Node.js, MongoDB, AngularJS. Kompendium wiedzy

informatyka, matematyka
Helion
2015-03-11
2015-03-11
node.js MongoDB AngularJS programowanie bazy danych projektowanie interfejsów

JavaScript, Mongo, Node, Express, Angular, to składowe opisywane w głównej części niniejszej książki (całość dopełniają 4 przykładowe aplikacje). Node, Mongo w formie bardziej encyklopedycznej, Express nieco bardziej w formie podręcznika, w jeszcze większym stopniu podręcznikowo jest opisany Angular, a JS to szybkie wprowadzenie.

I już na tym szybkim wprowadzeniu zapaliły mi się lampki alarmowe, skoro autor w konstruktorze zaczyna definiować metody, a tłumacząc domknięcia dowodzi, że zauważył co się dzieje z danymi, ale nie rozumie natury domknięć.

Nie da się tej książki czytać, aby zrozumieć dany moduł, bo przykłady są mikroskopijne bez wytłumaczenia dlaczego coś działa tak, a nie inaczej. Nie da się używać tej książki w formie encyklopedii, bo (uwaga) hasła w tabelach referencyjnych są wymieszane (tak, tak, ktoś nie słyszał o zaletach porządku alfabetycznego),nie ma co liczyć na tę książkę, kiedy trzeba dowiedzieć się czegoś o naturze danego składnika, bo tych informacji nie ma (np. przed napisaniem tej recenzji próbowałem odszukać jak wiązane są dane w modelu master-details w MongoDB -- bez sukcesu),no i nie da się też użyć tej książki jako źródła danych, bo „rodzynków” z wprowadzenia o JS jest więcej -- w najlepszym wariancie, aby zamaskować swoją niewiedzę autor rzuca ogólnikami, w najgorszym wprowadza w błąd (np. przy Angularze wg autora „service zapewnia możliwość implementowania funkcji na serwerze”, str. 528).

Krócej byłoby powiedzieć na co jest szansa, aby tę książkę użyć. Wydaje mi się, że jako ogólnikowy przegląd, że np. jest coś takiego jak MongoDB, ogólnie o co tam chodzi i tyle. Nb. najlepszą częścią jest właśnie ta o MongoDB, następnie Node+Express, natomiast naprawdę kiepska jest ta o Angularze.

Przy wszystkich tych wadach, to już detale -- wydruki programów mają numerowane linie, blisko samego kodu i dokładnie tą samą czcionką co kod, utrudnia to czytanie. I druga rzecz, autor bez skrępowania używa metody kopiuj&wklej tam gdzie może, np. po opisie HTTP i HTTPS przychodzi pora na sockety, więc to świetna okazja aby odkopiować generowanie certyfikatu sprzed kilku stron.

Biorąc pod uwagę cenę i objętość nie mogę dać więcej jak dwie gwiazdki. Gdybym mógł cofnąć czas, z pewnością bym jej nie kupił -- stosowalność bliska zeru (moim „zyskiem” jest to, że autor krótko opisał użycie uwierzytelnienia za pomocą Google’a, szczegóły i tak będę musiał wyczytać na sieci, niestety).

I już na tym szybkim wprowadzeniu zapaliły...

• 2016
  • EBook