Relikt

Cykl: Pendergast (tom 1)
Wydawnictwo: G+J
Relic
Relikt

Pozostało jeszcze kilka dni do otwarcia w niezwykle popularnym nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej nowej, ogólnodostępnej wystawy. Nieoczekiwanie w niezwykle brutalny sposób zostają zamordowani w ciemnych korytarzach i pokojach na uboczu goście, którym zezwolono na przebywanie w tym czasie w budynku. Sekcje zwłok wykazują, iż zabójca nie może być człowiekiem... Dyrekcja muzeum, nie bacząc na te krwawe zdarzenia, nadal planuje uczcić z wielką pompą nową ekspozycję. Pracownica muzeum, Margo Green, musi odkryć, kto - lub co - popełnił owe zbrodnie. Czy zdąży na czas, by powstrzymać nadchodzącą masakrę? Na podstawie powieści nakrecono film.

Thomas886 | 2015-08-18
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

W Muzeum Historii Naturalnej zaczynają ginąć ludzie.
Podejrzenia padają na seryjnego mordercę, który ukrywa się gdzieś w podziemiach budynku.
W sprawę zostaje zaangażowany agent specjalny FBI - Pendergast.

Z każdym dniem na światło dzienne wychodzą nowe fakty dotyczące wystawy, która ma zostać otwarta na dniach, oraz pracowników najwyższych szczebli.

Zabójcą okazuję się tajemnicze stworzenie, które podąża pewnym tropem z samej Amazonii.

Ile osób musi jeszcze zginąć zanim bestia zostanie pojmana?
Czy Pendergastowi uda się rozwiązać tą zagadkę?

Pierwsze spotkanie z autorami i głównym bohaterem, którego nie żałuje i na pewno sięgnę po kolejne części, ponieważ akcja jest naprawdę na dobrym poziomie plus wiele informacji naukowych wplątanych w fabułę.

Autorzy w książce odświeżyli mit "bestii z muzeum" (i wszystkich podobnych zjawisk typu klątw związanych z wyprawami/wykopaliskami). Efektem tego jest bardzo przyzwoity thriller, który na pewno nie zanudza klimatem muzealnym. Akcja jest dynamiczna, ilość ofiar rośnie ze strony na stronę, poszukiwania mordercy jednak nie przynoszą żadnych efektów, a wyniki badań próbek uzyskanych z ciał ofiar wydają się nieprawdopodobne.
Zakończenie jak dla mnie bardzo pomysłowe, nie spodziewałam się czegoś w tym stylu i byłam pozytywnie zaskoczona.
Podobały mi się również elementy genetyki, badania nad DNA i eksperymenty związane z inżynierią genetyczną.
Plusem oczywiście jest również główny bohater całego cyklu - agent Pendergast - specyficzny, ale bardzo sympatyczny facet :)
Polecam.

emindflow | 2016-03-11
Przeczytana: 10 marca 2016

Ta powieść to bardziej horror niż thriller, ale nie warto w tym przypadku spierać się o nazwę szufladki. W każdym razie na pewno nie jest to ten rodzaj literatury sensacyjnej, którą lubię i cenię, a jednak przeczytałem do końca bez większej przykrości.
Chyba jestem już zbyt dużym chłopcem, żeby mogła zrobić na mnie wrażenie jakaś "bestia w muzeum". Słabe to było, na pewno najsłabsze w całej książce. Przeraziło mnie to prawie tak jak smok wawelski albo inny bazyliszek.
Na szczęście powieść broni się w inny sposób. To, że Preston z Childem potrafią pisać, żadnym zaskoczeniem nie jest. Ale do typowej dla nich sensacyjnej fabuły tym razem przemycili sporo interesujących dla mnie ciekawostek z zakresu genetyki (oczywiście "trochę" przeszarżowali).
Fabuła okazała się w swojej konstrukcji dość schematyczna i przewidywalna, a postaci o charakterach albo czarnych, albo białych - w każdym razie wyłącznie jednowymiarowe. Dlatego pozytywnie zaskoczyło mnie zakończenie, które mocno poprawiło...

Marcin B | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Rewelacyjny thriller trzymający w napięciu do ostatnich rozdziałów! Nie dziwię się, że na jego podstawie powstał film.

Początki tego nie zapowiadają za sprawą umieszczenia całej akcji w muzeum, gdzie pojawiający się główni bohaterowie to profesorowie, naukowcy itp. rozprawiający o swoich doświadczeniach, badaniach i książkach a przede wszystkim o przygotowaniach do wystawy "Przesądy"

Akcja zmienia się o 180st. w momencie podwójnego zabójstwa i pojawienia się agenta FBI - Pendergasta. Początkowo wszystko wskazuje na klątwę związaną z Mbwunem - tajemniczą figurką nienaturalnego wyglądu i właściwości bestii strzegącej plemienia Kothoga, przywiezionej do muzeum z jednej z ekspedycji.

