Bractwo Mandylionu

Wydawnictwo: Albatros
Dutka, templariusze, krucjaty

Osadzony w mrokach średniowiecza thriller historyczny młodego polskiego pisarza, autora "Krwi faraonów" i "Tańca szarańczy". Wielopłaszczyznowa powieść rozgrywająca się w Europie i na Bliskim Wschodzie w fascynującym okresie krucjat przełomu XII i XIII stulecia. Wciągająca fabuła, wartka akcja, bogate tło historyczne, budzący sympatię bohater-rycerz zakonu templariuszy, i nieodzowne elementy...

Wciągająca fabuła, wartka akcja, bogate tło historyczne, budzący sympatię bohater-rycerz zakonu templariuszy, i nieodzowne elementy gatunku-pościgi, miłość, zdrady, spiski tajemne...

Marduk | 2016-04-08

Wciągająca, nawet niezła książka historyczna. Dla miłośników wypraw krzyżowych, spisków, mrocznych kart kościoła (a wiadomo że było ich niemało...) to pozycja w sam raz.

Łukasz | 2010-08-06
Przeczytana: lipiec 2010

Książka napisana ciekawym językiem, porusza kwestie wojen krzyżowych, templariuszy i wielu intryg. Akcja jest wartka i interesująca do samego końca tej lektury.

Monika | 2015-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2015

"Bractwo Mandylionu" to moje drugie, po "Krwi Faraonów", spotkanie z twórczością Wojciecha Dutki. Powieści tego pisarza są specyficzne: z jednej strony to bogato rozbudowane tła historyczne, z drugiej niezliczone opisy, które mogą wydawać się zbyt długie i niepotrzebne. Jednak każdy z tych elementów jest niezwykle ważny dla utworu i tworzy spójną całość.

W powieści wraz z Gotfrydem z Melville obserwujemy zmiany zachodzące w świecie. A trzeba nam pamiętać o tym, że podróżujemy po jednej z najbardziej mrocznych epok — średniowieczu. Dzięki splotowi okoliczności losy głównego bohatera i Henryka, jego towarzysza, a z czasem przyjaciela, zostają skrzyżowane z Templariuszowi. Z bractwem tym zwiążą swoje życie, które poświęcą na walkę z heretykami oraz poszukiwania tytułowego Mandylionu — ważnej relikwii dla wszystkich chrześcijan. Opis relikwii wskazuje na to, że jest to Całun Turyński, czyli płótno grobowe.

Tempo akcji jest zróżnicowane. Autor wprowadza na karty powieści bohatera,...

Marcin Napierała | 2012-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2012

Świat średniowiecznej Europy, krzyżowców, poszukiwania tajemniczego mandylionu. Książka wciąga i czyta się bardzo lekko i przyjemnie.

KrissDeValnor | 2014-05-11
Przeczytana: 10 maja 2014

''Bractwo Mandylionu'' to mój pierwszy kontakt z twórczością Wojciecha Dutki. Wrażenia jak najbardziej pozytywne.
W powieści nie tylko śledzimy losy III i IV krucjaty, ale podróżujemy z głównym bohaterem – angielskim Normanem od jego rodzinnego Gloucester, przez m. in. Flandrię, Niemcy, Szwajcarię, pogrążony w kryzysie władzy Konstantynopol, rozsmakowaną w intrygach i spiskach Wenecję, aż po ogarnięte herezją katarów Prowansję i Langwedocję (kolejność nie chronologiczna ;)).
W książce odnajdujemy elementy kultury rycerskiej średniowiecza, spiski, zdrady, bitwy, wielkie miłości, zbrodnie i tragedie. Nie zauważyłem, aby autor stosował jakieś wariacje historyczne, których tak nie lubię, a którymi posługują się nierzadko współcześni pisarze (vide cykl ''Imperator'').
Język powieści jest prosty, książkę czyta się wartko, brak miejsca na nudę. Wahałem się pomiędzy oceną 6 a 7. Ostatecznie zaznaczyłem pierwszą z tych opcji, ale tak naprawdę optymalna byłaby ocena 6,5 ;).
Na pewno...

ANNA | 2013-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2013

Moim zdaniem strata czasu , pierwszy raz nie przeczytałam książki do końca.

nuna21 | 2013-11-05

Książka nie wciąga od pierwszych stron dopiero gdzieś w połowie drugiej części staje sie na tyle interesująca, że warto ją dokończyć a nie odrzucać w kąt. Jest coś w sposbie narracji i języku co sprawia, iż mimo ciekawego rozwinięcia fabuły książka nie zachwyca. Sam temat ciekawy acz nic nowego, opis potyczek wojennych zbyt rozwlekły, jedyne co sprawia przyjemność to opis króla Ryszarda Lwie Serce. Dla mnie 5/10, drugi raz po nią na pewno nie sięgne.

Renata | 2016-05-10
InconsistentBlend | 2016-03-09