Listy z ziemi naszej. Korespondencja Wincentego Pola z lat 1826-1872

Wydawnictwo: Ancher
LubimyCzytać

Tom Listy z ziemi naszej (1826-1827) przedstawia po raz pierwszy całą zachowaną korespondencję Wincentego Pola. Ten zapomniany dziś autor Mohorta i Pieśni z ziemi naszej, uważany przed 150 laty za "wieszcza", jest niewątpliwie jednym z najbardziej kontrowersyjnych poetów romantyzmu. W prezentowanej korespondencji bardzo przejrzyście i jednoznacznie formułuje swą misję strażnika przeszłości. Wychowawca kolejnych pokoleń doby niewoli wskazuje na potrzebę zachowania historycznej ciągłości. Posiadając niezwykłą łatwość rymowania wskrzesza i utrwala przeszłość narodową, tak by się stała balsamem dla najszerszych kręgów odbiorców. "Ku pokrzepieniu serc" gasi "złe ognie"rewolucji i daremnych zrywów, nie idealizuje przeszłości, daje natomiast inną propozycję utrwalenia świadomości narodu i jego egzystencji, przeciwstawną głównemu nurtowi pisarstwa demokratycznego.Jawi nam się Pol nie tylko jako strażnik grobów i narodowych pamiątek, ale podkreśla zdecydowanie głęboki sens trwania przy tradycji. Pisarz o ogromnej wiedzy historycznej i krajoznawczej posiada niezwykle nowoczesne rozumienie całego bogactwa rytów chrześcijaństwa oraz złożoności kulturowej i narodowej Galicji. Rozmiary jego korespondencji, zróżnicowanie jej adresatów i tematyki sprawia, iż staje się ona pasjonującym dokumentem.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!