Teraz i zawsze

Okładka książki Teraz i zawsze Nora Roberts
Okładka książki Teraz i zawsze
Nora Roberts Wydawnictwo: Harlequin Cykl: MacGregorowie (tom 5) literatura obyczajowa, romans
MacGregorowie (tom 5)
For Now, Forever
Harlequin
2014-11-21
2000-01-01
Jan Kabat

„miłość stanowi siłę większą niż logika”

Czasami pojawia się potrzeba przeczytania jakiejś niezobowiązującej, lekkiej i banalnej historii, która pozwoli odpocząć po zbyt emocjonalnych, trudnych czy zawiłych powieściach. Na taką odskocznię najlepiej nadaje się literatura o charakterze romansu, w którym nie trudno przewidzieć, co się wydarzy. Z tego też powodu sięgnęłam po serię MacGregorowie, z której miałam okazję przeczytać tom trzeci „Alan” i tom czwarty „Grant”.

Seria MacGregorowie ukazała się w latach osiemdziesiątych, doczekała się kilku wznowień na świecie, a ostatnia, jedenasta została napisana w 1999 roku. Dotychczasowe tomy, od tomu I do IV, opowiadały o dzieciach tego rodu i ich miłosnych perypetiach. Poznaliśmy Serenę, Caine’a, Alana i Granta. W każdym z nich można było zauważyć obecność głowy klanu MacGregorów, Daniela i jego pięknej żony, Anny. Teraz, wraz z piątą odsłoną tej serii, możemy w końcu poznać ich losy.

"Niektóre z pięknych rzeczy są smutne z założenia.
Byśmy mogli doceniać te, które smutne nie są"

Piąta część serii zaczyna się dosyć dramatycznie, gdyż jesteśmy świadkami sceny rozgrywającej się w szpitalu, w którym od trzech godzin trwa trudna operacja Daniela MacGregora. Uległ on wypadkowi, w którym odniósł poważne obrażenia i nie wiadomo jak wszystko się skończy. Na wynik operacji czeka wierna Anna oraz dzieci jej i Daniela, więc możemy ponownie spotkać się z nimi, dowiadując się przy okazji, co się u nich aktualnie dzieje. Po operacji, siedząc przy łóżku swego męża, wraca wspomnieniami do chwili, gdy miłość wkradła się do ich życia i rozgościła na kolejne 40 lat.

Gdy Daniel skończył 15 lat, obiecał sobie, że w przyszłości zbuduje ogromne imperium finansowe. Poznajemy go, gdy od pięciu lat robi oszałamiającą karierę w Ameryce, do której przybył do Bostonu ze Szkocji, gdzie stopniowo dążył do spełnienia swego postanowienia. Teraz, gdy jego pozycja biznesowa jest ustabilizowana i właśnie pracuje nad zdobyciem drugiego miliona dolarów, uznaje, że czas znaleźć sobie żonę. Daniel pochodzi ze starego szkockiego klanu rycerzy, więc przedłużenie rodu jest jego drugim, wielkim marzeniem. Chce znaleźć sobie odpowiednią żonę, by stworzyć z nią szczęśliwy dom, w którym nie zabraknie licznej gromadki dzieci. Los sprawił, że zwrócił uwagę na Annę Whitfield, ambitną dziewczynę, której marzeniem jest skończenie medycyny i bycie wziętym, dobrym chirurgiem. Niestety, w jej najbliższych planach nie ma miejsca na małżeństwo, a tym samym macierzyństwo. Ona jest kobietą niezależną, stawiającą karierę ponad wszystko i mimo uroku, jaki otacza młodego MacGregora, trudno jest przebić się do jej serca.

"Jeśli masz jakieś marzenie, idź za jego głosem.
Życie jest zbyt krótkie dla tchórzy."

