Impuls

Tłumaczenie: Premysław Bieliński
Cykl: Alex Delaware (tom 22)
Wydawnictwo: Amber
Compulsion

Alex Delaware w psychologicznym pojedynku z perwersyjnym mordercą. Swoją pierwszą ofiarę zabija przebrany za piękną kobietę. Drugą - udając starca. Nic nie łączy ludzi, którzy stają się jego celem - poza okrutną śmiercią, jaką giną. Nieuchwytny seryjny morderca terroryzuje Los Angeles.Nikt nie zna jego twarzy. Nic nie zdradza jego motywów.Usiłując odkryć jego tożsamość, Alex Delaware zagłębia...

Nieuchwytny seryjny morderca terroryzuje Los Angeles.Nikt nie zna jego twarzy. Nic nie zdradza jego motywów.Usiłując odkryć jego tożsamość, Alex Delaware zagłębia się w mroczną strefę szaleństwa i irracjonalnych zbrodniczych odruchów,wobec których zawodzi wiedza psychologa...

źródło opisu: Amber 2008

Roland | 2014-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2014

Kolejna raczej dobra książka pana Kellermana. Znów wraz z Alexem Delaware i Milo Sturgisem będziemy podążać mglistymi śladami w poszukiwaniu mordercy. Tym razem Kellerman postawił na jeszcze bardziej mniej widoczne ślady łączące kolejne zbrodnie. Zakończenie całej historii wydaje się dosyć zaskakujące.

Nieuchwytny seryjny morderca atakuje Los Angeles. Wydaje się, że nic nie łączy kolejne ofiary. Na podstawie powoli idącego śledztwa, Milo i Alex ustalają, że zabójca jest mistrzem kamuflażu. Potrafi wcielić się zarówno w piękną kobietę, jak i też schorowanego staruszka. Nikt nie wie jak wygląda. Jego motywy umykają nawet psychologicznym wywodom. Paradoksalnie aby rozwiązać teraźniejsze morderstwa, nasi bohaterowie będą musieli zagłębić się w przeszłość. Czy uda się im schwytać mordercę?

Książki Kellermana możemy nazwać prawdziwymi thrillerami psychologicznymi. Nie epatują one w porównaniu do innych książek makabryczną przemocą, lecz bardziej skupiają się właśnie na aspekcie...

Marysieńka | 2011-09-13
Przeczytana: 2007 rok

To chyba ulubiony przez autorów thrillerów motyw - seryjny zabójca, szaleniec, dokonujący swych zbrodni w różnych przebraniach i agent, który za wszelką cenę musi go schwytać...Żeby to zrobić musi zrozumieć psychikę mordercy, znaleźć punk zaczepienia, co nie jest łatwe...ale...
W sumie powieść mnie nie powaliła, nie jest też zła...Przeczytałam ją nawet dość szybko ,a co najważniejesze, nie przewidziałam zakończenia, co się zdarza u niektóych autorów thrillerów, zwłaszcza po przeczytaniu kilku kolejnych...Mimo wszystko polecam.

fulmir | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Muszę przyznać że "Impuls" to zaskakujący psychologiczny thriller na dość dobrym poziomie. Może nie wybija się on na tle innych tego typu książek ale i tak warto go przeczytać. Głównym wątkiem są tutaj tajemnicze morderstwa dokonywane przez lubiącego przebieranki psychopatę. Tytułowy impuls to tak naprawdę coś pod wpływem czego zdaje się działać morderca. Psycholog dziecięcy Alex Delaware i policjant Milo Sturgis mają przed sobą trudną zagadkę do rozwiązania.
Nie powiem co dalej aby nie zabić przyjemności czytania:) Miłej lektury.

dzosefinn | 2012-10-01
Przeczytana: 01 października 2012

Bardzo się rozczarowałam Impulsem. Spodziewałam się kryminału z wyższej półki, historii pełnej napięcia, adrenaliny, brutalności i tajemnic. Niestety, zero napięcia, nikła brutalność, mało tajemnic, zero adrenaliny. Książka strasznie nużąca i przy niej spokojnie można usnąć. Bardzo się rozczarowałam.
Najlepszy był początek. Im dalej w las tym niestety gorzej. A szkoda, bo opis z tyłu okładki bardzo zachęcający.

Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Bardzo fajna powieść ukazująca różne oblicze mordercy. Jak trudno znaleźć sprawcę, który zmienia tożsamość jak kameleon, a ofiary wydają się przypadkowe. Motyw, który zazwyczaj jest początkiem "nici" prowadzącej do rozwiązania sprawy, okazuje się tak nierealny, że trudno przyjąć go za racjonalny.
Polecam

J_Xavier_B | 2013-09-08
Przeczytana: sierpień 2013

Moje wrażenia po lekturze "Impulsu" są całkiem przyzwoite :D. Książka czterech liter nie urywa, ale Kellerman potrafi zaciekawić i przyciągnąć uwagę swoją firmową serią kryminalną :). Powieść nie obfituje bynajmniej w diaboliczne tempo i spektakularne zwroty wydarzeń, a raczej ukazuje jak mozolną pracą jest detektywistyczny fach, ile trzeba się nachodzić, najeździć i przeprowadzić wywiadów środowiskowych, aby cokolwiek w śledztwie ruszyło z miejsca ;). "Impuls" gdzieniegdzie przypominał mi prozę Michaela Connelly'ego ze swoim spokojnym tempem, rzetelnym odkrywaniem prawdy i szarymi, nieprzejaskrawionymi na potrzeby widowiskowości postaciami drugoplanowymi uwikłanymi we własne problemy. Dlatego też jeśli spodziewamy się po "Impulsie" galopu fabularnego i akcji na zasadzie "zabili go i i uciekł" to możemy poczuć znużenie i zniechęcenie do tej lektury i cisnąć ją w kąt, jeżeli zaś pozwolimy sobie na nieśpieszną, ale zagadkową wędrówkę zaułkami aglomeracji Los Angeles (i nie tylko ) w...

Agro | 2013-03-03

Kellerman wydał już tyle thrillerów psychologicznych z Alexem D, że jest w czym wybierać.
Niestety nie wszystkie są dobre.. Do tych mniej udanych na pewno zalicza się „Impuls”
Powinno wszystko grać bo dostajemy seryjnego zabójce który się przebiera i morduje ludzi którzy nie maja ze sobą powiązania, typowy szaleniec i psychopata.. Do walki z nim staje psycholog Alex i jego przyjaciel policjant. Mroczna historia,niezłe zakończenie i..się nie udało. Powieść jest w większej części nudnawa,styl autora potrafi zmęczyć a główny bohater momentami irytuje. Po przeczytaniu paru dobrych przygód psychologa nastawiłem się na dobrą jazdę a dostałem rozczarowanie. Mam wrażenie że autor nie dał z siebie wszystkiego bo nawet zagadka przypomina wiele wiele innych bardzo podobnych. Dobre jest to że dostajemy mało zbędnych opisów ,dialogi nie przesadzone i jak wspomniałem zakończenie jest dość dobre. Więcej satysfakcji dostarcza nam autor w książce np. „Terapia”czy „Unik”.

Meszuge | 2014-02-09
Przeczytana: 03 maja 2010

Kellerman pisze znakomite powieści sensacyjne z psychologiem Alexem Delaware i policjantem Milo Sturgisem w rolach głównych. W „Impulsie” ich przeciwnikiem jest seryjny zabójca, dokonujący pozornie bezsensownych morderstw w Los Angeles. Wiadomo o nim, że lubi się przebierać, także za kobiety, i ma słabość do dużych, czarnych, luksusowych samochodów.

„Impuls” wydaje mi się nieco słabszy, niż wiele innych powieści Kellermana. Oczywiście nie jest też wykluczone, że to ja miałem nieco gorszy dzień, ale… Zbyt wiele postaci, zbyt wiele wątków, zbyt duży przedział czasowy, bo w sumie kilkanaście lat – wszystko to powodowało, że momentami gubiłem się w fabule, traciłem wątek, nie wiedziałem, skąd się wziął ktoś, kogo właśnie ścigają, śledzą, przesłuchują.

Agrest | 2014-05-08

Miałam długą przerwę w czytaniu Kellermana,ale po przeczytaniu Impulsu moja sympatia do autora się nie zmieniła.Jak zawsze rozbudowuje wątki w głąb i w głąb,postaci i podejrzanych przybywa i przybywa,hipotezy snują się jedna z drugiej..Ale fani psychologicznych thillerów i Dr.Alexa nie będą zawiedzeni,choć inne jego powieści trafiały bardziej w mój gust.

wiejskifilozof | 2012-06-23

Akcja się wlecze , ale za to był fajny pomysł, dobrze wykorzystany .No i bohaterowie są bardzo ciekawi .