Dzieci cesarza

Wydawnictwo: Sonia Draga
The Emperor's Children

Dzieci cesarza od wielu miesięcy okupują ścisłą czołówkę listy światowych bestsellerów. To pasjonującą historia o konflikcie ambicji, kryzysie lojalności oraz skomplikowanych relacjach przyjaźni i miłości. Narracja zdaje się wykraczać daleko poza granice społecznej satyry, wprawiając czytelnika w hipnotyczny, poruszający trans. Akcja czwartej pow

| 2014-11-14

To jest książka, do której najbardziej pasuje mi słowo "przeciętne".
Nie najgorsze, coś tam wnoszące, można przeczytać, ale też nic wielkiego, bez tego błysku, który lubię.
Fabuła w miarę zwarta, sensowna, ale są chwile przestoju, jakby spadek formy, zawahanie. Postacie, głównie 30-latkowie z Nowego Jorku, niby ciekawe, ale jakoś nie mogę z żadną z nich się utożsamić, co gorsza, nie zawsze brzmią szczerze. Ich problemy (wypracowanie pomysłu na życie), chociaż generalnie istotne i na czasie, zarysowane jakoś blado i mglisto. Tak jakbym oglądał życie przez szybę i to nie za czystą.
Myślę, że niejeden czytelnik znajdzie tam coś dla siebie, jakieś odpowiedzi czy cenne porównania. Być może wielu poczuje ten klimat, bo nie jest to zła książka. Dlatego nie odradzam i nie zniechęcam. Ja jednak przechodzę trochę obok. Rzecz gustu.

Małgorzata-Szafran | 2016-10-21
Przeczytana: 2010 rok

Od samego początku książki, czułam, że spływa na mnie coś na wzór pustki, ale w dobrym znaczeniu tego słowa; pustki celowej, wykreowanej przez Claire po to, abyśmy lepiej wczuli się w losy poszczególnych bohaterów książki. Ów ciekawy zabieg autorki, może się jednak wydać niewyczulonym zmysłom przypadkowego czytelnika jako: stagnacja, bierność, brak polotu. Według mnie błędnie. Biorąc pod uwagę treść życia głównych bohaterów, styl narracji idealnie oddaje ten rodzaj mentalnej pułapki, w jakiej utknęli trzydziestolatkowie, obecnie zwani Millenialsami. Mówi się, że to najwięksi egoiści naszych czasów, moim skromnym zdaniem - największe ofiary naszych materialistycznych czasów!
Centrum zdarzeń książki jest oczywiście Nowy York. Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca, gdyż wielkie metropolie, molochy ze szkła, stali i pleksiglasu mają to do siebie, że przytłaczają rozmachem. W wielkim mieście nawet najwybitniejsze jednostki czują się jak zagubione dzieci.
Po skończonej lekturze odnoszę...

Wiola | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Książka przeciętna, nie wniosła za dużo do mojego życia. Fabuła powolna a momentami nawet nuzaca. Jedyne co mi się spodobało to samo zakończenie. Przy tak powolnej akcji naprawdę zaskakuje... Warto przeczytać dla samego finalu

ursi | 2012-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2012

Po przeczytaniu pierwszych stu stron książki, odniosłam wrażenie, że ta powieść, to raczej filozoficzna rozprawka na temat niespełnionych zawodowo i życiowo amerykańskich trzydziestolatków. Później okazało się, że to raczej długa charakterystyka postaci, które autorka postanowiła umieścić na stronach swojej książki, bo dalej losy bohaterów rozwijają się w sposób intrygujący dla czytelnika. Zmuszony jest on bowiem po zakończeniu tej lektury odpowiedzieć sobie na pytanie: czy przedstawione tu były losy karierowiczów, czy też elity kulturalnej. Oni sami znajdują się na życiowym rozdrożu po ataku terrorystycznym w dniu 11 września 2001 r., kiedy zmieniają się ich priorytety.
Dla mnie to jedna z ciekawszych pozycji, jakie przeczytałam w ostatnim czasie.

Magdalena | 2010-07-17
Przeczytana: 01 lipca 2010

Interesująca książka o elicie nowojorskiego dziennikarstwa. Wciągająca szczególnie w drugiej połowie;) ciekawe zróżnicowanie postaci. Momentami skłania do przemyśleń

Annairda | 2012-04-15
Przeczytana: marzec 2012