W proch się obrócisz

Cykl: Thora (tom 3)
Wydawnictwo: Muza
Aska
literatura islandzka, Thora

"Pompeje Północy" miały być luksusowym kurortem i atrakcją wysp Westmana położonych w pobliżu brzegów Islandii. Nikt nie przypuszczał, że zrujnowane wybuchem wulkanu domy kryją złowrogą tajemnicę: zwłoki ukryte pod grubą warstwą wulkanicznego popiołu. Jak w Pompejach. W chwili wybuchu wulkanu w styczniu 1974 roku Markus Magnusson był nastolatkiem, teraz po blisko trzydziestu latach musi stawić czoło niemiłemu odkryciu w ruinach własnego domu. Wkrótce jego dziewczyna z młodzieńczych lat zostaje brutalnie zamordowana. Sprawy nabierają niebezpiecznego tempa. I tym razem wezwana Thora Gudmundsdottir musi zgłębić tajemnice przeszłości i odkopać zło i przemoc ukryte pod wulkanicznym popiołem. Wbrew jej nadziejom i oczekiwaniom mieszkańcy małej rybackiej osady nie kwapią się do zwierzeń i wspominków. Nie tylko oni... W proch się obrócisz mrozi krew w żyłach od pierwszej strony. Autorka po mistrzowsku prowadzi czytelnika poprzez rozdziały... a napięcie rośnie.

źródło opisu: Wydawnictwo Muza, 2009

źródło okładki: http://www.muza.com.pl/

chrispu | 2014-10-27

No nie porwała mnie autorka swoją koncepcją kryminału. Spodziewałem się czegoś lepszego.
Początek książki - pierwszy rozdział - rewelacja. Umieranie opisane przez późniejszego trupa. Napisane zostało to tak, że ciarki przechodzą. Dobrze się zaczyna, myślę.
Ale jak to się czasem mówi - miłe złego początki. Jakaś taka "rozmamłana" się potem książka robi i jak dla mnie jest po prostu przegadana. Coraz liczniejsza grupa bohaterów, którzy i owszem dużo mówią ale mało się dzieje. Wymiękłem po mniej więcej 1/3 książki. Darowałem sobie cały środek i przeczytałem tylko ostatnie, rozwiązujące zagadkę rozdziały.
W mojej ocenie - kryminał dla osób, które lubią "delektować" się treścią, lubią tłum postaci drugoplanowych w powieści i mają dużo czasu na spokojne czytanie.

wiejskifilozof | 2015-05-07

Islandia jakoś tak, nie kojarzy się z sensacją czy też kryminałem.Bo i nie ma takich obrazków jak z USA.Te masowe strzelaniny,czy coś w tym rodzaju.A mimo to,autorka potrafi dobrze wprowadzać w świat zbrodni w tym zimnym kraju.
Oto kolejny raz czytam e-booka , którego akcja jest obsadzona w tym kraju.
Mamy na początek odnalezienie zwłok, odkrytych w pewnym budynku.
Ciała pochodzą z początku lat 70.
Następnie akcja przenosi się w czasy obecne :-)
I oczywiście to gry wkracza dzielna prawniczka.
Yrsa nazwiska nie napiszę, bo nie umiem.Wprowadza nas w świat przede wszystkim prowincji islandzkiej.Mamy tu małe społeczności.
Ale co to ma wspólnego z tymi zwłokami ? Otóż ma i to dużo,ale to już warto przeczytać.

jamczyk | 2016-05-02
Przeczytana: 02 maja 2016

Miotająca się prawniczka Thora po raz trzeci walczy w imię dobra i wolności swoich klientów.Dużo wątków i dygresji,ale można powoli dopatrywać się schematu powieści pani Yrsy.

Michał | 2013-03-06
Przeczytana: 06 marca 2013

Prawniczkę Thorą Gudmundsdottir poznałem już wcześniej dzięki wcześniejszej powieści Yrsy Sigurdardottir "Weź moją duszę". Chociaż była to bardzo dobrze napisana powieść (z trochę naciągniętym zakończeniem jak dla mnie), nie do końca przypadła mi do gustu i pewnie nie sięgnąłbym po kolejną książkę tej pisarki gdybym nie dostał jej w prezencie na święta Bożego Narodzenia. Jak się okazało był to bardzo trafiony prezent.

