Obóz Wszystkich Świętych

Wydawnictwo: Open
emigracja, uchodźcy
literatura piękna
LubimyCzytać

Tadeusz Nowakowski swoją powieść Obóz Wszystkich Świętych zlokalizował w obozie displaced persons w północnych Niemczech i w mieście swej młodości. Utrzymana w poetyce realizmu opowieść o polskich uchodźcach jest chwilami okrutną, chwilami groteskową historią - o narodowych kompleksach i o próbach wyzwolenia się z nich, nasyconą kolorytem przedwojennej Bydgoszczy, z powodzeniem wykorzystującą konwencje literatury popularnej do przekazu ważkich treści.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

małgosia | 2017-01-23
Przeczytana: 23 stycznia 2017

Książka mi się podobała ... nie mniej w związki z kilkoma lekturami jakie musiałam przeczytać nasunął mi się wniosek iż wszystkie były w swym zakończeniu czy też całej opowieści tragiczne. Teraz tak dla podniesienia samopoczucia wypada mi sięgnąć po coś pozytywnego. Pewnie jakiś banał...ale z dobrym zakończeniem :-)

Roman Dłużniewski | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

Nazwisko autora zawsze będzie mi się kojarzyło z Wolną Europą. Sama książka jednak nieco rozczarowała. Obóz dla dipisów, Bydgoszcz. Wszystko wydawało mi się jakieś nierealne.

Emsi | 2016-10-11
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2017
Przeczytana: 11 października 2016

Nie takiego zakończenia się spodziewałam.

Zaczęło się typowo: nudna lektura na studiach, ale trzeba przebrnąć, bo gdzie 6 osób na roku, tak nie ma czegoś takiego jak nieprzygotowanie. Czytanie boli, bo przez pierwsze 200 stron powieść była dla mnie tekstem o wszystkim i niczym.

Z jednej strony politykowanie. A właściwie to nie. Zdaje się, jak gdyby w wierzchniej warstwie nie miało być polityki w ogóle, a przynajmniej nie dosłownie. Jednak gdzieś tam między wierszami grała ona kluczową rolę, to jasne. Wszak dzieło prawi o papenburskim obozie emigrantów po II wojnie światowej i ich niechęci (spowodowanej wieloma względami) do powrotu na łono ojczyzny. Nie jestem pewna, czy czasem Tadeusz Nowakowski nie potępiłby mnie, ale słowa dra Huberta mogą ten fragment podsumować następująco: "Jestem zdecydowanym przeciwnikiem sztuki zanieczyszczonej polityką".

Z drugiej strony Bydgoszcz. Tak, moja Bydgoszcz (a tak naprawdę nie moja, ale zdążyłam się z nią zżyć na tyle, że w książkach czytam...

Młody | 2013-05-20

Autor przez długie lata nie wydawany w komunistycznej Polsce z powodu jego współpracy z radiem Wolna Europa. Książka opowiada o losach porucznika Grzegorczyka, który znajduję się w di-pisowskim obozie w Papenburgu. Jest to małe polskie bagienko, w którym ludzie starają się egzystować, tak jak w ojczyźnie. Nie brak tu oszustów, kłamców i fałszywych patriotów. Jednak akcja rozgrywa się w jeszcze jednym miejscu. Jest to przedwojenna Bydgoszcz ( miejsce młodości Nowakowskiego). Te dwa światy funkcjonują w powieści równolegle. Papenburg- świat beznadziejnej teraźniejszości i Bydgoszcz- świat dziecinnej arkadii.