Kaźń

Tłumaczenie: Piotr Ogorzałek
Wydawnictwo: Solaris
Kazn'

Szósta na polskim rynku powieść Diaczenków tym razem z gatunku science fiction, w którym ten duet także doskonale sobie radzi. Klimaty wręcz dickowskie – mieszające się rzeczywistości, groza, intryga sensacyjna. Irena, utalentowana pisarka fantasy, przed kilku laty rozwiodła się z utalentowanym fizykiem – człowiekiem genialnym, ale mrocznym i zamkniętym w sobie. Andrzej Kromar pracował nad...

Irena, utalentowana pisarka fantasy, przed kilku laty rozwiodła się z utalentowanym fizykiem – człowiekiem genialnym, ale mrocznym i zamkniętym w sobie. Andrzej Kromar pracował nad tajnym projektem – tak zwanym modelowaniem rzeczywistości.

Irena zostaje nagle wezwana przez Radę Bezpieczeństwa Publicznego – jej były mąż zniknął w eksperymentalnie wymodelowanym przez siebie świecie. Zostawił doń furtkę wraz z informacją, że do modelu wejść może tylko Irena. Młoda kobieta godzi się wyciągnąć swego byłego męża z matni i wkracza w chore światy powołane wyobraźnią Andrzeja. Panuje w nich przemoc i zadziwiające reguły. Np. wyroki na skazanych na śmierć przestępcach wykonywane są przez licencjonowane osoby prywatne. Irena zostaje już na wstępie oskarżona o niepopełnione zbrodnie i skazana na śmierć. Wyrok ma wykonać... wampir – w tej rzeczywistości zwany osobą uzależnioną od hemoglobiny.

To dopiero początek gehenny Ireny...

Bed | 2011-02-17
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 16 lutego 2011

Książka jest niewątpliwie z dobrym pomysłem. Życie bohaterki zmienia się w koszmar, gdy dowiaduje się, że jej były mąż zaginął w konstruowanym przez siebie alternatywnym świecie i grozi mu niebezpieczeństwo. Służby Bezpieczeństwa zwracają się do niej właśnie z prośbą o przejście, gdyż modelator kanał wejścia dopasował tylko dla żony. Od znalezienia Andrzeja, zależy bezpieczeństwo innych, więc Irena zgadza się. Jednego tylko nikt nie przewiduje co może czekać byłą żonę w świecie, w którym Stwórcą jest były mąż - właśnie tytułowa kaźń. Powieść jest też mocno oparta na psychologii i rozgrywkach między małżonkami. Napisana niezłym językiem, żywo, wciąga w perypetie bohaterów. Autorzy posiadają swój specyficzny styl, całkiem niezły, szkoda, że niedopracowany. Książka ma przez to niestety minusy. Myślę, że każdego zastanawiałoby jak fizyk buduje swoje alternatywne modele, jak działają przejścia, w ogóle na jakiej zasadzie te konstrukcje pracują. Takie urywanie wątków i błądzenie we mgle...

Agnieszka | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Zastanawiam się, co w tej książce może się podobać.
Może, gdy ktoś dopiero zaczyna z literaturą fantastyczną może potraktować zawarte tu pomysły jako nieszablonowe. Słabo napisane, ale interesujące.
Może, gdy ktoś lubi romanse i bohaterki jak mimozy, co to leżą i pachną, od nieszczęść ze smutkiem odwracają głowy, brzydoty się boją, wszystko, co ich nie dotyczy traktują obojętnie, ale świetnie potrafią czekać na ratunek. Jest przecież olbrzymie zapotrzebowanie na takie historie, więc może gdyby Kaźń została wydana jako romans, w jakiejś taniej kioskowej serii…
Nadal nie wiem co w niej mogłoby się podobać, ale byłoby uczciwiej.
Może, gdy ktoś lubi prostotę. Labirynty są tu skomplikowane, jaskinie ciemne, skały strome, góry majestatyczne. Nic nas nie zaskoczy. Nic nie zmusi do wysiłku. Bezpieczna lektura.
Heh, w sumie to nie wina Diaczenków, że uparłam się doczytać to do końca. Można tak zrobić, ale, po co.
Szmirowata opowieść pisana na akord.

nefrytowykot | 2013-08-10
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka/SF, 2013
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Książka nierówna. Początek bardzo obiecujący, ale potem wątki zaczynają się rozciągać i plątać, sprawy techniczne zostają zupełnie olane i nie bardzo wiadomo, co i jak działa. Powolne myślenie Ireny zaczęło mnie z czasem irytować, kiedy powtarzała uparcie te same błędy. Do tego zakończenie - można powiedzieć, że otwarte, jednak mi się wydaje, że po prostu jest niedopracowane.
Przy tym jako plus trzeba wymienić bohaterów - są intrygujący i spójni, mają rozbudowane charaktery.

ArthurDayne | 2014-07-31

Ciekawy pomysł, wciągająca fabuła i świetni bohaterowie. No i styl pisania Diaczenków który bardzo lubię. Dodatkowo niejednoznaczne zakończenie.

MałySuseł | 2016-12-13

Przygodę z Diaczenkami zacząłem od opowiadania "Przenicowany Świat" i w następstwie zamówiłem "Kaźń".

Niewątpliwie można doszukać się licznych wad, jak wszędzie - z poważniejszych zakończenie urywa splątaną intrygę bez jej porządnego rozplątania.

Ale niezależnie od tego - książkę po prostu dobrze się czyta.

Sorli | 2011-05-28
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Pierwszą książkę Diaczenów, jaką przeczytałam to "Rytuał", baśniowy w swoim stylu i piękny, po Rytuale", "Kaźń" była dziwnym przeskokiem. Pomysł na modele,"modeliki" był dość intrygujący, z początku nie wiedziałam o co chodzi, wraz z rozwojem akcji dowiadujemy się reszty.
Irena jest postacią, w której wkurza mnie to jej powolne myślenie.

Szkoda, że tak zakończył się wątek wampira, wolałabym żeby przeżył, przecież Irena mogła go pokochać. Ach, czemu autorzy tak często rezygnują z dobrego zakończenia?

Jednak, autorzy nie wyjaśnili wszystkiego do końca. Ciekawi mnie na przykład, jak zasilany był model? Prądem? Co stało się z Andrzejem? Dlaczego Irena została rozpoznana przez tego południowca? Odnoszę wrażenie, że znowu została zamknięta w innym modelu.

Ale dobrze, że urodziła małego Andrzeja, mamy chyba prawo podejrzewać, że jest małym wampirkiem?

Polecam książkę, bardzo mi się podobała.

śnieżkaa | 2012-07-24

Pomysł całkiem niezły, udany początek, ale czemu akcja w pewnym momencie tak bardzo zwalnia?

Mariusz Wojtak | 2016-11-26
Przeczytana: 14 grudnia 2016