sztuka
LubimyCzytać

Czym jest ikona? W potocznym rozumieniu świętym obrazem, czczonym w Kościele prawosławnym. Jednakże dla samych wyznawców ikona jest czymś więcej niż tylko obrazem. Dla nich ikona jest tożsama z Bogiem. Już w 692 roku sobór ekumeniczny w Konstantynopolu poparł ideę przedstawiania Boga i osób boskich w postaci ikon. Na soborze ogłoszono także dogmat o czci ikon. Wedle słów Teodora Studity w ikonie objawia się sam Bóg: ?I należy z całą stanowczością powiedzieć, że w obrazie Chrystusa jest podobieństwo do Chrystusa, a za tym idzie, że obrazowi należy się ta sama cześć, co Chrystusowi. Nie omyli się, kto powie, że bóstwo jest w obrazie? (przekład Władysława Tatarkiewicza).

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

jatymyoni | 2019-04-19
Przeczytana: kwiecień 2019

Wydawnictwo Dragon oddało to naszych rąk perfekcyjnie wydaną książkę : kredowy papier i bardzo duża liczba reprodukcji ikon. W małej objętości książki przekazano wszystkie podstawowe wiadomości na temat ikon. Opisano historię pisania ikon, która sięga początków chrześcijaństwa. W 692 roku na soborze ekumenicznym w Konstantynopolu zatwierdzono ideę przedstawiania Boga na ikonach , a także ich znaczenie dla wiernych. Ikona jest nieodłącznie związana z kościołem prawosławnym, choć i w kościele katolickim też jest często spotykana. Dostajemy więc zwięzła historię pisania ikon wraz z opisem najważniejszych szkół i twórców ikon. Omawiane są też sposoby przedstawiania na ikonach najważniejszych postaci Starego i Nowego Testamentu. Możemy się zapoznać z symboliką zawartą w ikonach. Mamy też krótki rozdział o technice pisania ikon. Wspaniała lektura dla kogoś, kto chciałby poznać świat ikon. Dzięki pięknemu wydaniu może być też pięknym prezentem.
Gorąco polecam.

Mateusz | 2016-05-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia

Bardzo piękna książka.Wprowadza w świat ikon,pokazuje liczne reprodukcje.Opisuje symbolike i znaczenie ikon.

ekma | 2016-02-19
Przeczytana: 24 kwietnia 2015