Mbwun nie jest tylko klątwą. Bohaterowie zdają sobie z tego sprawę, nie mogąc jednocześnie uwierzyć w jego prawdziwe istnienie.

Wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się czym tak naprawdę jest Mbwun. Powoduje to, że wracamy do pierwszych stron książki i sami zaczynamy kojarzyć pewne fakty. To pierwszy...

Pola | 2016-04-15
Przeczytana: kwiecień 2016

Niestety "Relikt" to horror, a nie thriller, a ja nie lubię horrorów stąd moja niska ocena.

Trzyma w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Polecam fanom gatunku ;)

moon | 2016-09-06

Znakomity debiut duetu pisarzy.Moja przygoda z ich twórczością
rozpoczęła się nietypowo bo od ekranizacji ich pierwszej wspólnej
powieści Relikt... Przyznaję że film bardzo mi się spodobał, jednak jakież było moje zdumienie po przeczytaniu książki, scenarzyści wycięli z niej postać głównego bohatera na którym opiera się cała seria... Myślę, że tym ruchem zamknęli sobie furtkę do kontynuacji, kto zna film i czytał książkę wie o czym piszę.Pomimo tego dziwnego ruchu scenarzystów nadal lubię zarówno film jak i jego pierwowzór literacki.Obecnie postać agenta Pendergasta jest chyba najciekawszą i najbardziej intrygująca spośród znanych mi bohaterów książek sensacyjnych, to takie swoiste skrzyżowanie Sherlocka Holmesa z agentem Mulderem i pewnie dało by się jeszcze kogoś wymienić... Nie chcę opisywać fabuły bo mija się to z celem, ale bardzo gorąco zachęcam do lektury.

Margo | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Jak zwykle nie zawiodłam się :) Bezkonkurencyjna książka. A teraz mogę zabrać się za następne części serii.
PS. Nasz główny bohater Pendergast jest świetny! ;)

Ciacho | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

W Muzeum Historii Naturalnej w nieoczekiwanych okolicznościach ginie dwóch małych chłopców. Niedługo po tym pozbawiony życia przez wyprucie flaków zostaje również jeden z pracowników muzeum. W związku z tym zostaje wszczęte śledztwo, aby dowiedzieć się kto, albo co, zabija. Jednak wielkie utrudnienie funkcjonariuszom sprawia dyrekcja muzeum, która uparcie chce doprowadzić do otwarcia wielkiej i długo oczekiwanej przerażającej wystawy związanej m.in. z intrygującym plemieniem Kothoga i bestią Mbwuna. Jak się okaże niedługo okropne zabójstwa mają związek z owym plemieniem i bestią, a całą tajemnicę pomoże rozwikłać młoda pracownia Margo Green i agent specjalny Pendergast.

Nigdy wcześniej nie miałem okazji spotkać się z twórczością obu Panów, ale widzę, że pisanie w duecie przynosi całkiem niezłe efekty. Książka ma niezły klimat i balansując na krawędzi thrillera i horroru, to serwuje nam niespodziewane zwroty akcji, to mnóstwo krwi i flaków. Niestety blado wypadają postaci, są...

Andrew Vysotsky | 2012-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Wpadłem na chwilę do biblioteki z nieplanowaną wizytą i jakoś wyjątkowo nie mogłem się na nic zdecydować. W końcu wziąłem Relikt (oryg. Relic) napisany przez spółkę autorską w składzie Douglas Preston i Lincoln Child.

Rozpoczynając lekturę przeniosłem się w wyobraźni nieco w przeszłość, w nietknięty jeszcze stopą cywilizowanego człowieka zakątek dorzecza Amazonki, gdzie amerykańska wyprawa naukowa mająca za cel odnalezienie tajemniczego plemienia oddającego cześć morderczemu bóstwu napotyka niespodziewane trudności. Później przeniosłem się do dzisiejszego Nowego Yorku, gdzie Muzeum Historii Naturalnej przygotowuje nową, kontrowersyjną ekspozycję. Nieoczekiwanie dochodzi do niezwykle brutalnych zabójstw w ciemnych korytarzach podziemi muzealnego kompleksu. Lekceważąc zagrożenie dyrekcja nadal planuje z wielką pompą dokonać otwarcia nowej wystawy. Co dalej nie będę zdradzał, ale powiem krótko – będzie się działo!

Powiem szczerze, że nie bardzo lubię horrory. Zwykle zaczynają się...