Twierdza Beaufort

Tłumaczenie: Agnieszka Kopycińska
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
אם יש גן עדן

Południowy Liban, izraelska baza wojskowa w twierdzy Beaufort, rok 1999. Oficer Erez Liberti zaczyna pisać listy do swojej dziewczyny. Listy, które nigdy nie zostaną wysłane. Opisuje swoją jakże niecodzienną codzienność, rytuały, które pozwalają w niej przetrwać, kolegów i wszechobecne napięcie. Jest patriotą, gorąco wierzy w sens służby i rwie się do walki z terrorystami. Jest też krewki i niesubordynowany:

– Jedynka do Lamparta, moje pociski dokładnie na celu, czy jest zgoda na otwarcie ognia? – informuję i pytam jeszcze raz: – Czy jest zgoda na otwarcie ognia? – Czekam.
– Jedynka, tu Lampart, negatywnie, potwierdź, negatywnie, Jedynka.
– Lampart, tu Jedynka, jesteśmy nad nimi, mowa o brudasach, czekam na potwierdzenie.
– Nie ma potwierdzenia, Jedynka, negatywnie, brak potwierdzenia akcji.
– Ale oni posuwają się do przodu. Szybko. Szkoda ich stracić. Mamy ich na widoku.
– Negatywnie, Jedynka.
Co negatywnie? Co negatywnie, sukinsyny? Wydaje się wam logiczne, żebym tu leżał jak jakaś ciota i tracił taką okazję? Naprawdę tak się wam wydaje? Nie, nie ma takiej możliwości.
– Drużyna, na mój znak, cztery, trzy, dwa, jeden, ognia. Dwadzieścia jeden, dwadzieścia dwa, ognia. Przygotować się do ataku.
– Jedynka, Lampart z dowództwa, natychmiast zatrzymać ogień! Nie ma pozwolenia, stójcie w miejscu.
– Drużyna, przygotować się do ataku.
– Erez, cholerny oszołomie! Stój w miejscu, to rozkaz! Erez, łamiesz rozkaz!
– Drużyna do ataku!
(fragment)

Giną kolejni koledzy, a Erez zaczyna dostrzegać, że znalazł się w matni. Jest mu coraz trudniej wytrzymać w Beauforcie, a jednocześnie nie potrafi myśleć o niczym innym. Wreszcie nadchodzi rozkaz, który stawia pod znakiem zapytania sens jego dotychczasowego życia. Żołnierze muszą opuścić bazę i wysadzić ją w powietrze.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B., 2009

źródło okładki: http://www.gwfoksal.pl/

Avarati | 2014-08-02

Książka o tematyce wojennej, ale nie ma w niej bezmyślnego mordobicia, ani nie jest nastawiona na tanią sensację. Dotyczy ona konfliktu Izraela z Hezbollahem, a dokładniej żołnierzy w tytułowej Twierdzy.
Izraelski reporter napisał trudną książkę, pełną wulgaryzmów i mocnych, naturalistycznych opisów, ale to one są siłą tej książki. Ale z drugiej strony ta szczerość i bezpośredniość narratora, który jest jednocześnie uczestnikiem wydarzeń i oficerem Armii Obrony Izraela, daje wiele do myślenia.
Tak naprawdę to książka o życiowych wyborach, o strachu i nieustannym napięciu, bo za rogiem czyha ten zły terrorysta... A także o mężczyznach i ich przyjaźniach, bardzo zawiłych i tylko pozornie powierzchownych. W końcu żołnierze to tylko ludzie, uczy się ich zabijać, ale nie jak tłumić w sobie te bardziej "wstydliwe" potrzeby ciepła, rozmowy, a także strachu przed cierpieniem, śmiercią.
Bohaterowie są bardzo żywi, dawno nie czytałam książki, która miałaby tak pokręconych, ale...

Bandziorno | 2016-11-30
Przeczytana: 29 listopada 2016

Tematem wojny w Libanie zainteresowałem się poprzez film "Walc z Baszirem". "Twierdza Beaufort" to kolejna historia, która pozwala uwolnić Izraelitów od oklepanej roli więźniów obozów i pokazać ich jako współczesnych żołnierzy, twardzieli, "zwykłych chłopaków". Mam nadzieję, że o wojnie Libańskiej powstanie przynajmniej połowę tyle filmów i książek, co o Wietnamie.

Historia opisana w książce ma w sobie coś z powrotu do dzieciństwa - przyjaźń, bliskość i humor, brakuje tylko jednego istotnego elementu - bezpieczeństwa. Autor opisuje pobyt w bazie wojskowej w Libanie, jako coś, czego nie da się porównać z niczym innym. Mury Beaufort stają się przestrzenią wyciętą z rzeczywistości, gdzie ludzie się zmieniają, poznają samych siebie, tworzy się hermetyczny folklor, a po powrocie do kraju myśli wciąż tam powracają.

Mario | 2014-02-19

Nie czytuję o wojnie - a raczej nie czytywałem dotąd. To jest książka o wojnie. Nie o konflikcie izraelsko-arabskim, nie o polityce czy racjach. To jest o wojnie i o tym, dlaczego wojna jest ważna dla mężczyzn. Powoli, bardzo powoli zaczynam to rozumieć... Jakże potrzebna jest ta książka!

Wydaje się, że kobieta czytająca tę powieść przeżyje coś zupełnie innego niż czytelnik płci męskiej.

[Aha, a propos kategorii - to nie jest ani thriller, ani sensacja, ani kryminał.]

marek | 2011-11-24
Przeczytana: 24 listopada 2011

Dłuuuugo czytałem tę książkę.
Dostałem ją w prezencie - sam raczej nie sięgnąłbym po książkę
mówiącąj o konflikcie w Libanie
Czytając, ma się wrażenie, że zna się już mnóstwo podobnych
historii - o bezsensie wojny i zniszczonej psychice żołnierzy
wysłanych na misję.

Andrych | 2017-02-24