Klub Dumas

Wydawnictwo: Muza
LubimyCzytać

W Klubie Dumas autor wprowadza czytelnika w rzeczywistość nie do końca jasną do określenia - postaci książkowe mieszają się z bohaterami realistycznymi i światem demonów. Wraz z głównym bohaterem, bibliofilem Corsem, będziemy poszukiwać klucza do rozwiązania zagadki tajemniczych morderstw związanych ze średniowieczną satanistyczną księgą. Intryga, zagadka kryminalna, powieść akcji i hołd składany Książce i Czytelnikom.Twórczość Pereza-Reverte nie bez przyczyny porównuje się do stylu pisania Umberto Eco. Erudycja i gra z wyobraźnią to cechy charakterystyczne tej literatury. Zaskakująca i pełna tajemnic powieść dla wielbicieli dzieł Aleksandra Dumasa, Stevensona, Sabatiniego, Borgesa.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

orchideaidea | 2014-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2014

W momencie gdy sięgnęłam po tę książkę, nie trudno było spostrzec na jej okładce głównej postaci z filmu "Dziewiąte wrota", który oglądałam już dawno temu i którego na szczęście nie da się porównać z książką. Dlatego śledząc tekst na kolejnych kartach książki, całkowicie zapomniałam o filmie, z wyjątkiem odtwórcy głównej roli,ale o tym później;).

"Klub Dumas" opowiada o poszukiwaniach i badaniach starodruków z czasów inkwizycji, dotyczących najmroczniejszej wiedzy tajemnej. Autor w niebywały sposób powiązał ten wątek z literaturą Aleksandra Dumasa. Łowca książek otrzymuje zlecenie od pewnego dość zamożnego kolekcjonera starodruków. Ma on odbyć podróż do Hiszpanii i Francji w celu przeprowadzenia analizy trzech unikatowych ksiąg będących odpowiednikiem biblii szatana, za których wydanie ich twórca został swego czasu spalony na stosie. Przy okazji wyjazdu Lucas Corso, ów łowca książek i znawca literatury, postanawia podjąć się jeszcze jednego zadania, zleconego mu przez jego...

denudatio_pulpae | 2015-03-04
Przeczytana: 2013 rok

"- Nie lubię prezentów - mruknął Corso posępnie. - Już kiedyś byli tacy, co przyjęli w podarunku drewnianego konia. Na etykietce stało napisane: rzemiosło achajskie. Wyjątkowi debile."

Do czytania "Klubu Dumas" zabierałam się niezliczoną ilość razy. Do tej pory nie rozumiem dlaczego te podejścia kończyły się zazwyczaj po kilkunastu, kilkudziesięciu stronach. Ta książka zawiera w sobie przecież wiele elementów, które wręcz musiały mnie zainteresować. Rzadkie i często pilnie chronione starodruki, zagadka do rozwiązania, intryga kryminalna i oczywiście uroczy Corso z uśmiechem królika-niewiniątka. Do tego ryciny, które można samemu przeanalizować, schematy mozolnie tworzone by rozwiązać tajemnicę, a przede wszystkim dużo akcji, starych ksiąg, bibliotek, cudownych prywatnych zbiorów i ich czasem ekscentrycznych właścicieli.
Ostatecznie książka bardzo mi się podobała i na pewno kiedyś do niej wrócę, bo już wiem że warto (i wiem też, że nie zatrzymam się znów na początku :)). ...

Natalia | 2018-08-30
Przeczytana: 30 sierpnia 2018

"Każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył"

W moich planach jest przeczytanie "Falcó" Artura Pérez-Reverte, ale za nim to zrobię, chciałam zapoznać się z wcześniejszymi książkami autora. Najpierw padło na "Królowę południa", która mnie trochę zawiodła. Tak łatwo nie dałam za wygraną i mój drugi wybór to "Klub Dumas". To już na szczęście coś zupełnie innego.

Powieści przygodowe, takie z gatunku płaszcza i szpady to nie moje klimaty, mimo to świetnie się bawiłam przy tej lekturze, która odwołuje się do twórzości Aleksandra Dumasa, jak na np: "Hrabia Monte Christo" czy "Trzej muszkieterowie". Niemałe znaczenie ma również szatańska księga "Dziewięcioro Wrót". Czytając na każdym kroku będziemy napotykać się na kolejne nawiązania do innych znaczących dzieł i pisarzy, chociażby Arthur Conan Doyle czy Agata Christie.

Jest to jedna z tych książek traktujących o sile literatury. Bohaterowie to m.in. księgarze, bibliofile, wręcz fanatycy zapatrzeni w fikcyjny świat swoich...

Shimik | 2016-01-13

Kurcze.... czytałem książkę i w pewnym momencie miałem atak epilepsji, a jak się obudziłem to książka była w strzępach. Także szybko zakończyłem przygodę z tą książką. Więc nie jestem w stanie jej ocenić...
Może to był jakiś znak?

