Sprzedane przez ojca

Amber
2014-01-01
2014-01-01
Maria Rostworowska

Książka bardzo wciągająca i napisana takim językiem, że czytając, miałam wrażenie, jakbym słuchała czyjejś opowieści. Bo w gruncie rzeczy "Sprzedane przez ojca" są właśnie taką opowieścią - to wspomnienia Zany Muhsen, wychowanej w Birmingham nastolatki, której matka była Brytyjką, a ojciec Jemeńczykiem. W zebraniu w całość opowieści Zany pomogła brytyjska pisarka Betty Mahmoody, której doświadczenia z kulturą arabską też nie były - delikatnie mówiąc - najlepsze. Zanę i jej siostrę ojciec wysłał na wakacje do Jemenu, ukrywając przed wszystkimi fakt, że dziewczyny zostały sprzedane na żony dla znajomych i na miejscu były traktowane nie jak Brytyjki, którymi się czuły, ale jak Jemenki, które uzyskały po ojcu obywatelstwo... Narratorka opowiada, jak powoli docierało do niej, co jej zrobiono i jak rozpoczęła walkę o uwolnienie i powrót do Wielkiej Brytanii. Udało jej się to osiągnąć po nagłośnieniu sprawy i międzynarodowym skandalu, spędziła jednak w jemeńskiej niewoli osiem lat. Książka powstała krótko po jej powrocie do Birmingham, jest mocno emocjonalna, widać, że Zana jeszcze nie wszystko przepracowała, nie o wszystkim potrafi opowiadać. Z lektury "Sprzedanych przez ojca" wyłania mi się też bardzo niejednoznaczna postać matki bohaterki, która pomagała córkom wrócić do domu. Zana miała dwójkę starszego rodzeństwa, które ojciec w dzieciństwie wywiózł do Jemenu i których matka nigdy nie zdołała "uratować" - nie mieści mi się w głowie, że potem ta kobieta wciąż chciała być z tym mężczyzną (a nie mieli nawet ślubu),decydować się na kolejne dzieci i - skoro już je mieli - pozwalać im, niepełnoletnim, wyjechać do kraju ojca! Działania większości postaci były dla mnie często niezrozumiałe i bardzo irytujące - z drugiej jednak strony to przecież opowieść o świecie, którego kompletnie nie znam i kto wie, jak sama bym się zachowała w zderzeniu z tak skrajną sytuacją...? "Sprzedane przez ojca" czyta się dobrze i szybko, pozostawia trochę niedosyt w warstwie językowej, ale też wywołuje w czytelniku intensywne reakcje - to książka, o której się szybko nie zapomni.

Jest to wciągająca, emocjonująca historia podczas której nieustannie kibicowałam dwóm siostrom, aby udało im się opuścić Jemen i horror w jakim przyszło im żyć. Książka napisana jest zrozumiałym językiem, historia oparta jest na konkretnych działaniach, nie ma w niej niepotrzebnego przedłużania. Z checią poznałabym dalsze losy bohaterek. Polecam.

Najgorsze że od wywiezienia dziewczyn minęło tyle lat a takie sytuacjie wciąż mają miejsce...

Dwie urodzone i wychowane w Wielkiej Brytanii dziewczyny są podstępem sprowadzane do Jemenu, gdzie dowiadują się, że zostały już wydane za mąż i do domu nigdy nie wrócą. Historia wstrząsająca, wywołująca uczucie bezsilnej złości. Po lekturze pozostała gorycz.

Wstrząsająca opowieść o losach 2 sióstr : 16-letniej Zany i 14-letniej - Nadii, które zostają sprzedane i wydane po kryjomu za mąż przez swojego ojca - Jemeńczyka.

Wywiezione pod pretekstem wakacji, niczego nieświadome trafiają do prymitywnej wioski w surowych górach Jemenu.

Gwałcone, zmuszane do niewolniczej pracy w nieludzkich warunkach. Kobiety są tam nikim.

Aż trudno uwierzyć, że ta historia zdarzyła się naprawdę.

Aż...

To bardzo ważna i poruszająca książka. Polecam każdemu

To bardzo ważna i poruszająca książka. Polecam każdemu

Niewiarygodna historia, momentami aż ciężko uwierzyć, iż wydarzyła się naprawdę. Ale zdjęcia i artykuły, których jest w sieci pełno mówią same za siebie. Przeczytałam jednym tchem i jestem pełna podziwu jak wielką wolę walki miała główna bohaterka i autorka książki zarazem. Myślę, że niejedna by się poddała na jej miejscu i szczerze wcale by mnie to nie zdziwiło. Tyle zła, upokorzeń, kłamstw i przemocy jakiej doświadczyła Zana i jej siostra sprawia, że serce się łamię na tysiąc kawałków. Nigdy nie miałam dobrego zdania o kulturze arabskiej i wszystkim co z nią związane, ta książka jeszcze bardziej utwierdza mnie, że się nie pomyliłam. Polecam bardzo.

