Nawiedzony dom

Cykl: Janeczka i Pawełek (tom 1)
Wydawnictwo: Kobra Media
Darmowe dodatki Edytuj książkę

Pełna humoru opowieść o przejściach grupy przyjaciół w nawiedzonym domu. Pomysły zaskoczą najbardziej zblazowanych czytelników... "Szczęk otwieranego okna zaskoczyły ich tak, że aż podskoczyli. Morda właśnie wracała. W sekundę potem ciszę rozerwał straszliwy, przeraźliwy, krew w żyłach mrożący krzyk, jakiś brzęk, rumor i znów krzyk..."

Degamisz | 2018-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2018

To była pierwsza książka Joanny Chmielewskiej jaką przeczytałem, miałem wtedy jakieś 10 – 11 lat. Przeczytałem „Nawiedzony dom” błyskawicznie, następnie wszystkie pozostałe części o przygodach rodzeństwa Chabrowiczów no i oszalałem na punkcie autorki. Potem, po kilku latach, trafiłem na cykl o Teresce i Okrętce by następnie przeczytać „Wszystko czerwone” i to wystarczyło żebym autorkę zaczął wielbić bezgranicznie.

„Nawiedzony dom” jak i pozostałe powieści z tego cyklu teoretycznie przeznaczone są dla młodszego czytelnika. Ale tylko teoretycznie bo w praktyce bawi mnie ta książka nieodmiennie za każdym razem gdy ją czytam. I chociaż nastolatkiem skończyłem być dobrą dekadę temu to wciąż potrafię mieć z tej powieści niesamowitą frajdę. Może i jest to o przygodach dzieci i ich fantastycznego psa i to dzieci są głównymi bohaterami tejże książki ale jednak Chmielewska jak to Chmielewska, zawarła w tej powieści sporo dowcipu i smaczków słownych, które zrozumiałem dopiero później i które...

Joanna Chmielewska w wersji dla młodzieży. Ale i mnie się podobało. Bardzo. A co tam bardzo! Niezmiennie. Od jakichś trzydziestu lat.
To była radość i przyjemność przeczytać tę książkę ponownie i przekonać się, że nadal jest tak samo ukochana:)

książek: 1979
fiNka | 2014-10-15
Przeczytana: 15 października 2014

Mam pełna świadomość, ze jest to ksiazka dla dzieci bądź tez młodzieży, ale czytanie Chmielewskiej zwłaszcza chyba tej w wydaniu młodzieżowym wprawia mnie w tak doskonały humor, ze zupełnie nie przeszkadza mi to iż nie jestem w grupie wiekowej do której adresowana jest ta ksiazka.
Przygody Janeczki i Pawełka to tak relaksująca lektura, ze z przyjemnością przeczytam sobie kolejna cześć.

ardnaskela | 2017-01-28

Świetna książka dla każdego wieku. Zawsze chce do niej wrócić. Wypełnia mnie takie przyjazne i znajome uczucie kiedy ją czytam. Polecam gorąco.

Jest to pierwsza część cyklu J.Chmielewskiej o przygodach przebojowego rodzeństwa i ich psa Chabra (który odgrywa niebagatelną rolę w toczącej się akcji). Z Janeczką i Pawełkiem miałam przyjemność zapoznać się już wcześniej, w wieku lat m/w 11-12, teraz z przyjemnością sięgnęłam po "Nawiedzony dom"- pierwszą część cyklu o sympstycznym rodzeństwie. Pomimo upływu ponad 20 lat nie zawiodłam się.
"Nawiedzony dom" czyta się rewelacyjnie, strony właściwie przewracają się same. Być może intryga kryminalna nie jest tutaj szczegolnie skomplikowana, ale w żadnym wypadku nie jest nudno. Cały czas coś się dzieje, jeśli dodać do tego charakterystyczny styl pisania naszej najlepszej Autorki kryminałów- książka nie potrzebuje dodatkowej reklamy.
Oczywiście cykl o przygodach Janeczki i Pawełka jest skierowany do młodszych nastolatków, zaczynających swoją przygodę z twórczością Joanny Chmielewskiej, co nie znaczy, że dorosły Czytelnik nie odnajdzie czegoś dla siebie w książkach opisująch przygody...

PABLOPAN | 2012-03-12

Pierwsze spotkanie i pierwsze zauroczenie Chmielewską. Romans kwitnie do dziś :)

Kanclerz | 2013-11-29
Przeczytana: 26 listopada 2013

Zwariowana opowieść o rodzinie, genialnym psie, domu pełnym niespodzianek i oczywiście (Chmielewska nie była by sobą, gdyby tego elementu zabrakło) zawiłej zagadce kryminalnej, w której nic nie jest w żaden sposób oczywiste.

Ojciec rodziny otrzymuje w spadku dom, a warunkiem jego przyjęcia jest zamieszkanie w nim z całą rodziną. Warunek niby prosty, ale tak się tylko wydaje. Trzeba jeszcze pozbyć się poprzednich lokatorów, wykonać remont przedwojennego budynku w warunkach Polski Ludowej, przepędzić duchy, ponieważ dom zdaje się nawiedzony.

Można by streścić fabułę, ale nie wyjdzie mi to najlepiej. Chmielewskiej sensownie streścić się nie da. Trzeba samemu sprawdzić jak dwoje dzieci potrafi rozwikłam zagadkę szybciej niż policja.
Polecam!

| 2014-03-03
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Świetne przygody Pawełka i Janeczki. Najbardziej podobało mi się to jak dzieci straszyły swoją babcię i sąsiadkę udając się w nocy na strych i trzeszcząc jakimś starym urządzeniem oraz to jak przestraszyli te same osoby w nocy kiedy na strychu znaleźli dynię, która miała pełno dziur( straszne zęby i oczy) oraz świeczkę.

Magdalena T | 2015-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Czytając poznacie rodzinkę Chabrowiczów i ich stary – nowy dom. Zapewniam, że rodzinka jest nie do podrobienia a dom oferuje nie lada atrakcję. Odwiedzając tę sympatyczną rodzinkę, poczujecie ten rodzinny klimat. Jednym słowem wtargniecie do rodziny i będziecie podążać śladami Janeczki i jej brata. Autorka w doskonały sposób stworzyła nie tylko postacie, świetna jest również fabuła, która nawet na końcu może czymś zaskoczyć. Co mi się jeszcze podobało w tej książce? Dialogi. Są rozbrajające. Dowcip goni dowcip. Teksty dzieci bywają bardzo bezpośrednie, mimo że nie raz naiwne troszkę to i bardzo celne. Całość czyta się lekko i płynnie. Czytając nie nudziłam się wcale. Dla mnie jest to książka, która umila czas, wprowadza w klimat intrygi, jakiejś podejrzanej sprawy, a przy tym miły powrót do czasów” dzieciństwa” za sprawą głównych bohaterów.

Renax | 2014-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Książkę polecam, pozwala się odprężyć. Janeczka i Pawełek to moi pierwsi bohaterowie z książek Chmielewskiej, jeszcze z czasów szkoły podstawowej.