Tom piąty poświęcony głowie rodu MacGregorowie ukazał się po raz pierwszy w 1985 roku pod tytułem ”For Now, Forever.” W Polsce pierwsza premiera tego tytułu miała miejsce w 2000 roku, potem w 2008 roku i 2014. Wówczas nosiła tytuł „Teraz i na zawsze” i miała piękną okładkę, czego nie można powiedzieć o najnowszej wersji pt. ”Daniel”. Szkoda, gdyż wcześniejsza wersja jest bardziej przyciągająca wzrok i zachęcająca do czytania.

Z nieukrywaną przyjemnością poznałam dzieje rozwoju uczucia między Anną i Danielem, którzy swoją postawą, zachowaniem i wciąż żywym uczuciem ujęli moje serce, jak tylko zaczęłam poznawać sagę o szkockim klanie. Minusem jest brak w niej określeń czasowych. Autorka unika w tym wypadku podawania dat, więc jedynie można się domyślić, że gdy zaczynamy czytać pierwsze akapity powieści, wszystko dzieje się w latach osiemdziesiątych, więc lata młodości Daniela i Anny, a tym samym dzieje ich miłości przypadły na lata czterdzieste XX wieku.

Powieść pt.: „Daniel”, jak i pozostałe tomy serii o MacGregorach wpisują się w romans w stylu retro, gdyż dzisiaj nikt chyba już nie pisze opowieści o miłości w takim klimacie, jak robi to Nora Roberts. Nie ma w niej brutalności, wulgaryzmów czy gorących scen erotycznych, ale za to jest uroczo opowiedziana historia miłości, która zawsze jest obecna w życiu człowieka, bez względu na czas.

Egzemplarz książki otrzymałam od portalu Sztukater

„miłość stanowi siłę większą niż logika”

Daniel MacGregor, senior rodu, po poważnym wypadku samochodowym trafia do szpitala, gdzie zostaje poddany operacji. Żona i dzieci trwają na szpitalnym korytarzu wspierając się w oczekiwaniu na wyniki. Po udanej operacji Anna czuwa przy jego łóżku wspominając ich wspólną przeszłość.
Daniel od zawsze był upartym człowiekiem bez wahania dążącym do obranego celu. W wieku 15 lat postanowił zbudować imperium finansowe. Osiągnął ten cel.Pozostało mu tylko znaleźć idealną kandydatkę na żonę. Poznał jednak Annę. Przeczyła ona wszystkim wymyślonym przez niego kryteriom. Ale nie potrafił przestać o niej myśleć, starać się o nią. I chociaż wcześniej myślał jedynie o potulnej żonie, która da mu w najbliższym czasie gromadkę dzieci, to musi się liczyć z tym, że Anna ma inne marzenia. Chce zostać chirurgiem, a w jej planach nie małżeństwa i dzieci w najbliższym czasie. Żadne z nich nie potrafi odrzucić na bok swoich planów i marzeń, ambicji i zasad, ale czy będą potrafili odrzucić także miłość?
Najpierw zakochałam się w tej okładce, potem w całej reszcie. Daniel i Anna... Ich historia dostarczyła mi mnóstwa emocji. Dużo płakałam, często na mojej twarzy pojawiał się uśmiech. Nie sądziłam, że ta część zrobi na mnie tak duże wrażenie. Tutaj uczucia i emocje wypływały z każdej strony. Być może ta historia nie była szczególnie wyszukana, nie zbyt oryginalna, ale mną dosłownie zawładnęła. Wszystko co przeczytałam dosłownie się przeze mnie przetoczyło. Ja żyłam tą historią i chociaż minęło już trochę czasu od przeczytania jej, to wciąż to wszystko czuję i wiem, że jeszcze nie raz się w niej zanurzę.

Kiedyś zaczytywałam się w książkach Nory Roberts i teraz z sentymentu lubię czasami sięgnąć po coś jej autorstwa. Na serię MacGregorowie trafiłam pierwszy raz i muszę przyznać, że poczułam sympatię do tej rodziny. Szczególnie do dość charyzmatycznego seniora rodu. Dlatego ucieszyłam się, że Daniel opowiada o początku związku tego małżeństwa.

