Traktat polityczno-filozoficzny. Tractatus politico-philosophicus

Okładka książki Traktat polityczno-filozoficzny. Tractatus politico-philosophicus Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz
Włodzimierz Julian Korab-Karpowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Marek Derewiecki Seria: Biblioteka Europejska filozofia, etyka
filozofia, etyka
Biblioteka Europejska
Wydawnictwo Marek Derewiecki
2015-01-01
2015-01-01
Inne

Traktat polityczno-filozoficzny to dzieło z dziedziny filozofii polityki omawiające szereg ważnych idei, które mogą przyczynić się do polepszenia bytu i pozytywnego rozwoju ludzkości. W. Julian Korab-Karpowicz w publikacji porusza kwestie polityki, natury ludzkiej, wolności, solidarności, sofokracji, tajemnicy istnienia, czasu, wojny i zmian, racjonalizmu politycznego, dobrego państwa, szczęśliwego społeczeństwa i ewolucji ludzkości oraz siedmiu zasad szczęśliwego społeczeństwa. Motto książki to cytat Bronisława Malinowskiego " Żaden człowiek nie osiąga nigdy niczego nowego czy starego, bardziej lub mniej ważnego, rozsądnego czy fantastycznego przy pomocy własnych, przez nikogo nie wzmożonych wysiłków" W. Julian Korab-Kasprowicz podkreśla znaczenie najwyższych wartości takich jak prawda, dobro, piękno, szczęście, miłość w życiu ludzkim. Dobre państwo to obrońca i organizator społeczeństwa. W przedmowie W. Julian Korab-Karpowicz nawiązuje do książki Ludwiga Wittgensteina Traktat logiczno-filozoficzny. Autor podobnie jak Wittgenstrein stosuje numerację poruszanych zagadnień. Główne tezy Wittgensteina z którymi W. Julian Korab-Karpowicz polemizuje to: Nie to, jaki jest świat, jest tym co mistyczne, lecz to co jest- To, że świat jest, to Tajemnica istnienia O czym nie można mówić, o tym trzeba milczeć- Trzeba mówić o tym, o czym nie można już milczeć Polemika bezpośrednia z Wittgensteinem znajduje się w akapitach od punktu 7 do 7.54 Formatem pracy jest zastosowanie numeracji podobnie jak w przepisach prawa na pięć kolejnych podgrub decymalnych (ograniczonych przeważnie ilościowo do 10 jednostek) dających podział uniwersum do stu tysięcy elementów, co jest dość dużym uszczegółowieniem porównując to do np. dekalogu. O ile ciężko jest przyporządkować jednoznacznie zagadnienie do określonego numeru czy położenia w tej drzewiastej strukturze to taka forma bardzo ułatwia komentowanie i odnoszenie się do danego elementu poprzez jego identyfikator numeryczny. Polityka wg Prof. Korab-Karpowicz to sztuka rządzenia polegająca na działaniach dających efekty utrzymywania się przy władzy ,organizacja społeczeństwa dla współdziałania, umiejętność sprawnej organizacji społeczeństwa dla wspólnego działania- współdziałania, umiejętność utrzymywania się przy władzy. Prof. Korab-Karpowicz stwierdza, że natura ludzka jest niezmienna, dlatego rozwój cywilizacji następował zawsze na drodze podbojów. Omawia cywilizacje zachodnioeuropejską, cywilizację klasyczno-chrześcijańską, orientalno-bizantyjską, militarystyczną. Państwo to terytorialna organizacja polityczna oparta na społeczeństwie. Wolność to możliwość samorealizacji jednostki i społeczeństwa, opartej na wyborze. Solidarność to współdziałanie mające na celu osiągnięcie tych samych celów. Sofokracja to uszlachetniona demokracja. Tajemnica istnienia polega na tym, że sens istnienia świata jest w nim samym, a kluczem do zrozumienia rzeczywistości jest ludzka ewolucja. Czas, wojna i zmiana to elementy, które trzeba zrozumieć, aby poznać uniwersum. Bez czasu, ducha epoki nie sposób zrozumieć świata, który ciągle się rozwija. Racjonalizm polityczny opiera się na zdolności do działania i w tym jego potęga. Siedem zasad szczęśliwego społeczeństwa opiera się na polityce jako drodze złotego środka. Współdziałanie jako pierwsza z zasad to podstawa zakładająca, że każdy coś robi i jest to rzecz pozytywna. Życie, wolność i współdziałanie to dążenie ludzkiej ewolucji w podróży do doskonałości według Korab-Karpowicz. W Traktacie autor nawiązuje do: Tukidydulesa, Platona, Arystotelesa, Cycerona, św.Tomasza z Akwinu, Hugo Grocjuszaa, John Locke, Konfucjusza, Al-Farabi, Niccolo Machiavelli, Thomasa Hobbes, Hansa Morgenthau, Manu, Bronisława Malinowskiego, Feliksa Konecznego, Stanisława Ignacego Witkiewicza Publikacja może zainteresować filozofów polityki, historyków myśli politycznej, teoretyków stosunków międzynarodowych, politologów, działaczy politycznych, wszystkich miłośników ludzkiej godności. To dzieło dla czytelnika zainteresowanego takimi zagadnieniami , jak właściwie zorganizowane życia w społeczeństwie. Polecam niezwykłą i pouczającą książkę, która powinna być szeroko znana. @animos_inspiracje

• Filozoafia

Dodaj cytat z książki Traktat polityczno-filozoficzny. Tractatus politico-philosophicus