Perspektywy rozwoju polskiego eksportu do krajów pozaunijnych

Wydawnictwo: Difin
biznes, finanse
LubimyCzytać

W ostatnich latach ukazało się wiele opracowań poświęconych ocenie wymiany handlowej Polski z krajami Unii Europejskiej. Wielu badaczy koncentruje się wyłącznie na współpracy gospodarczej z Unią Europejską, a pomijają w pracach naukowych równie istotną problematykę odnoszącą się do krajów niebędących członkami tego ugrupowania. Monografia składa się z dwunastu autorskich opracowań, w których zaprezentowano najważniejsze zagadnienia związane z reorientacją polskiego eksportu. Przedstawiono w niej:* analizę sytuacji gospodarczej wybranych największych pozaunijnych partnerów handlowych Polski i uwarunkowania dostępu polskiego eksportu towarów oraz usług do krajów niebędących członkami Unii Europejskiej,* kierunki zmian struktury towarowej eksportu naszego kraju na obszar jednolitego rynku i do krajów pozaunijnych,* uwarunkowania kulturowych mechanizmów zarządzania wymianą międzynarodową w kontekście rosnącego znaczenia społeczeństw „wschodzących”,* powiązania importu z eksportem wynikające z fragmentaryzacji procesu produkcji,* ocenę konkurencyjności polskiego eksportu na rynki krajów spoza Unii Europejskiej,* kształtowanie się tendencji w zakresie dostaw towarów rolno-spożywczych i wyrobów przemysłowych na rynki pozaunijne,* analizę eksportu polskich usług i przepływy kapitału produkcyjnego, stanowiące często alternatywne formy ekspansji na rynki krajów położonych poza Unią Europejską,* zagrożenia dla bezpieczeństwa obrotu z rynkami pozaunijnymi, szczególnie z państwami WNP,* możliwości dywersyfikacji polskiego eksportu towarów i usług na rynki pozaunijne.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!