Dziś mamy zaplanowane spotkanie z Danielem MacGregorem, seniorem szkockiego rodu mającego zatargi… Z tego co widzę, to mimo wieku wciąż jesteś energicznym i głośnym staruszkiem. W takim razie zapraszam na scenę.

Mężczyzna zgodził się opowiedzieć o swojej młodości, kiedy to udało mu się dorobić ogromnej fortuny, a przy okazji zdradzi tajemnicę, w jaki sposób przekonał do siebie swoją żonę... Z tego co mi wiadomo, to na początku ich znajomość była bardzo burzliwa. Anna podpowiada, że Daniel zachowywał się wtedy jak samolubny arogant, a ona w pewnym kwestiach za żadne skarby świata nie chciała mu ustąpić… Ich historia miłosna na swój sposób jest naprawdę urocza.

Być może część z Państwa zna już ich dzieci - Serenę, prowadzącą wraz z mężem kasyno, piastującego dość wysoką funkcję Alana, albo Caine’a, będącego prawnikiem. Dobrze, dobrze Danielu, oddaję Ci już głos.

Niestety mam złą wiadomość. Właśnie dzwoniła do mnie Nora Roberts, która zajmuje się opracowywaniem kroniki rodów MacGregorów z wiadomością, że nasz prelegent miał poważny wypadek i teraz walczy o życie w szpitalu. Mam nadzieję, że wszystko się dobrze skończy…

Przyszedł czas na kolejny tom składający się na opowieść o rodzie MacGregorów. Tym razem przenosiny się w przeszłość, a wszystko za sprawą ciężkiego wypadku Daniela, głowy rodziny. Jego żona, Anna, wyczekując pod salą operacyjną zaczyna wspominać początki ich znajomości, naznaczone konfliktami i przykrościami.

Poznajemy przyszłe małżeństwo jako młodych ludzi. Anna Whitfield — ambitna studentka medycyny marząca o karierze chirurga. Daniel MacGregor — mężczyzna, który ciężką pracą osiągnął sukces. Do szczęścia brakuje mu tylko miłości. Para bohaterów spotyka się przypadkiem, a MacGregor wie, że to właśnie panna Whitfield jest mu przeznaczona, choć sama zainteresowana nie chce o tym słyszeć. Z biegiem fabuły odkrywamy jak doszło do zmiany jej zdania. Wszakże Annę i Daniela już od początku serii możemy kojarzyć z udanego związku, zbudowanego na wzajemnym szacunku oraz zaufaniu.

Tak, ten tom jest bardzo ciepły, trochę bajkowy, jak wszystkie książki Nory Roberts. Fabuła nie zaskakuje, zwłaszcza w sytuacji, gdy doskonale znamy zakończenie. Jednak nadal czuć przyjemność z lektury, bo czasami dobrze jest przenieść się do literackiego świata, gdzie każdy kłopot zostaje rozwiązany, a miłość zwycięża nawet najgorsze przeszkody. Trochę zabrakło mi mocniejszego nakreślenia tła historycznego, przez co trudno się zorientować, w jakich latach płynie akcja — pięćdziesiątych? Sześćdziesiątych? Niemniej jednak, cieszy mnie, że mogliśmy bliżej spojrzeć na związek nestorów rodu. Zawsze ich lubiłam, a teraz moja sympatia tylko wzrosła. W końcu już wiemy, dlaczego tak mocno kibicowali swoim dzieciom, aby dokonywali dobrych wyborów. Po prostu, życzyli im równie udanych związków…

Poznajemy przyszłe małżeństwo jako młodych ludzi. Anna...

Kończąc wpis o czwartej części sagi zażartowałam, że ciekawie byłoby dowiedzieć się więcej o nestorze rodu, Danielu. Niedługo później okazało się, że też Nora Roberts przed laty poszła takim tokiem rozumowania i postanowiła poświęcić mu oddzielną pozycję. Dzięki wznowieniu i nowej szacie graficznej także i my możemy cieszyć się losami ulubionych bohaterów. Daniel MacGregor wychowywał się w rodzinie, w której pieniądze z pewnością stanowiły pewną przeszkodę. Gdy był małym chłopcem, mama zachorowała, a ojciec całe dnie spędzał w kopalni i innych pracach, by jakoś zapewnić byt swoim dwóm synom. Po kilku latach kobieta jednak odeszła z tego świata, a dorastający Daniel także podjął się pracy zarobkowej. Od tego czasu, po kolejnych tragicznych wydarzeniach w jego życiu, stale pnie się do góry i nie spocznie, póki nie osiągnie zamierzonego celu.

