Hotel Świat

Wydawnictwo: Muza
Hotel World
literatura szkocka

Nieduże miasteczko. Mały hotel. Jedna noc. Sześć kobiet. Pierwsza już nie żyje - jeszcze nie wie, co się z nią dalej stanie. Druga nagabuje przechodniów o drobne - jeszcze nie wie, że czeka ją dziś odrobina luksusu. Trzecia pracuje w recepcji - jeszcze nie wie, że wkrótce poważnie zachoruje. Czwarta mieszka w hotelu - jeszcze nie wie, dokąd zawędruje tego wieczoru. Piąta siedzi na chodniku,...

Nieduże miasteczko. Mały hotel. Jedna noc. Sześć kobiet.

Pierwsza już nie żyje - jeszcze nie wie, co się z nią dalej stanie.
Trzecia pracuje w recepcji - jeszcze nie wie, że wkrótce poważnie zachoruje.
Czwarta mieszka w hotelu - jeszcze nie wie, dokąd zawędruje tego wieczoru.
Piąta siedzi na chodniku, obserwując hotel - jeszcze nie wie, jak dotrzeć do strasznej prawdy.
Szósta pracuje u zegarmistrza i czeka na klientkę - jeszcze nie wie, że ona nigdy się nie zgłosi.

Każda ma swoją opowieść, nierozerwalnie związaną z pozostałymi.

Ali Smith w brawurowy sposób tworzy świat pełen niepowtarzalnych postaci, a jej książka to fascynujący kalejdoskop myśli, wrażeń, doświadczeń, pragnień i lęków. Hipnotyzująca lektura. Powieść, której się nie zapomina.

Muminka | 2016-03-10
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 08 marca 2016

Zamysł raczej ciekawy, przywołujący skojarzenia z „Korowodem” A. Schnitzlera. Sześć kobiet snuje swoje historie w tytułowym hotelu. Ich losy splatają się w pewnym momencie i odmieniają ich życia. Co prawda nie wiadomo, jak się dalej potoczą wypadki. Jedna kobieta wypadła z okna i zginęła na miejscu, to pokojówka od niedawna pracująca w hotelu. Bezdomna przed hotelem obserwowała to zajście, i młoda kobietę, która żebrała o drobne. Gdy się oddaliła, bezdomna skorzystała z okazji i zabrała pieniądze, a kobieta z recepcji, Evę, zaproponowała, by męczona uporczywym kaszlem chora kobieta jedną noc spędziła za darmo w hotelu. Jest i gość hotelowy, która pomaga dziewczynie w windzie oraz pracownica zegarmistrza u której ofiara upadku zamówiła naprawę zegarka. No i młoda żebraczka ma swój powód, by kręcić się przy hotelu. Mimo ze opowieść jest króciutka, nie udało się autorce mnie zafrapować, zasiać ziarno niepewności, ta lektura nie skłoniła mnie do refleksji nad rolą ślepego losu?...

UpsyDaisy | 2010-12-28
Na półkach: Przeczytane, (2010)
Przeczytana: grudzień 2010

O jakże długo ja męczyłam tę książkę... a ona mnie...Wszystko zaczęło się od intrygującej noty wydawcy zmieszczonej na okładce. A skończyło na nieopartej chęci zakończenia każdej kolejnej strony czym prędzej. Konstrukcja ciekawa, zabawy stylistyczne godne uwagi, motyw przewodni głęboko zanurzony w potoku słów. Szybko się zapomina.

artdeco92 | 2010-09-11
Przeczytana: 11 września 2010

Bardzo ciekawie i dobrze napisana książka. Zróżnicowany styl, oryginalna narracja. Początek i koniec najlepszy, w środku można było się trochę zmęczyć, ale polecam bardzo. Warto przeczytać i smakować.

Marlena | 2011-09-19
Przeczytana: sierpień 2011

Nie jest to książka łatwa w odbiorze. Nie jest ona typowa dla książek jakie znajdujemy w bibliotekach, księgarniach czy sklepach. Nie jest ona poukładana, chociaż ma w sobie pewien logiczny porządek.

Oto mamy 5 historii. Każda historia dotyczy 5 kobiet. Każda historia łączy się ze sobą w różnych punktach. Mamy młodą kobietę, która ginie przez własną lekkomyślność, mamy bezdomną, recepcjonistkę, której świat zmienia się w ciągu 6 miesięcy, mamy młodą dziewczynę, która traci kogoś bliskiego oraz młoda sklepikarka, która nigdy nie dowie się o uczuciu, którym ktoś ją obdarzył.
Każda z tych kobiet opowiada nam swoją historię. Po swojemu, powoli i spokojnie. Jesteśmy niczym dobry duch, koleżanka, która stoi obok i słucha. Książka jest ciekawa, aczkolwiek nie należy do wybitnych. Ot, taka lekka lektura. Czasami bywa chaotycznie.

Ostatnia historia jest najtrudniejsza do przeczytania.

Generalnie nie jest źle, ale bez rewelacji.

Adrianna Strzyżewska | 2011-07-12
Przeczytana: 11 lipca 2011

Czytałam już kilka książek, których recenzja zaczyna się od słów: grupę nieznajomych sobie osób łączy jakaśtam sytuacja... Szczerze przyznam, że taki opis źle nastawia mnie do książki, ale tutaj było inaczej. Autor w bardzo subtelny sposób połączył losy głównych bohaterek i nie ma tu żadnej wydumanej historii. Nie ma niesamowitych zdarzeń - samo życie. I chociaż to brzmi banalnie, przedstawione wątki są możliwe, mogą się zdarzyć nam lub tuż obok nas.
Każda z opowieści jest inna, każda ma swój rytm odnoszący się do zdarzeń. Chwilami ciężko mi było "włączyć" się w tempo rozdziału, albo próbowałam czytać go za wolno, albo za szybko. Podobało mi się takie urozmaicenie nastroju, od powolnego szeptu do krzyku, szybkiego wyrzucania z siebie emocji.
Książka niepozorna, ale warta uwagi. Cieszę się, że mam ją na półce.

neuromance | 2016-01-17
Przeczytana: grudzień 2015

Nie jest to żadna wielka literatura, natomiast z powodzeniem może "Hotel Świat" pełnić rolę ambitniejszego czytadła. Dość ciekawie rozrysowane portrety psychologiczne kobiet. Niekiedy szarżowanie językiem i eksperymenty na nim wymykają się jednak pisarce spod kontroli. Dla zabicia czasu - można.

Ruda | 2012-11-25
Przeczytana: 08 maja 2011

Moim zdaniem książka fantastyczna. Można by doczepić się prostego języka czy czegokolwiek innego - nie znam się na tym, jednak fabuła strasznie mnie wciągnęła i mogę z całą odpowiedzialnością polecić lekturę :)

yulka | 2011-01-22

Fajnie zamotana akcja, rzeczywiście. Kupiona przypadkiem, znaleziona na półce z tanią literaturą... Ale nic odkrywczego.

basia1987 | 2011-07-09

nieciekawa moim zdaniem-nie polecam

AniaF | 2012-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2012

Dziwna książka. Zaczynałam ją czytać chyba 3 razy, aż w końcu dobrnęłam do końca. Opowiada o 6 kobietach, o każdej z osobna i dopiero przy 4 zaczęło się robić ciekawie i wtedy do końca dotarłam szybko. Jednakże zakończenie jakieś takie...nijakie? dziwne... Jakoś bym nie poleciła tej książki znajomym... Mam ją tylko dlatego, że okładka mi się spodobała;)