni przez swe ofiary" na pierwszej stronie zdradza nam co się będzie działo. Szczerze nie przeczytałam opowiadań od deski do deski bo strasznie mnie nudziły. Nie zgadzam się też do określenia "przesycone grozą", może dla kogoś tak, ale dla mnie stanowcze nie. Nie wiem czy to kwestia akurat tej książki czy pisarza, ale jakoś nie zostanę chyba jego wielbicielką.

benia86 | 2013-10-05
Przeczytana: kwiecień 2011

Dever jest pisarzem zdumiewającym!!! Człowiek czyta kryminały i powieści sensacyjne latami, ogląda kino o takiej tematyce, a potem sięga poi "Spirale grozy" i znów łapie się za głowę z zaskoczenia ;) Zdumiewające zwroty akcji, wspaniale ( jak zwykle u Devera) wykreowani bohaterowie i bardzo lubiana przeze mnie forma krótkich opowiadań. TAK- LUBIĘ DEVERA.

Scully | 2014-07-25
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 25 lipca 2014

Zbiór opowiadań, który pozytywnie mnie zaskoczył. Dużo zwrotów akcji i niespodziewane zakończenia. (Udało mi się przewidzieć kilka wydarzeń, ale reszta była dla mnie szokiem). W opowiadaniach fajne jest to, że akcja nie rozwleka się bardzo w czasie , więc jeśli mamy ochotę na coś krótkiego i treściwego jak najbardziej polecam Spirale Strachu. Jestem bardzo ciekawa tego autora i zamierzam się zapoznać głębiej z jego twórczością.

Numerem jeden jest dla mnie opowieść o ''Frajerze'', który pomaga pewnej kobiecie w zemście na niewiernym mężu...
Ale pamiętajcie nic nie jest takie oczywiste :)