W czasie jednego ze spotkań towarzyskich spotyka Annę, studentkę medycyny, która marzy o tym, by zostać chirurgiem i udowodnić swoją wartość. W tamtych czasach niespotykane było, by kobieta była lekarzem, a co dopiero ,,kroiła" swoich pacjentów. Panna ma jasno sprecyzowane poglądy, jednak Daniel zakłada się z nią, że do końca roku zostanie jego żoną. Bohaterka nie chce na to przystać. Ceni sobie niezależność, decydowanie o swoim losie, a przede wszystkim nie wyobraża sobie, by musieć wybierać między rodzącą się miłością do MacGregora a tą do medycyny. Ciężki orzech do zgryzienia, jednak jak wiemy, Daniel dopiął swego. Jak tego dokonał? Koniecznie zapoznaj się z piątym tomem cyklu.

Jeżeli tak jak ja polubiłaś MacGregorów, Annę, Daniela oraz ich trójkę dzieci to nie możesz przejść obok tego wznowienia obojętnie. Całość zaczyna się dość tragicznie od wypadku seniora rodu. Anna wzywa wszystkie dzieci, nie wiadomo, jaki będzie los staruszka. To ścisła kontynuacja wcześniejszych wydarzeń, więc polecam czytać w kolejności chronologicznej. Znów dowiemy się, jak toczy się życie Sereny, Caina, czy Alana. Wciągająca, lekka i przyjemna, ale momentami mrożąca krew w żyłach opowieść, idealna na lato, polecam.

Czasami brnę w jakąś serię, mimo że każda kolejna książka podoba mi się coraz mniej. Dokładnie tak mam z cyklem Nory Roberts o rodzinie MacGregorów. O ile pierwszy tom serii bardzo mi się podobał, to kontynuacje już tak bardzo mnie nie zachwycały. Mimo to czytam dalej i mam nadzieję, że w końcu któraś z kolejnych części dorówna tej pierwszej.

Nora Roberts to jeden z wielu pseudonimów artystycznych pod którym tworzy Eleanor Marie Robertson – znana amerykańska pisarka, która początkowo pracowała jako aplikant sądowy. Zaczęła pisać w 1979 roku, gdy wraz z dwoma synami została uwięziona w domu z powodu zamieci śnieżnej.

Zadebiutowała w 1981 roku powieścią „Irlandzka wróżka”. Nora Roberts uznawana jest za królową romansów. Jest też pierwszą autorką, którą przyjęto do Romance Writers of America Hall of Fame. Co ciekawe pisarka wydaje również kryminały pod pseudonimem J.D. Robb. Jest laureatką wielu nagród, a jej książki przetłumaczono na dwadzieścia pięć języków.

Daniel MacGregor pochodzi ze Szkocji. Jest niezwykle przedsiębiorczym człowiekiem i prowadzi w Bostonie wiele mniej lub bardziej obarczonych ryzykiem biznesów. W krótkim czasie dorobił się sporej fortuny, co pozwoliło mu stać się członkiem tamtejszej śmietanki towarzyskiej. Na jednym z przyjęć poznaje młodą kobietę, Annę Whitfield, która jest studentką medycyny i marzy o tym by zostać lekarzem-chirurgiem. Jest bardzo zdeterminowana i gotowa zrezygnować nawet z miłości, by tylko osiągnąć swój cel. Dlatego też początkowo odrzuca zaloty Daniela, który upatrzył sobie w Annie przyszłą żonę i przysiągł sobie, że nie spocznie, póki nie zaciągnie panny Whitfield przed ołtarz. Anna nie chce słyszeć o ślubie, najważniejsza jest dla niej kariera chirurga. Co musi się stać, aby kobieta znalazła w swoim życiu miejsce dla Daniela?

