Miasto 44 + CD

Marcin Mastalerz Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN literatura piękna
Wydawnictwo Naukowe PWN
2014-01-01
2014-01-01

Okładka książki Zew oceanu. 312 dni samotnego rejsu Tomasz Cichocki, Marcin Mastalerz
Zew oceanu. 31... Tomasz Cichocki, Ma...
Okładka książki Warszawiacy jak leci. Czyli wszystko, co chcielibyście wiedzieć o Warszawie ale boicie się zapytać Anna Aleksandrow, Olgierd Budrewicz, Tomasz Chmurzyński, Tomasz Cichoń, Dariusz Dutkiewicz, Radosław Gil, Jan Gondowicz, Jerzy Górzański, Magdalena Jankowska, Dagmara Kowalska, Violetta Krasnowska, Jerzy Kubrak, Monika Kwiatkowska, Bogdan Maciejewski, Katarzyna Mastalerz, Marcin Mastalerz, Grzegorz Matuszewski, Zygmunt Miłoszewski, Dariusz Mól, Teodor Niewiadomski, Jacek Pajkowski, Antoni Pawlak, Adam Sady, Romuald Słowikowski, Karolina Szymocha, Jakub Waluchowski, Monika Węgrzyn, Andrzej Kajetan Wróblewski, Paweł Zarzeczny
Warszawiacy ja... Anna Aleksandrow, O...

Przepiękna wtórna książka napisana na podstawie scenariusza do filmu.

Film oglądałam pierwszy, potem przeczytałam książkę.
Dzięki temu wiele niejasności obrazowych zaczęło być zrozumiałe łącznie z finałem.
Podczas czytania cały czas porównywałam książkę z filmem.
Krótka scena z filmu, jeden błysk, a w książce to już prawdziwa powieść.
Przeżywamy dłużej wszystkie wątki, refleksje i przemyślenia bohaterów.

Piękni , młodzi, pełni entuzjazmu, energii, zapaleni do walki. Krwawa i brutalna lekcja dojrzewania. Dorośleją błyskawicznie.
Żyją tak jakby każdy ich dzień miał być ostatni. Bombardowania, egzekucje i gwałty. Pośród siejącego spustoszenie Niemców i kolaborantów ze wschodu, u powstańców kwitnie na gruzach miłość, śluby czasami zawarte na 24 godziny przekreślone szybką śmiercią, spowiedź z piątego przykazania. Powstanie przedstawione oczami młodych.
Duży plus za uchwycenie tła historycznego.

Książka zawiera fotosy z filmu, zdjęcia ze scen, materiały promocyjne.
Fotografie jeszcze bardziej niż opisy pokazują dramatyczne chwile w Warszawie. Doskonale obrazują książkę.
Do lektury dołączono płytę ze zwiastunem filmu oraz wywiad z twórcami i aktorami.

Zarówno film i książka bardzo podobały mi się. Jest to taki uzupełniający się duet.
Teraz już nie wyobrażam sobie ,żeby któreś z nich nie istniało. Coś jak wtyczka do kontaktu.
A prąd dajemy my oglądając i czytając.

Może dla niektórych będzie to zbyt okrojony obraz powstania i sięgnie po więcej, by poszerzyć swoją wiedzę o inną literaturę z tej tematyki.

Ogólnie polecam książkę i film!

Przepiękna wtórna książka napisana na podstawie scenariusza do filmu.

Film oglądałam pierwszy, potem przeczytałam książkę.
Podczas czytania cały czas porównywałam książkę z filmem.
Krótka scena z filmu, jeden błysk, a w książce to już prawdziwa powieść.
Przeżywamy dłużej wszystkie wątki,...

Właśnie tak wyobrażałam sobie książkę napisaną na podstawie scenariusza filmowego. Mało emocji, płytkie dialogi, postacie niescharakteryzowane. Słabe opisy otoczenia, a do tego mnóstwo zdjęć z filmu - bo po co opisywać krajobraz wojny, kiedy można po prostu wkleić odpowiedni kadr z filmu? Naprawdę, niczego nie trzeba tu sobie "wyobrażać", wszystko mamy podane na tacy. Chyba nie tego oczekują osoby sięgające po książkę... Nie polecam, szkoda czasu.

Książka, którą bardzo ciężko mi się czytało

Książka, którą bardzo ciężko mi się czytało

Bardzo szybko czytałem, czy to kwestia stylu czy tematu mi znanego. Najpierw książka, a później w TVP puszczali film. Hehehe:)

• Dla Nastolatków
  • Chcę kupić