Agenci, szpiedzy, żołnierze. Alianci na frontach II wojny światowej

6 (11 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
historia
LubimyCzytać

Opowieść o bohaterstwie i często dramatycznych losach alianckich agentów. Książka składa się z trzech części. W pierwszej z nich poznajemy nieznane epizody z działalności wywiadowczej rządu emigracyjnego w Londynie. Część druga jest poświęcona czterem spośród 39 agentek SOE, sekcji specjalnej wywiadu brytyjskiego. W trzeciej części autorka opowiada o...

Opowieść o bohaterstwie i często dramatycznych losach alianckich
agentów. Książka składa się z trzech części. W pierwszej z nich
poznajemy nieznane epizody z działalności wywiadowczej rządu
emigracyjnego w Londynie. Część druga jest poświęcona czterem spośród 39
agentek SOE, sekcji specjalnej wywiadu brytyjskiego. W trzeciej części
autorka opowiada o burzliwym życiu Sergiusza Piaseckiego – znanego
pisarza, agenta wywiadu i przemytnika, więźnia Świętego Krzyża.
Zachowując styl zbeletryzowanej opowieści, autorka próbuje odsłonić
nieznane karty z dziejów II wojny światowej.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Simon1962 | 2019-06-27
Na półkach: Przeczytane, ULUBIONE, HISTORIA
Przeczytana: 27 czerwca 2019

Pasjonująca książka opowiadająca losy ludzi którym przyszło żyć i walczyć w czasie wojny. Losy bohaterskiej heroicznej walki i odwagi,które często kończyły się tragiczne...
Obowiązkowa dla osób lubiących historie,zwłaszcza tę mniej znaną. W części pierwszej mamy działalność wywiadowczą rządu emigracyjnego,min. kontrowersyjna postać agenta dwóch stron HENRYKA KORYCKIEGO. Część druga opowiada o losach agentek wywiadu brytyjskiego SOE /operacje specjalne/ min. KRYSTYNA SKARBEK ,VIOLETTE SZABO.
"Wisienką na torcie"(część trzecia) jest opowieść o nietuzinkowej postaci:agent,zwiadowca,przemytnik,szpieg,więzień Świętego Krzyża i genialny pisarz... Po prostu SERGIUSZ PIASECKI.
Czwarta część to historia ojca autorki WIKTORA KRYSZCZUKAJTISA (żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie) i stryja ojca : MIROSŁAWA KRYSZCZUKAJTISA pseudonim SZARY (żołnierz AK,cichociemny) .

Inferno | 2018-01-18

Dzięki tej książce zainteresowałem się takimi postaciami jak Krystyna Skarbek(Ian Fleming umieścił ją w swojej książce „Casino Royale”) czy Sergiusza Piaseckiego,autora "Kochanka Wielkiej Niedzwiedzicy".
Przyznam, że niewiele słyszałem wcześniej o postaciach umieszczonych na kartach tej książki. Jest to bardzo dobra lektura,żeby dalej zagłębić się w losy jej bohaterów lub w twórczość Piaseckiego.