Zastanawiałam się, komu Nora Roberts poświęci kolejną książkę z serii i nie spodziewałam się, że będzie to Daniel – głowa rodziny MacGregorów. Autorka zabiera czytelnika do Bostonu z końca lat 50tych lub początku 60tych XX wieku. Trudno jest mi dokładnie określić czas akcji powieści, ponieważ prolog i epilog ma miejsce najprawdopodobniej w latach 80tych XX wieku, natomiast pozostałe rozdziały to retrospekcja, która przedstawia historię miłości Daniela i Anny sprzed lat. Nora Roberts mogła poświęcić trochę więcej uwagi na dokładniejsze przedstawienie czytelnikom realiów, w których żyli bohaterowie.

„Daniel” to powieść napisana prostym językiem, którą czyta się w bardzo szybkim tempie. Wystarczy poświęcić jej jeden dłuższy wieczór. Muszę jednak zwrócić uwagę na błędy, które pojawiły się w książce. Nie jest to zresztą pierwsza powieść wydawnictwa Harper Collins Polska, w której znajduję literówki. Wydaje mi się, że błędy przepuszczane są do druku przynajmniej od początku tego roku. Zamiast „że” wydrukowane jest „ze”, natomiast tam, gdzie powinno być „ze” jest „że”. I w ten sposób czytałam o połamanych „zebrach”, a nie „żebrach”. „Ten człowiek nie zatruje” zamiast „ten człowiek nie żartuje”. Osoba odpowiedzialna za korektę tym razem naprawdę dała plamę. Ach, to nieszczęsne „ż”.

Dalsza część recenzji na: http://tamczytam.blogspot.com/2022/06/daniel-macgregorowie-tom-45.html

Nora Roberts to jeden z wielu...

Daniel MacGregor po wypadku trafia do szpitala. Jego stan nie jest dobry, przed nim operacja, od której wiele zależy. Jego żona Anna jest załamana, tak samo, jak jego dzieci, które wraz ze swoimi drugimi połówkami czuwają pod salą operacyjną. Kobieta, czekając na wynik operacji, wraca wspomnieniach do początku ich znajomości, a wcale nie było łatwo i kolorowo. Jak się poznali? Jak potoczyła się ich znajomość? Czy operacja się uda?

To piąty tom z serii, która osobiście lubię. Tym razem poznajemy historię miłości seniora rodu oraz jego żony, która była równie burzliwa, jak historie ich dzieci. Książkę czyta się szybko, to według mnie pozycja na jeden leniwy wieczór.

Głównymi bohaterami są Anna i Daniel. Przyznam szczerze, że bardzo się ucieszyłam, że książka będzie o nich. Szczególnie Daniel mnie zaciekawił w poprzednich tomach. Jaki się okazał? Uparty, wytrwały, mający własne zdanie. Również Anna okazała się kobietą silną, niezależną, upartą. Oboje polubiłam.

„Daniel” to według mnie ciekawa, dość lekka propozycja na leniwy wieczór. Polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - https://anka8661.blogspot.com/2022/06/DanielHarperCollins.html

