Granice wolności w starożytnej myśli greckiej

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
LubimyCzytać

Niniejszy zbiór tekstów jest owocem studencko-doktoranckiej konferencji „Granice wolności w starożytnej myśli greckiej, rzymskiej i judaistycznej” zorganizowanej w dniach 18–19 czerwca 2012 roku na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konferencja poświęcona problemowi wolności była w zamierzeniu próbą przybliżenia dawnych sensów oraz formą komentarza do współczesnych, niejednokrotnie wartościujących i obciążonych spuścizną chrześcijańską, odczytań antyku. Podążając śladami starożytnych, prelegenci mieli za zadanie przyjrzeć się zagadnieniu wolności rozumianej jako kategoria religijna czy filozoficzna oraz tej wpisanej w zakres antycznej jurysdykcji, która warunkowała zasady społecznych zależności. Przedmiotem badań stały się świadectwa literackie, artystyczne oraz historyczne, służące do eksplikacji starożytnego rozumienia wolności. W dyskusji pojawiły się także spekulacje nad pojęciami wolnej woli, przeznaczenia, konieczności i tragizmu oraz próba ich redefinicji w kontekście przedchrześcijańskiego świata.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras