Widziałem Polskę zdradzoną

Arthur Bliss Lane Wydawnictwo: Fronda biografia, autobiografia, pamiętnik
Fronda
2015-01-01
2015-01-01

Nie będę oryginalny. Sam tytuł mowi wszystko i jest najlepszym, co ważne rzetelnym streszczeniem tej książki. Czyta się dość łatwo. To coś w rodzaju pamiętnika napisanego post factum. Autor dość dokładnie wspomina swój prawie dwuletni pobyt w Warszawie. Książka łamie pewne mity nie tylko odnośnie wprowadzania rządów komunistów ale również odnośnie powstania warszawskiego. Zachęcam do przeczytania ludziom w każdym wieku. Młodym jako uzupełnienie tego co zostało pominięte w szkole. Starszym, aby skonfrontowali tę książkę z tym czego uczuli się w szkole.

Po przeczytaniu książki, pierwszą refleksją jaka mnie naszła, był fakt, że od 1947 roku niewiele się w Polsce zmieniło.

Dokument zdrady, której ofiarą padła Polska. Brzmi jak przestroga dla współczesnych Polaków. Lane podaje też niezwykle istotne szczegóły na temat pogromu kieleckiego. Czytałem książkę w języku angielskim i polskim. Dobra lektura.

Sam tytuł mówi wszystko. 1945 rok, Polska po II Wojnie. Do dzisiaj to bardzo boli. Przeczytajcie!

Książka z pierwszej ręki opisuje rozwój sytuacji w Polsce tuż po II Wojnie Światowej. Można zapoznać się w z wieloma szczegółami wydarzeń, które miały wtedy miejsce. Dość ciekawe są krótkie wrażenia autora dotyczące spotkanych osób z ówczesnej grupy rządzącej (np. Cyrankiewicza czy Bieruta).

• Historia Polski
  • Literatura faktu