Bardzo lubię od czasu do czasu sięgnąć po lżejszą lekturę. Szukając lekkich czytadeł sięgnęłam po książkę Nory Roberts. To był strzał w dziesiątkę. Czytało mi się ją bardzo szybko i bezproblemowo. Zrobiłam sobie mały zwyczaj z czytania książek Roberts i teraz regularnie, co kilka tygodni, czytam książkę tej pisarki. Dzięki temu udało mi się przeczytać już kilka serii spod jej pióra. Aktualnie jestem w trakcie zapoznawania się z cyklem pod tytułem „MacGregorowie”. Niedawno przeczytałam piątą część, czyli książkę pod tytułem „Daniel”.
Po rozpoczęciu swojej przygody z serią „MacGregorowie” byłam ciekawa co czeka mnie w kolejnych częściach. Sprawdziłam w Internecie, że jest ich sporo i zdziwiłam się o kim mogą one jeszcze opowiadać. Wtedy dostrzegłam, że jedna z części będzie opisywać historię poznania głów rodu MacGregorów. Już wtedy zaczęłam być jej ciekawa. W końcu doczekałam się wznowienia i mogłam zabrać się za czytanie.
Ponownie trafiłam do świata rodziny MacGregorów i odkrywałam ich historię i sekrety. Sama historia była trochę przewidywalna, ale bardzo dobrze mi się ją czytało. Momentami musiałam sobie przypominać, że ta książka została napisana w latach osiemdziesiątych i trochę inaczej podchodziło się do kontaktów damsko-męskich. Inaczej by mnie trochę zdenerwowała. A tak to bardzo dobrze mi się ją czytało i w ekspresowym tempie. Wciągnęłam się w historię rodu MacGregorów i czekam już na kolejną część.

Z przyjemnością przeczytałam o miłosnych perypetiach seniorów rodu MacGregorów, którzy do tej pory kibicowali swoim dzieciom w znalezieniu ukochanej połówki (Serena, Caine, Alan i Grant, aczkolwiek czwarta część ma związek pośredni z dziećmi Daniela i Anny). Gdy po wypadku samochodowym Daniel trafia do szpitala to jakby we śnie wraca do początków znajomości z ukochaną Anną. Są lata gdzieś sześćdziesiąte XX wieku. Anna była wówczas studentką medycyny. Daniel przybył do Bostonu ze Szkocji i w bardzo krótkim czasie zyskał fortunę. W końcu stwierdził, że do zupełnego szczęścia potrzebna mu się odpowiednia żona. Od początku spodobała mu się dumna i niedostępna Anna Whitfield, która była zdeterminowaną zostać lekarzem-chirurgiem. Naciski społeczne sprawiają, że rolą kobiety nadal jest bycie żoną i rodzenie dzieci. Anna nie chce być jednak jedynie ozdobą. Daniel był młody, zawadiacki i pewny siebie. Anna jednak uważała go za samolubnego, aroganckiego, apodyktycznego i egoistycznego mężczyznę. Postanowił więc zupełnie zmienić taktykę, aby zdobyć serce ukochanej kobiety. Wiem, że Anna spędziła z Danielem około czterdziestu lat. Jest silna, stateczna, cierpliwa i dobrodusznie znosi szaleństwa swojego męża. Tylko jej właściwie Daniel się zawsze słucha. Można to zaobserwować na przestrzeni pozostałych części serii o MacGregorach. Po tej części czytelnik na pewno zrozumie, dlaczego Daniel i Anna tak bardzo nakłaniali swoje dzieci, aby znaleźli bratnie dusze i nie wiązali się z nikim zbyt pochopnie i bez uczuć. Mimo posiadanych pieniędzy zdolni byli do przekazania swoim potomkom ważnych zasady i wartości, którymi powinni kierować się w życiu.Czytanie o historii miłosnej Daniela i Anny było rozczulające, słodkie i pouczające. Nora Roberts potrafi pokazać elementy człowieczeństwa, zalety, wady oraz zwrócić uwagę na to, że przezwyciężenie strachu i próba zabliźnienia ran, może prowadzić do pięknych z kolei wydarzeń. Wspólne życie, pojawienie się dzieci i obserwowanie jak dorastają i znajdują swoje połówki, wskazuje jasno, co Anna i Daniel mogli stracić, gdyby dokonali innych wyborów. Dziś być może niektórym ten romans, wyda się zbyt staromodny, ale w tym tkwi prawdziwy urok powieści romantycznych pisanych w latach 80. XX wieku (pierwsze wydanie 1 stycznia 1987 r.). Sympatyczna opowieść, w dodatku z okładką adekwatną do wyglądu bohatera.

• Nora Roberts
  • Romans
  • Ebooki
  • Harlequin

Dodaj cytat z książki Teraz i zawsze