6 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Warszawa, zabytki, architektura
LubimyCzytać

Powiedzieć, że Warszawa jest tajemnicza, to truizm, wyświechtany do bólu. Ale nie da się ukryć, że to… prawda. Stolica Polski XXI wieku to nie jest miasto piękne. Może być urzekające, intrygujące, smutne, ciekawe, wciągające, ale nie piękne. Jego fenomen tkwi w detalach, w zaułkach i podwórkach, często w miejscach, które codziennie mijamy, ale są dla nas tak oczywiste, że kompletnie nie zwracamy na nie uwagi. Dlatego po Warszawie należy chodzić z szeroko otwartymi oczami, patrząc zarówno wysoko na fasady budynków, jak i pod nogi, co jakiś czas zaglądając w bramy. Dlatego powstał ten przewodnik, który ma służyć zarówno mieszkańcom miasta w odkrywaniu go na nowo, jak i przyjezdnym, którzy chcieliby poznać stolicę w sposób mniej oczywisty. Bo tak na pierwszy rzut oka (a nawet kilka następnych rzutów) – co mogłoby być ciekawego pomiędzy blokami Ursynowa, Bemowa czy Bródna? Cóż interesującego znaleźć można w Wawrze, Rembertowie, Włochach czy na Grochowie? Dlaczego tak rzadko chodzi się na wycieczki po zapleczu Marszałkowskiej, zapyziałych uliczkach Pragi czy robotniczej Woli? Przecież to pasjonujące miejsca, o których opowieści mogą wciągnąć na długie godziny!

źródło opisu: Wydawnictwo CM, 2015

źródło okładki: http://www.wydawnictwocm.pl

Właściwie sama nie wiem, co mam sądzić na temat tej książki. Z jednej strony jest to lekko i dość ciekawie napisany przewodnik po "Starej Warszawie", z drugiej strony zawiera sporo błędów merytorycznych, np. autor podaje, że kościół św. Anny w Warszawie został ufundowany w 1546 roku, a przecież fundacja miała miejsce 100 lat wcześniej. Może w następnych tomach pod tym względem będzie lepiej. Sama pozycja warta przejrzenia, można w niej znaleźć dużo ciekawostek i anegdotek dotyczących warszawskich zabytków, ale ze względu na pojawiające się tu i ówdzie błędy należy podchodzić do niej z dużą dozą ostrożności.