7 (1 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
LubimyCzytać

Miasto na żądanie przedstawia spojrzenie na fenomeny miasta i miejskości z rozmaitych punktów widzenia: socjologów, antropologów, kulturoznawców, urbanistów i przedstawicieli innych, pokrewnych dyscyplin akademickich, a także działaczy, społeczników i urzędników. Próby sformułowania teorii, diagnoz i uogólnień, niewolne od charakterystycznych dla miejskiej sfery publicznej zażartych sporów, pozostają tu w dialogu z praktyką aktywistów, działaniami instytucji tworzących miejską politykę, codziennym doświadczeniem mieszkańców. Te trzy kategorie ¦ aktywizmu, polityk miejskich i doświadczenia ¦ pozwalają dostrzec, czym jest miejskość na początku XXI wieku. Tytułowe 'żądanie' nie oznacza przymusu obrania jednej perspektywy badawczej, a raczej stanowi zaproszenie do niespiesznej miejskiej przejażdżki urozmaiconej licznymi przystankami. Redaktorzy tego tomu  Łukasz Bukowiecki, Martyna Obarska i Xawery Stańczyk  są doktorantami w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, członkami Pracowni Studiów Miejskich i współpracownikami kwartalnika "Res Publica Nowa".Mamy tu do czynienia z charakterystycznym "ukąszeniem miejskim" w niepohamowanej, spontanicznej twórczości, wyrażającym swą dynamikę. Autentyczne zaangażowanie autorów, niebanalne doświadczenia miejskie, spora wiedza o działaniach miejskich i umiejętność umieszczania ich w kontekście regionalnym, ujęte w ramy koncepcji redaktorów wyłożonych we wstępach do kolejnych rozdziałów, pozwalają sądzić, że spotykamy się tutaj nie tylko z głosami zawieszonymi w przestrzeni sporu o współczesne miasta, lecz także z zalążkami ciekawych projektów badawczych.z recenzji prof. dr hab. Ewy Rewers

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

ZCYKLU | 2016-04-28

Żądanie zawarte w tytule odnosi się bardziej do prawa niż przymusu, zostało ono jednak użyte nieprzypadkowo. Prawo do miasta nie zostanie nikomu przyznane, jeśli nie będzie próbował o nie walczyć. Dostają je tylko ci, którzy potrafią go żądać. Nieważne, z jakiej pozycji zaczynają: naukowca, urzędnika czy mieszkańca. Jak dobrze widać w "Mieście na żądanie", nie ma jednej strategii, nie ma jednej definicji tego, czym jest prawo do miasta i miejski aktywizm. Jeśli ta definicja się pojawi, zaobserwujemy prawdopodobnie koniec rozwoju dynamicznej struktury, którą jest miasto i jego mieszkańcy.

Cała recenzja na: http://zcyklu.pl/na-czasie/132/prawo-do-zadania

BiblStowarzyszeniowa | 2016-04-11