Relikt

Cykl: Pendergast (tom 1)
Wydawnictwo: G+J
Relic
Relikt

Pozostało jeszcze kilka dni do otwarcia w niezwykle popularnym nowojorskim Muzeum Historii Naturalnej nowej, ogólnodostępnej wystawy. Nieoczekiwanie w niezwykle brutalny sposób zostają zamordowani w ciemnych korytarzach i pokojach na uboczu goście, którym zezwolono na przebywanie w tym czasie w budynku. Sekcje zwłok wykazują, iż zabójca nie może być człowiekiem... Dyrekcja muzeum, nie bacząc na te krwawe zdarzenia, nadal planuje uczcić z wielką pompą nową ekspozycję. Pracownica muzeum, Margo Green, musi odkryć, kto - lub co - popełnił owe zbrodnie. Czy zdąży na czas, by powstrzymać nadchodzącą masakrę? Na podstawie powieści nakrecono film.

Thomas886 | 2015-08-18
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 18 sierpnia 2015

W Muzeum Historii Naturalnej zaczynają ginąć ludzie.
Podejrzenia padają na seryjnego mordercę, który ukrywa się gdzieś w podziemiach budynku.
W sprawę zostaje zaangażowany agent specjalny FBI - Pendergast.

Z każdym dniem na światło dzienne wychodzą nowe fakty dotyczące wystawy, która ma zostać otwarta na dniach, oraz pracowników najwyższych szczebli.

Zabójcą okazuję się tajemnicze stworzenie, które podąża pewnym tropem z samej Amazonii.

Ile osób musi jeszcze zginąć zanim bestia zostanie pojmana?
Czy Pendergastowi uda się rozwiązać tą zagadkę?

Pierwsze spotkanie z autorami i głównym bohaterem, którego nie żałuje i na pewno sięgnę po kolejne części, ponieważ akcja jest naprawdę na dobrym poziomie plus wiele informacji naukowych wplątanych w fabułę.

Autorzy w książce odświeżyli mit "bestii z muzeum" (i wszystkich podobnych zjawisk typu klątw związanych z wyprawami/wykopaliskami). Efektem tego jest bardzo przyzwoity thriller, który na pewno nie zanudza klimatem muzealnym. Akcja jest dynamiczna, ilość ofiar rośnie ze strony na stronę, poszukiwania mordercy jednak nie przynoszą żadnych efektów, a wyniki badań próbek uzyskanych z ciał ofiar wydają się nieprawdopodobne.
Zakończenie jak dla mnie bardzo pomysłowe, nie spodziewałam się czegoś w tym stylu i byłam pozytywnie zaskoczona.
Podobały mi się również elementy genetyki, badania nad DNA i eksperymenty związane z inżynierią genetyczną.
Plusem oczywiście jest również główny bohater całego cyklu - agent Pendergast - specyficzny, ale bardzo sympatyczny facet :)
Polecam.

emindflow | 2016-03-11
Przeczytana: 10 marca 2016

Ta powieść to bardziej horror niż thriller, ale nie warto w tym przypadku spierać się o nazwę szufladki. W każdym razie na pewno nie jest to ten rodzaj literatury sensacyjnej, którą lubię i cenię, a jednak przeczytałem do końca bez większej przykrości.
Chyba jestem już zbyt dużym chłopcem, żeby mogła zrobić na mnie wrażenie jakaś "bestia w muzeum". Słabe to było, na pewno najsłabsze w całej książce. Przeraziło mnie to prawie tak jak smok wawelski albo inny bazyliszek.
Na szczęście powieść broni się w inny sposób. To, że Preston z Childem potrafią pisać, żadnym zaskoczeniem nie jest. Ale do typowej dla nich sensacyjnej fabuły tym razem przemycili sporo interesujących dla mnie ciekawostek z zakresu genetyki (oczywiście "trochę" przeszarżowali).
Fabuła okazała się w swojej konstrukcji dość schematyczna i przewidywalna, a postaci o charakterach albo czarnych, albo białych - w każdym razie wyłącznie jednowymiarowe. Dlatego pozytywnie zaskoczyło mnie zakończenie, które mocno poprawiło...

