Ostatni Świadkowie. Wspomnienia i wiersze o II wojnie światowej

LubimyCzytać

Ostatni Świadkowie. Wspomnienia i wiersze o II wojnie światowej to zbiór różnych form, stylów i perspektyw opowiadania o wojnie. To historie, w których w nieunikniony sposób przenikają się przeszłość i przyszłość. To przede wszystkim wspomnienia przedstawicieli ostatniego pokolenia, które pamięta II wojnę światową.Na książkę składają się dwie części. W pierwszej zatytułowanej Wojna oczami dziecka. Bezpośrednie świadectwo zostały umieszczone utwory autorów, którzy przeżyli wojnę i opisują własne wspomnienia zarówno prozą, jak i wierszem. W drugiej zatytułowanej Echa wojny spisane z ustnych przekazów znalazły się opowieści, zasłyszane przez autorów od innych ludzi, często bliskich, którzy już odeszli. Zawarto w niej również wiersze powojennych autorów, dotyczące tematu wojny.W pracy zamieszczono liczne zdjęcia: bezcenne pamiątki z rodzinnych albumów i współczesne fotografie uwieczniające spotkania po latach – świadectwa trwania pokoleń.Media codziennie donoszą o konfliktach zbrojnych w różnych częściach naszego globu, o ofiarach śmiertelnych… Ale o okaleczonych na zawsze fizycznie i psychicznie świat mówi niewiele i przechodzi do porządku dziennego. Niech więc wypowiedzą się tutaj sami, a jeśli to niemożliwe, niech za nich mówią ci, którzy dostali ich świadectwo z pierwszej ręki.Elżbieta Czajka Wydanie tej książki ma na celu przedłużenie pamięci o wojnie, o tym, jakie jest jej rzeczywiste oblicze – po to, żeby jak najdłużej i jak najwięcej ludzi strzegło pokoju jako wartości nadrzędnej, gdyż warunkującej życie wielkich mas ludzkich, wartości znacznie szlachetniejszej i bardziej pożytecznej niż gniew i nienawiść za krzywdy własne, osób bliskich oraz całych narodów.Joanna Oxyvia Jankowska

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!