Śmierć w banku Main Chance

Cykl: Tweed (tom 23)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The Main Chance
Śmierć, bank, Main Chance

Miliarder Calouste Doubenkian, cyniczny łotr bez skrupułów, pragnie wykupić Main Chance, najpotężniejszy prywatny bank w Europie. Bella Main, główna właścicielka banku, odrzuca ofertę sprzedaży i kilka dni później ginie zamordowana. Śledztwo w sprawie tej wyjątkowo ohydnej zbrodni prowadzi błyskotliwy oficer wywiadu brytyjskiego, Tweed. Wraz z Paulą Grey, swoją niezawodną asystentką, odkrywają dawne oszustwa i mroczne sekrety rodziny bankierów.

byłem_fprefectem | 2011-05-28
Przeczytana: 25 maja 2011

Panie Raymond Harold Sawkin alias Colin Forbes, pan się powinieneś wstydzić, pan żeś powinien za honorarium wykupić ogłoszenie w prasie, w każdym kraju, w którym wydano to „dzieło” , i bardzo przeprosić czytelników, że musieli to czytać. Tantiemy zaś przeznaczyć po równo na kliniki leczące ludzki wzrok i fundacje ratujące drzewostany na świecie.

Najpierw się ucieszyłem, że za dychę udało mi się kupić nowego Forbesa, a teraz zwracam się do wydawnictwa, żeby mi oddało 9,88, bo książka jest warta tyle ile makulatura na skupie. Od tej pory bardzo będę się namyślał zanim kupie kolejną książkę wydawnictwa Prószyński i S-ka, bo jak widać na tym przykładzie potrafi wydać byle co, byle by miało znane nazwisko na okładce. Powiem szczerze, gdyby od tej książki zaczęła się moja przygoda z Forbesem, to miałbym jedną książkę Forbesa w swojej bibliotece, a nie 19.

Dialogi w tej ramocie są tak drewniane, że moja deska do krojenia (czyste drewno olchowe) się zawstydziła. Zachowania postaci, tych...

Nitager | 2016-06-10

Jedynie za spotkanie z lubianą przeze mnie drużyną Tweeda mogę dać aż trzy gwiazdki. Powieść jest tak schematyczna, że mogłaby służyć za szkielet każdego innego dzieła Forbesa. To już nie jest nawet produkt masowego przemysłu - tam przynajmniej istnieje system jakości. To jest masówka, wykonana chałupniczymi metodami.
Niepotrzebnie okrutna przemoc ma zapewne wprowadzać element grozy - a budzi jedynie niesmak, bo nijak ma się do akcji. Czytelnik już w trzecim rozdziale domyśla się, kto za tym wszystkim stoi. Akcja jakaś niespójna, nie trzyma się całości, brak jakiegoś wyrazistego nastroju. Zdecydowanie jedna z najsłabszych powieści cyklu.

Kacper | 2016-12-02
Na półkach: 2016, Colin Forbes, Przeczytane