Dziś przedstawię Wam wstrząsającą historię Zany Muhsen, kobiety, którą ojciec sprzedał jemeńczykom.

Zana w połowie jest jemenką. Jej ojciec jest jemenem, a matka angielką. Ma dwójkę starszego i czwórkę młodszego rodzeństwa. Starszego brata i siostrę, kiedy byli kilkulatkami, ojciec wysłał do Jemenu, a matka nie mogła z tym zrobić zupełnie nic. W żaden sposób nie mogła odnaleźć dzieci, żeby ich ściągnąć do siebie. Teraz przyszła pora na kolejne dzieci, czyli Zanę (15 lat) i Nadię (14 lat). Tym razem ojciec użył podstępu. Wysłał córki ze swoimi ,,przyjacielami" do Jemenu na wakacje. Dziewczynki miały poznać swoją drugą ojczyznę i rodzinę ojca, która tam mieszka. Najpierw poleciała Zana. Ekscytowała się podróżą, była ogromnie ciekawa jak wygląda ta daleka kraina miodem płynąca. W taki właśnie sposób przedstawił ten świat jej ojciec. W pierwszej chwili najbardziej uderzył w nią upał i wszędobylski kurz. Kiedy Zana dociera do celu podróży jest załamana. Dostała pokój, który wygląda jak piwnica, bez wygodnego łóżka, w domu nie ma łazienki a za toaletę robi dziura w podłodze w maleńkim pomieszczeniu. Oprócz tego jest potworny upał, wszędzie unosi się kurz i biegają przeróżne żyjątka i owady. W pewnym momencie poinformowano Zanę, że syn przyjaciela ojca jest jej mężem, że ojciec sprzedał ją, żeby wydać za mąż. Najgorsze, iż za dwa tygodnie miała do niej dolecieć Nadia, którą ojciec także sprzedał, drugiemu przyjacielowi.

Rozpoczyna się walka Zany o wolność, o godność. Rodzina jej męża bardzo źle ją traktuje. Zana codziennie musi walczyć żeby nie zatracić samej siebie. Jest zmuszana nie tylko do ciężkiej i katorżniczej pracy, ale także do co nocnych stosunków seksualnych. Bo musi dać dziecko mężowi. Każdy jej bunt był karany, była bita i wyzywana. Ta gehenna trwała 8 lat. Przez ten cały czas próbowała skontaktować się z matką, ale jej listy nie były wysyłane przez rodzinę ,,męża". Pewnego dnia nastąpił przełom w jej walce o wolność.

Ostatecznie Zana z pomocą matki i mnóstwa innych ludzi została wyciągnięta z tego piekła. Musiała jednak zapłacić bardzo wysoką cenę za swoją wolność. Żeby stamtąd uciec Zana musiała zostawić maleńkiego synka Marcusa i siostrę z jej dziećmi. Nadia obiecała siostrze, że wychowa Marcusa jak swoje dziecko. Oczywiście Zana po powrocie do Anglii walczyła by wyrwać z tego piekła synka i siostrę.

A losy Nadii? Z tego co udalo mi sie znaleźć w necie, Nadia twierdzi, że nigdy nie chciala wracać do domu. Mówi, że podoba sie jej w Jemenie, że kocha swoje dzieci i jest szczęśliwa ze swoim mężem. Powiedziala także, żeby Zana dala jej spokój. Nie wiem ile jest prawdy w słowach Nadii. Nasuwają mi się pytania: Czy Nadia stracila zdolność samodzielnego myślenia? Czy całkowicie się poddała? Czy może jest zastraszana?

Powstała książka opisująca jej historię to ,,Obietnica dla Nadii". Jednak jest to książka która praktycznie jest nie do zdobycia. Bardzo chciałabym ją przeczytać, żeby poznać losy drugiej z dziewcząt.

Mimo ogromu tragedii jaka jest pisana na kartkach tej książki warto ją przeczytać. Choćby tylko po to żeby docenić to co mamy. I właśnie czytając tą książkę doceniam fakt, że mieszkam w kraju, gdzie kobiety mają coś do powiedzenia, że mają prawa i nie są traktowane jak gorszy i głupszy gatunek człowieka.

Bardzo poruszająca książka, jedna z najsmutniejszych, najboleśniejszych jakie czytałam.
Polecam bo zmusza do refleksji i docenienia wolności jaką mamy.

Polecam bo zmusza do refleksji i docenienia wolności jaką mamy.

Szokująca, piękna, ohydna. Tyle powiem. To po prostu trzeba przeczytać.

Szokująca, piękna, ohydna. Tyle powiem. To po prostu trzeba przeczytać.

• Literatura faktu
  • Pożyczone