Nocny prom

Tłumaczenie: Jan Kabat
Seria: Na Celowniku
Wydawnictwo: Świat Książki
The night ferry

Autor "Podejrzanego" i "Uprowadzonej" opowiada o strasznej obsesji, wielkiej przyjaźni i żerowaniu na cudzej tragedii. Alisha, policjantka, dostaje po latach list od Cate: najbliższa przyjaciółka z college'u prosi o pomoc w kłopotach. Gdy spotykają się na zjeździe szkolnym, Cate jest w zaawansowanej ciąży. Mówi tylko, że posunęła się za daleko i chcą jej odebrać dziecko, po czym ginie z...

Alisha, policjantka, dostaje po latach list od Cate: najbliższa przyjaciółka z college'u prosi o pomoc w kłopotach. Gdy spotykają się na zjeździe szkolnym, Cate jest w zaawansowanej ciąży. Mówi tylko, że posunęła się za daleko i chcą jej odebrać dziecko, po czym ginie z mężem w dziwnym wypadku. I wówczas okazuje się, że wcale nie była w ciąży: do ciała miała przytwierdzoną poduszkę... Dlaczego kłamała?

Prywatne śledztwo wiedzie Alishę od londyńskiego East Endu po dzielnice czerwonych latarni w Amsterdamie. Coraz bardziej niebezpieczne poszukiwania naprowadzają ją na trop wielkiej międzynarodowej afery związanej z handlem żywym towarem.

źródło opisu: [Świat Książki, 2009]

Kurebayashi | 2017-10-03
Przeczytana: 27 września 2017

Sięgnęłam po tę pozycję zachęcona lekturą (wieki temu) "Grozy" M. Robothama. W "Nocnym promie" mamy ciekawe postaci, dobrze wykreowane pod względem psychologicznym. Autor w interesujący sposób przedstawia relacje międzyludzkie, ich różnorodność, motywacje i działania dotykając jednocześnie delikatnych tematów jak wina, przebaczenie, przyjaźń, miłość. A wszystko to na tle przerażającego handlu żywym towarem, przemytu i ludzkich tragedii.

Czyta się szybko dzięki lekkiemu językowi, interesującej głównej bohaterce i dość wartkiej akcji.

Jednego nie mogę wybaczyć Robothamowi. A właściwie dwóch rzeczy. Pierwsza to wzmianka o Gdańsku - co miał na myśli mówiąc, że jest "podejrzany"? Opis polskiej rodziny Felixa też bardzo stereotypowy... Druga rzecz to niedopowiedziane zakończenie, czego bardzo nie lubię w powieściach. Co się stanie z Samirą? Kto będzie ostatecznie wychowywał dzieci? Czy Ali wyjdzie za mąż? Grr.....

Renata | 2012-09-09

Dobrze napisana i ciekawie skonstruowana książka. Tematyka drastyczna - szczególnie dla kobiety i matki, na długo zapada w pamięć. Godne polecenia.

Olusia | 2015-12-23
Przeczytana: 26 lipca 2011

Policjantka dąży do poznania prawdy o śmierci przyjaciółki, która twierdziła, że była w ciąży. Rzeczywistość okazała się inna, a cała sprawa sprowadza się do niebezpiecznej gry, w której głównym motywem jest handel żywym towarem.

jotgol | 2015-06-09

Bardzo, bardzo polecam. Czyta się jednym tchem, nie można się od niej oderwać. Książka po prostu rewelacyjna.

Volumen | 2014-12-10

Pierwsza ksiazka tego autora jaką czytalam. I nie zawiodlam sie. Temat świetny szybko sie czyta. Polecam

Wciągająca historia, od której trudno się oderwać. Polecam na wieczór przy herbacie ;)

Charlie1608 | 2015-11-03
Na półkach: Przeczytane, Kryminały
Przeczytana: 03 listopada 2015

Książka - początkowo nudnawa i lekko irytująca - była niezwykła przygodą, która jeszcze będę wspominać.
Tematy trudne, tabu międzynarodowe, handel ludźmi, a także macierzyństwo zastępcze - to tematy, które nie są łatwe, i nie tylko etycznie, ale i prawnie.

Nocny prom - chociaż tytuł moim zdaniem lekko nietrafiony, o tyle sama w sobie powieść naprawdę świetna. Trzyma w napięciu, jak tylko najlepsze thillery.

Fantastyczny motyw arabskiej policjantki, która dąży do celu. I za to zyskała sobie mój szacunek. Aczkolwiek miejscami opisana polityka i zachowanie policjantów jak i innych ludzi przerażało mnie i sprawiło o totalny zawrót głowy.

Książka naprawdę dobra, dlatego polecam. Nie warto rezygnować, jeżeli będzie początku przynudzać, bo potem naprawdę bardzo fajnie się rozwija ;)

8/10, Polecam ;)

Daniel | 2011-10-30