Budapeszt, październik 1936. Umiera proniemiecki premier Gyula Gömbös. W jednej z bram dzielnicy czerwonych latarni zostaje znalezione ciało młodej żydowskiej dziewczyny. Przybyły na miejsce reporter kryminalny Zsigmond Gordon zaczyna śledztwo, ale wszędzie natrafia na mur milczenia. Tropy prowadzą w górę - do najwyższych warstw społecznych - i w dół - w okropny świat biedy i rozgoryczenia. Gordonem kieruje dziennikarski zmysł i ciekawość, a im bardziej ktoś chce go zastraszyć, tym wytrwalej podąża po śladach. Nie wie, komu może ufać i nie przejmuje się tym, czyje interesy narusza. Chce tylko jednego: znaleźć mordercę dziewczyny, bo poza nim nikogo to nie interesuje.

[z okładki]

allison | 2013-07-17
Na półkach: Przeczytane, Rok 2013
Przeczytana: 17 lipca 2013

Ciekawie skonstruowany kryminał retro, w którym wątki sensacyjne przeplatają się z wydarzeniami historycznymi na profaszystowskich Węgrzech.

Przyznam, że znalazły się w tej powieści fragmenty, które nieco mi się dłużyły, ale było ich zaledwie kilka, więc mogę na nie przymknąć oko:).
Zaskoczyło mnie rozwiązanie zagadki, bo miałam podczas lektury własną teorię na temat morderstwa. Ale przecież kryminał powinien nieść ze sobą niespodzianki, więc ostatecznie byłam zadowolona z pomysłu autora, który pokazał w swej powieści wciąż aktualną, chociaż niewesołą prawdę na temat powiązań władzy, mediów i półświatka.

Czyta się szybko i lekko - ot, lektura na wakacyjne popołudnie.

Vesna-Parun | 2014-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2014

Kryminał retro w dość marniutkim wydaniu. Miasto nie jest w tej powieści duszą - autor co chwilę, w każdym zdaniu zarzuca nas nazwami miejsc w Budapeszcie, co zupełnie nie oddaje jego klimatu. Główny bohater jest jak z papieru, jego dziewczyna - piękna ilustratorka mogłaby wnieść trochę ognia do tej książki, gdyby nie to, że autor uczynił z niej i Gordona najnudniejszą parę w Europie. Żadnego ognia, erotyzmu, pożądania. Kochają się pod kołdrą, a ona zaprazsza go do łóżka słowami "no chodź już". I to góra dwa razy w całej książce. Ciekawą postacią miał byc Mór - dziadek Gordona, emerytowany lekarz smażący konfitury o zaskakujących smamakach - miał być ciekawy, wyszedł żenujący stary piernik... Wątek kryminalny niezły, dość dobrzez poprowadzony, ale momentami wiało nudą...Vilmosowi Kondorowi dużo brakuje do Marka Krajewskiego

dzola | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 03 maja 2017

Książkę zabrałam w podróż do Budapesztu i sprawdziła się. Historia wciągnęła. Opis Budapesztu oddał klimat miasta i będąc tam wraz z bohaterem przemierzałam place i ulice Budy oraz Pesztu. Nawiązanie do historii międzywojnia dostarczyło podstawowej wiedzy na temat ówczesnej polityki Węgier.
Polecam wybierającym się do Budapesztu.

DramaQueer | 2012-05-14
Przeczytana: 13 maja 2012

Autor węgierskiego kryminału, którego akcja toczy się w przedwojennym Budapeszcie, stara się powtórzyć sukces "Miasta cudów", czy "Cienia wiatru" w kreacji miasta z duszą. Niestety okazuje się, iż nie wystarczy z częstotliwością karabinu maszynowego wypluwać na stronach powieści kolejne nazwy ulic i placów, które przecina główny bohater, by nadać Budapesztowi z powieści jakikolwiek charakter.

Sama zagadka też niestety pozostawia wiele do życzenia. Fabuła nuży, dialogi wydają się wymuszone, a akcja zupełnie nie trzyma w napięciu.

Niestety, autorowi nie udał się ani pomysł na treść książki, ani na jej formę. Powieść przynosi wstyd Budapesztowi, który jest na prawdę wyjątkową stolicą.

Booka | 2011-10-09
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 09 października 2011

Zapowiadało się całkiem nieźle, ale ostatecznie książka rozminęła się z moimi oczekiwaniami. Budapeszt jest mroczny, brudny i pełen przemocy. Ludzie u progu tragicznych wydarzeń nienawidzą się i zdradzają. Jedynym sprawiedliwym jest dziennikarz kryminalny... Ograne.

malcinek | 2013-02-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kryminał

Książka utrzymana w klimacie kryminałów Marka Krajewskiego. Kryminał w starym stylu. Mroczny klimat miasta, zaułków, niebezpiecznych jegomości i wiecznego dymu papierosa. Jedynie szkoda że nie byłem nigdy w Budapeszcie, aby wyobrazić sobie całkowicie klimat miasta w którym przebywa główny bohater.

jerusalem | 2010-10-01
Przeczytana: wrzesień 2010

Żydzi, prostytutki, alfonsi i politycy. A wszystko umieszczone w 1936 roku, w Budapeszcie. Taki węgierski Krajewski. Ciekawe wątki dotyczące historii Węgier. Ładne :)

cynaderki | 2013-04-20

Niezłe retro po węgiersku. Prawie "noir", tylko czarnego humoru za mało. Ale może to ten węgierski spleen zawinił...

Dans-macabre90 | 2017-01-06
PannaAbsurd | 2016-08-06