Żyję miłością Korespondencja Kornela Ujejskiego 1844-1897

Wydawnictwo: Ancher
LubimyCzytać

Zebrana w tomie Żyję miłością korespondencja Kornela Ujejskiego z lat 1844-1897, jednego z najwybitniejszych poetów literatury krajowej polskiego romantyzmu, twórcy słynnego Chorału: Z dymem pożarów..., odwołuje się do określenia użytego przez samego poetę: "Staram się być dobrym człowiekiem. Żyję miłością (1888, list 364). W ten sposób Kornel Ujejski określał sens swojego działania, dając nam klucz do rozumienia jego osobowości, jako człowieka i twórcy. To pragnienie "bycia dobrym" ma zdecydowanie chrześcijańskie korzenie i przejawia się w miłości do kraju i jego ludu, pozwala poecie kreować się, zgodnie z obyczajowością epoki, na proroka i "wieszcza"zapowiadającego czy wyznaczającego bieg wydarzeń. Ujejski działał i sympatyzował z ruchem demokratycznym, a narastające widmo rewolucji mobilizowało go do obrony niezniszczalnych wartości.Był wiernym dzieckiem odchodzącej epoki romantyzmu - potrafił też romantycznie kochać, ale nie ujawnił za życia, odkrytych dopiero obecnie erotyków. Jego bogatą i piękną osobowość ukazuje zabrana i skomentowana korespondencja. Dopełnia ona wydane przed laty tomy pt. Wielkie serce. Korespondencja Kornela Ujejskiego z rodziną Młodnickich (t. I-II Warszawa 1992, Wydawnictwo Ancher.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Brak opinii. Napisz pierwszą opinię!