Marcin B | 2015-10-27
Przeczytana: 27 października 2015

Rewelacyjny thriller trzymający w napięciu do ostatnich rozdziałów! Nie dziwię się, że na jego podstawie powstał film.

Początki tego nie zapowiadają za sprawą umieszczenia całej akcji w muzeum, gdzie pojawiający się główni bohaterowie to profesorowie, naukowcy itp. rozprawiający o swoich doświadczeniach, badaniach i książkach a przede wszystkim o przygotowaniach do wystawy "Przesądy"

Akcja zmienia się o 180st. w momencie podwójnego zabójstwa i pojawienia się agenta FBI - Pendergasta. Początkowo wszystko wskazuje na klątwę związaną z Mbwunem - tajemniczą figurką nienaturalnego wyglądu i właściwości bestii strzegącej plemienia Kothoga, przywiezionej do muzeum z jednej z ekspedycji.

Mbwun nie jest tylko klątwą. Bohaterowie zdają sobie z tego sprawę, nie mogąc jednocześnie uwierzyć w jego prawdziwe istnienie.

Wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się czym tak naprawdę jest Mbwun. Powoduje to, że wracamy do pierwszych stron książki i sami zaczynamy kojarzyć pewne fakty. To pierwszy...

Pola | 2016-04-15
Przeczytana: kwiecień 2016

Niestety "Relikt" to horror, a nie thriller, a ja nie lubię horrorów stąd moja niska ocena.

Trzyma w napięciu, pełna zaskakujących zwrotów akcji. Polecam fanom gatunku ;)

moon | 2016-09-06

Znakomity debiut duetu pisarzy.Moja przygoda z ich twórczością
rozpoczęła się nietypowo bo od ekranizacji ich pierwszej wspólnej
powieści Relikt... Przyznaję że film bardzo mi się spodobał, jednak jakież było moje zdumienie po przeczytaniu książki, scenarzyści wycięli z niej postać głównego bohatera na którym opiera się cała seria... Myślę, że tym ruchem zamknęli sobie furtkę do kontynuacji, kto zna film i czytał książkę wie o czym piszę.Pomimo tego dziwnego ruchu scenarzystów nadal lubię zarówno film jak i jego pierwowzór literacki.Obecnie postać agenta Pendergasta jest chyba najciekawszą i najbardziej intrygująca spośród znanych mi bohaterów książek sensacyjnych, to takie swoiste skrzyżowanie Sherlocka Holmesa z agentem Mulderem i pewnie dało by się jeszcze kogoś wymienić... Nie chcę opisywać fabuły bo mija się to z celem, ale bardzo gorąco zachęcam do lektury.

Margo | 2014-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2014

Jak zwykle nie zawiodłam się :) Bezkonkurencyjna książka. A teraz mogę zabrać się za następne części serii.
PS. Nasz główny bohater Pendergast jest świetny! ;)

Ciacho | 2013-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2013

W Muzeum Historii Naturalnej w nieoczekiwanych okolicznościach ginie dwóch małych chłopców. Niedługo po tym pozbawiony życia przez wyprucie flaków zostaje również jeden z pracowników muzeum. W związku z tym zostaje wszczęte śledztwo, aby dowiedzieć się kto, albo co, zabija. Jednak wielkie utrudnienie funkcjonariuszom sprawia dyrekcja muzeum, która uparcie chce doprowadzić do otwarcia wielkiej i długo oczekiwanej przerażającej wystawy związanej m.in. z intrygującym plemieniem Kothoga i bestią Mbwuna. Jak się okaże niedługo okropne zabójstwa mają związek z owym plemieniem i bestią, a całą tajemnicę pomoże rozwikłać młoda pracownia Margo Green i agent specjalny Pendergast.

Nigdy wcześniej nie miałem okazji spotkać się z twórczością obu Panów, ale widzę, że pisanie w duecie przynosi całkiem niezłe efekty. Książka ma niezły klimat i balansując na krawędzi thrillera i horroru, to serwuje nam niespodziewane zwroty akcji, to mnóstwo krwi i flaków. Niestety blado wypadają postaci, są...

Bardzo dobra powieść. Trochę thrillera i horroru. Wciąga bardzo.