Być mężem i ojcem

Tłumaczenie: Dariusz Syska
Wydawnictwo: MIND
Mann und Vater sein. Ein Buch für ihn
LubimyCzytać

To książka dla prawdziwych mężczyzn! Nie znajdziecie w niej łatwego przepisu na życie, ale mnóstwo inspiracji i refleksji na temat tego, co dzisiaj znaczy być partnerem dla kobiety i ojcem dla dziecka. Do niedawna mężczyźni żyli w poczuciu, że ich rola polega głównie na zapewnieniu rodzinie środków do życia. Dzisiejsi ojcowie stopniowo przejmują odpowiedzialność za dzieci, jednak nie zawsze...

Do niedawna mężczyźni żyli w poczuciu, że ich rola polega głównie na zapewnieniu rodzinie środków do życia. Dzisiejsi ojcowie stopniowo przejmują odpowiedzialność za dzieci, jednak nie zawsze wiedzą, jak zbudować z nimi silną więź i zdobyć naturalny ojcowski autorytet.

Jesper Juul rozważa najważniejsze dylematy współczesnego męża i ojca. Radzi, jak odnaleźć swoją pozycję w rodzinie i odkryć radość bycia z bliskimi.

źródło opisu: https://wydawnictwomind.pl

źródło okładki: https://wydawnictwomind.pl

Bubr | 2019-09-02
Przeczytana: luty 2019

Wchodząc w nieznane i nieprzewidywalne życie rodzica warto jest móc zebrać szereg doświadczeń, żeby lepiej przygotować się do swojej nowej roli.

Juul jako psycholog z dużym stażem mówi o problemach, na które napotykali inni i na które również my możemy napotkać. Opowiada o konfliktach, jakie mogą wystąpić między nami, a zaniedbaną żoną, natrętnymi teściami, nadopiekuńczymi dziadkami, a w końcu i naszym dzieckiem. Co najważniejsze, mówi też których z nich możemy łatwo uniknąć, a które trzeba po prostu przeczekać.

Ta książka rozmowa z dziesiątkami ojców, których spotkał Juul, a służy właśnie zebraniu ich zbiorowych doświadczeń.

Lektura daje dużo optymizmu i spokoju w tym burzliwym życiowym okresie.

mLipok | 2019-08-03
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Odkryłem, że książka jest o mnie .....

Wojciech | 2019-04-19

Prezent od żony. Bardzo ciekawe podejście, pokrywające się z moim światopoglądem w wielu względach, wiele rzeczy na terapii grupowej, które przerabiałem, pojawiły się również w tej książce. Bardzo wartościowa, ciekawa, pomaga spojrzeć inaczej na rodzicielstwo. Nie przygotowuje, z perspektywy czasu mogę powiedzieć, ale uświadamia i pozwala na wyrobienie sobie swojego spojrzenia na rodzicielstwo, które de facto będzie się i tak cały czas zmianiać.

wacek_1984 | 2019-03-02
Przeczytana: 02 marca 2019

Niby poradnik jak każdy inny, ale jakbym miał dać każdemu ojcu jedną książkę, byłaby to ta. Nie przeczytałem jeszcze wielu o takiej tematyce, jednak mamy tu zawartą esencję takiego ojcostwa, jaki prawdopodobnie każdy z Nas (mężczyzn, chociaż książkę powinny też przeczytać kobiety ;)) chciałby pokazać(i w przeszłości otrzymać).

Bardzo polecam, mimo że krótka, warta przeczytania.

Radosław Gabinek | 2018-12-12
Na półkach: Przeczytane, 2018 rok
Przeczytana: 08 grudnia 2018

Osinskipoludzku.blogspot.com

Przyznaje się bez bicia, że gdyby nie moja żonka to nie miał bym zielonego pojęcia kto to taki Jesper Juul. Jako że zakupiła mi takową książkę w prezencie więc wygoglowałem sobie gościa przed rozpoczęciem lektury i już wiem że to mądry i szanowany w temacie rodziny facet