Renata | 2015-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2015

Jakiś czas temu oglądałam film "Dziewiąte Wrota" przez co, gdy zaczęłam czytać "Klub Dumas" w roli Lucasa Corso widziałam tylko i wyłącznie Johnnego Deppa, którego zresztą uwielbiam. :) Książka jest bardzo ciekawa. Jest połączenie przygody, akcji, kryminału z nutką tajemniczości a także historia teraźniejsza, która momentami miesza się z fantastyką. Czytałam z pełnym zainteresowaniem. Jak najbardziej warta uwagi, polecam.

Aria | 2010-08-11

„Klub Dumas" opowiada o środowisku bibliofilów, antykwariuszy i wielbicieli literatury, dla których książka znajduje się na najwyższym stopniu hierarchii życiowej i są gotowi dla niej wydać fortunę albo nawet zabić.

Cóż... Sama szalenie kocham książki, ale żeby aż tak? Chociaż... Jeżeli ktoś ma u siebie rękopis Narinii... ...mogę się zabawić w Raskolnikowa ;)

Ale wracają do tematu, poza chorymi na umyśle starszymi panami, którzy wolą noce spędzać z książką, niż z kobietą, 'Klub Dumas" opowiada o pięknej miłości do książek, a szczególnie do Aleksandra Dumas (ojca). Z ręką na sercu muszę przyznać, że ta książka rozpaliła we mnie chęć przeczytania dzieł tego pisarza. Fanatyczni wielbiciele a zarazem bohaterzy książki Perez'a kochają wiernie „Trzech muszkieterów" i przemieniają ich bohaterów w postacie z krwi i kości, bądź sami się do nich upodobniają. I kolejna zaleta - dzięki tej książce można w zupełnie nowy sposób spojrzeć na znanych wszystkim D'Artaniana, Portosa, Aramisa i...

Po książkę sięgnęłam, ze względu na film Polańskiego, który oglądałam wieki temu i zaintrygował mnie. Mam jednak wrażenie, że film był o czymś zupełnie innym. Pominięto chyba cały wątek klubu, przez co główne zadanie, jakie niosła książka, a mianowicie gra z wyobraźnią odbiorcy, zostało pogrzebane. Muszę przyznać, że dałam się nabrać równie bardzo, jak literacki Corso! Razem z nim po nocach przeglądałam w skupieniu ryciny, szukałam różnic i powiązań. Tak jak on dopatrywałam się związków Dumasa z piekielnymi mocami. A tu bum. Niespodzianka, której fanom kina niestety oszczędzono. Nie wiedzą, jak cudownie jest dać się tak nabrać. Bo jak podsumował sam Corso: "książki lubią takie żarty(...) A każdy czytelnik ma takiego diabła, na jakiego zasłużył".

Anksunamun | 2018-03-31
Przeczytana: 30 marca 2018

Zanim sięgnęłam po książkę, obejrzałam film na jej podstawie. Jak napisał sam autor, "każdy podchodzi do czytanego tekstu z własną perwersją. Czytelnik jest tym wszystkim, co sam przeczytał wcześniej, plus to, co obejrzał w kinie i w telewizji. Do informacji dostarczonej mu przez autora dodaje swoją." Czuję więc, że moja recepcja powieści w znaczącym stopniu została zdeterminowana przez ekranizację, stąd moja opinia nie będzie aż tak obiektywna. Książka ogólnie spodobała mi się, intryga została bardzo przemyślnie i błyskotliwie opisana, w dodatku pisarz tu i ówdzie wtrącił ironiczny humor, jaki niezwykle lubię. Myślę, że chętnie sięgnę po inne dzieła tego autora, by skonfrontować się z nim bez uprzedniego "przygotowania" jak w tym przypadku.

bellatrix | 2010-07-29

Książka o miłości do książek i czytania. Wspaniała. Na jej motywach powstał film R. Polańskiego "Dziewiąte wrota", ale ten kto widział film, a książki jeszcze nie czytał niech sobie nie odmawia tej przyjemności. To, można powiedzieć, dwa różne spojrzenia na jedną historię. Książka nie jest tak ponura i mroczna jak film. Nie diabeł, czary itp. są tu najważniejsze. Ja po lekturze "Klubu Dumas" byłam zachwycona i zaskoczona. że książka jest o zupełnie czymś innym niż film.

Joasia | 2013-04-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 18 kwietnia 2013

„Klub Dumas” Arturo Perez-Reverte to świetna przygodowa i bardzo wciągająca powieść napisana wartkim, miejscami dowcipnym językiem. To książka o książkach, gdzie momentami świat literacki miesza się z rzeczywistym, a tajemnicy strzegą sami Rochefort i Milady:):) Gorąco polecam, bo to idealna propozycja dla każdego miłośnika książek!!