Mięczak

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Tom Thorne (tom 2)
Wydawnictwo: G+J
Scaredy cat

Inspektor z Londynu Tom Thorne podąża tropem psychopaty. Młoda matka zostaje uduszona na oczach swojego trzyletniego synka. Tego samego dnia zostaje odnaleziona druga ofiara, pozbawiona życia w identyczny sposób. Policja podejrzewa, że chodzi o seryjnego mordercę. Thorne dochodzi jednak do wniosku, że mają do czynienia z dwoma niezależnie działającymi zabójcami. "Mięczak" to kolejna po...

"Mięczak" to kolejna po znakomitym "Kokonie" powieść, której bohaterem jest roztargniony inspektor Tom Thorne. To również fascynujące studium zdarzeń, które mogą ukształtować mordercę.

źródło opisu: [G+J Gruner+Jahr, 2008]

miqa | 2011-01-31
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 30 stycznia 2011

"Mięczak" to drugi po "Kokonie"* kryminał Marka Billinghama, angielskiego pisarza. "Mięczak" jest kontynuacją losów inspektora policji Tom'a Throne'a, który już od wielu lat jest ulubioną postacią brytyjskich czytelników.

Książka jest przede wszystkim ciekawie zbudowana. Nie tylko pod względem graficznym, ale także merytorycznym. Podzielona na cztery części, z których pierwsze dwie mają akcję prowadzoną równocześnie na dwóch płaszczyznach: teraźniejszości i przeszłości. Przeszłość dotyczy przestępców, formowania się ich charakterów, psychiki, sytuacji, które wywarły taki a nie inny wpływ na ich późniejsze życie. W teraźniejszej ukazane są losy inspektora i jego współpracowników: patologa geja Phila Hendricksa, konstabla Dave'a Hollanda, uzależnionej sierżant Sarah McEvoy oraz myśli drugiego mordercy.

Śledztwo wydaje się ugrząźć w miejscu, gdy nagle na policję zgłasza się mężczyzna - Martin Palmer, który twierdzi, że to on jest jednym z morderców.
Zaczyna się pościg za drugim...

Anna | 2016-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2016

Kolejna książka Marka Billinghama z cyklu o inspektorze Tomie Thorne'ie, którą miałam przyjemność przeczytać. I tym razem autor zabiera nas w świat interesującej wykładni psychologicznej dotyczącej wpływu zdarzeń i spotkanych w przeszłości osób. W tym akurat przypadku inspektor Thorne podąża śladem nie jednego, lecz dwóch seryjnych zabójców, którzy jednakowoż są ze sobą w jakiś sposób powiązani. Jak się okazuje więzi te wytworzone w czasach nastoletnich są znacznie bardziej skomplikowane niżby się mogło wydawać. Jest tu osoba zabójcy, zdecydowanie dominującego, przebiegłego, toczącego własną grę i ciągle nienasyconego. Jest też osoba zabójcy uległego, podporządkowanego temu pierwszemu poprzez uczucie zarówno strachu jak i w pewnym sensie uwielbienia. Autor co jakiś czas powraca w swej narracji do czasów wcześniejszych, dzięki czemu możemy łatwiej zrozumieć w jaki sposób powstała ta niezwykła więź pomiędzy dwoma zabójcami. Jednocześnie z niezwykłą jasnością głosem jednej z postaci...

Kiti | 2014-09-12

Autora bardzo lubię, to już 9 jego książka, którą miałam okazję przeczytać. Jest to dopiero druga część cyklu o sławnym detektywie. Tym razem dochodzi do morderstw - niektóre z nich mają ze sobą coś wspólnego, choć na pierwszy rzut oka trudno to dostrzec. Policji wydaje się, że musi ścigać tylko jednego zabójcę, jednak szybko dochodzą do wniosku, że to dochodzenie nie będzie wcale takie łatwe. Z racji tego, że to początkowa książka jest ona dobra, ale nie rewelacyjna. Te późniejsze podobają mi się o wiele bardziej. Całość jest tutaj dopracowana, zaskakująca i nieprzewidywalna. Momentami jednak mnie nużyła i nie miałam ochoty, tak, jak przy innych, poznać zakończenia. Pomimo tego, że trochę mnie znużyła nie poddaję się i chcę poznać wszystkie tomy tej serii. Przede mną ,,Ofiary", trzeci tom powieści. Mam nadzieję, że ten kryminał bardziej mnie zachwyci. Opowieść ukazuje, jaki wpływ na dalsze życie mogą mieć decyzje podjęte w dzieciństwie i młodości. Zapewne często nawet sami nie...

Monika | 2016-01-01
Przeczytana: 30 grudnia 2015

Świetna. Trzyma w napięciu do samego końca, a co najważniejsze - czytasz i już myślisz że wiesz kto zabił, a tu niespodzianka - jest to ktoś kogo wcale nie brałam pod uwagę. Zdecydowanie polecam!:)

Shadow | 2013-07-13

Książka nie wciąga czytelnika. Mam ją już 3 lata ale nie dokończyłam. Może kiedyś zdecyduje się ją dokończyć.

czteryporyrokuija | 2013-05-04

świetna ksiązka

Joanna | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Drugi tom przygód inspektora Toma Thorne'a. Książka bardzo dobra, o ciekawej fabule ale momentami gubiłam się i musiałam się cofać do wcześniejszych stron. Mimo tego nie mogę doczekać się już kolejnego tomu, bo Mark Billingham pomaga przenieść się w specyficzny świat, do którego szarej rzeczywistości naprawdę daleko :)

Eryk | 2012-07-21

Książkę zakupiłem 2 lata temu i od tamtej pory czytam ją jedynie fragmentami.
Nie wciąga czytelnika, czasami mam wrażenie że wręcz przeciwnie.
Ciężko dobrnąć do końca, może kiedyś zdołam przeczytać całą.

Mimo to polecam przeczytać dla zabicia czasu, nie można zbyt wiele oczekiwać po tej książce.

BARBARA | 2016-01-19

bardzo fajna,chociaz początek mnie nie wciągnał,jak inne ksiązki i już ją miałam odłożyć,coś sie ruszyło i poszłooo:):)

kina | 2013-02-04
Przeczytana: 01 kwietnia 2012