Jesper Juul to duński terapeuta rodzinny i pedagog, autor wielu książek na temat rodziny i funkcjonowania w niej w ramach głównych ról. W książce którą przyszło mi właśnie czytać, jak sama nazwa wskazuje, podejmuje on temat ojcostwa. Banalnie brzmi w dzisiejszych czasach stwierdzenie, iż trudno być ojcem w XXI wieku, bo trudno być w ogóle facetem w świecie gdzie gdzie role związane z płcią proszą się o zdefiniowanie na nowo czy to się wszystkim podoba czy też nie. Coraz częściej żeby się w tym wszystkim odnaleźć o określić swój pomysł na ojcostwo, również i faceci zaczynają sięgać po różnego rodzaju poradniki. Jest tego wszystkiego od groma, a jak to bywa rzeczy wartościowych w tym...

marafc | 2018-10-25
Przeczytana: 15 października 2018

Kilka ciekawych obserwacji; całość jednak mało odkrywcza.

kamson89 | 2018-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2017

Kolejna pozycja, dla przyszłego taty, którą przeczytałem po "Tato to ja", ale zdecydowanie wyższych lotów. Jesper Juul faktycznie wydaje się być specjalistą, który nie próbuje być zabawy jak Wojewódzki, nie stara się straszyć, że całe Twoje życie zmieni się o 180 stopni, tylko rzeczowo, świetnie językowo i od strony psychologicznej podpowiada, radzi i tłumaczy dlaczego coś dzieje się tak, a nie inaczej. Ta lektura, to nie poradnik, to raczej coś na kształt wizyty u psychologa, terapii, a wśród marnych poradników trzeba przyznać, że ta pozycja się wyróżnia. Szkoda tylko, że Jesper nie poruszył jednej, ale za to bardzo ważnej kwestii związanej z tym co mężczyzna przeżywa podczas ciąży, mam na myśli katusze spowodowane humorami, nerwami i całą resztą tego co dzieje się w tym czasie z naszą ukochaną. Ja na miesiąc przed porodem dałbym każdemu facetowi medal za to, że przetrwał te 9 miesięcy w jednym kawałku. Poza pominięciem tego faktu, bardzo rzeczowa pozycja.

kmg | 2018-01-10
Przeczytana: styczeń 2018

To pierwsza pozycja Jespera Juula, którą przeczytałam. Lubię czytać poradniki i książki, które podpowiadają jak żyć, ale tylko dobre i wartościowe. Zatem zanim po jakąś sięgnę, czytam recenzje w Internecie i w prasie naukowej. Być mężem i ojcem ma w większości przypadków świetnie opinie, ale jak dla mnie jest mocno rozczarowująca. Więcej wartościowych informacji dowiedziałam się czytając kilka wywiadów z autorem. Być mężem i ojcem to zbiór luźno powiązanych ze sobą tekstów, niejednokrotnie przedstawiających role matki i ojca dość stereotypowo - kobiety chcą zagarnąć dziecko dla siebie, a mężczyźni to agresywni wojownicy. Czytając taką pozycję zawsze na końcu zastanawiam się jaki jest morał całej tej historii, co wywołało u mnie efekt WOW!, co mnie zaskoczyło, a co było oczywiste. Niestety tutaj wszystko było oczywiste i trochę nużące.

ED_mund | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Ciekawa książka skierowana do mężczyzn, ale powinny przeczytać ją i żony, narzeczone. Ciekawie wyjaśnia problem niezadowolonej partnerki. Autor stawia na autentyczność mężczyzny i podaje przykłady, że jest to niezbędne w związku.
Niestety książka jest naznaczona humanistycznym podejściem do życia, w związku z czym dowiesz się, że moralność ludzi w ciągu ostatnich 50 latach zmieniła się, dotychczasowa rola mężczyzny była prawie marginalna i ograniczała się do zapewnienia środków utrzymania, a mężczyźni nie angażowali się emocjonalnie w życiu rodziny, i wiele innych farmazonów. Po przesianiu tego podejścia przez filtr krytyki pozycja jest ciekawa i warta polecenia.

nonienotak | 2017-07-02

Fragment gościnnej recenzji: Dzięki tej książce czuję, że – jako przyszły tata – zdobyłem rzetelny punkt odniesienia. Dzięki niemu nie będę musiał wynajdywać koła na nowo, kiedy pomiędzy mnie i Panią na Blogu wejdzie trzeci, zupełnie nowy człowiek. Pełny tekst: https://nonienotak.wordpress.com/2017/07/02/pierwszy-recenzent-goscinnie-mezczyzno-nie-poswiecaj-sie/