Thora tym razem została wynajęta przez Markusa Magnussona, który chce tylko wynieść coś z piwnicy swojego dawnego domu, który w wyniku wybuchu wulkanu w 1974 roku został zasypany popiołem a który jest teraz obiektem badań archeologicznych. Thora podejrzewa, że są to po prostu jakieś drobne wstydliwe tajemnice, które jej klient wolałby zachować dla siebie. Niestety to co znajdują w piwnicy jest zaskakujące i przerażające nawet dla Markusa. W dodatku zostaje zamordowana jego dawna koleżanka. Markus zostaje oskarżony o morderstwo i Thora będzie się musiała bardzo...

Zuela | 2013-09-23

Rewelacyjny kryminał.Zbrodnia z przeszłości rzutuje na obecne życie bohaterów.Wszystko do nas wraca i wychodzi na jaw czy tego chcemy czy nie.Książkę powinnismy czytać w jasny,pogodny dzień,jest przerażająca....

lenuszka | 2014-02-01
Przeczytana: 01 lutego 2014

To już moje czwarte spotkanie z twórczością Yrsy. Jej dzieła na przemian albo mnie zachwycają albo rozczarowują. Tym razem nie pieję z zachwytu. W książce „W proch się obrócisz” pisarka wprowadziła za dużo wątków, przez co stała się ona chaotyczna i mało czytelna. Niemniej Yrsę jako pisarkę cenię i bardzo lubię. Jej dzieła są dla mnie swego rodzaju pewniakiem literackim.

Agro | 2016-04-12
Przeczytana: 11 kwietnia 2016

Trzecie spotkanie z Sigurdardóttir i najmniej udane.
Kolejna sprawa za którą zabiera się Thora jest nudna. Autorce nie udało się przykuć mojej uwagi. Zbyt mało się działo, dynamizm akcji też żaden. Mam wrażenie, że powieść napisana jest na silę. Chce się powiedzieć – wtórność i przeciętność w jednym. Nawet postać głównej bohaterki nie ewoluuje. Słabo. Dwie poprzednie części o niebo lepsze.

BeataBe | 2011-06-26
Przeczytana: 23 czerwca 2011

To moja pierwsza powieść islandzkiej pisarki. I nie zawiodłam się. Bardzo byłam ciekawa Islandii i ludzi, którzy tam żyją. Zawsze wydawało mi się, że Islandia to jakaś inna planeta. Okazało się, że niekoniecznie.
Poza tym to świetna powieść kryminalna, która wciągała mnie powoli, stopniowo, ale za to co raz głębiej.

Patrycja | 2014-03-22
Przeczytana: 22 marca 2014

Po „W proch się obrócisz” Yrsy Sigurđardóttir sięgnęłam niezwykle łapczywie, gdyż jej poprzednia powieść „Pamiętam Cię” bardzo przypadła mi do gustu. Zawierała wszystko to, co w skandynawskich kryminałach lubię najbardziej. Dlatego właśnie kolejnemu kryminałowi autorki dałam spory kredyt zaufania. Tym razem nasza bohaterka musi się zmierzyć z świeżo odgrzebaną (dosłownie) tajemnicą, którą przed laty pochłonęła lawa. Osią powieści autorka uczyniła autentyczne wydarzenia z 1973 roku, kiedy na Heimaey nastąpiła erupcja wulkanu Eldfell, niszcząc sporą część wyspy. Autorka stosuje liczne TWISTy i myli tropy, aż do samego dosyć satysfakcjonującego finału. Zabrakło jednak klimatu, który miała nowsza powieść autorki. Ale w gruncie rzeczy to dobrze, ponieważ autorka rozwija się i każda jej książka jest coraz lepsza :). "W proch się obrócisz" została wcześniej wydana niż "Pamiętam Cię" dlatego, myślę, że jej najnowsza powieść jest jeszcze lepsza od poprzedniej i nie mogę się doczekać kiedy...

Edith | 2010-08-17
Na półkach: Mam, Przeczytane
Przeczytana: 17 sierpnia 2010

Za sprawą wyzwania Krajów Nordyckich ostatnio odkrywam dużo skandynawskich kryminałów. Nazwisko autorki wpadło mi w oko na blogu Mary i od razu kupiłam książkę na allegro. Okazało się, że jest to już trzecia część przygód prawniczki Thory. Mimo tego postanowiłam nie kombinować i brać się za czytanie, bo termin wyzwania nadchodzi a ja dalej nic islandzkiego nie przeczytałam. ;)

Thorze tym razem trafia się dość dziwna, ale niby zarazem prosta sprawa Markusa, który chce wynieść coś z piwnicy swojego domu, który został zasypany popiołem w wyniku wybuchu wulkanu w 1973 roku. Zyskał taką możliwość, gdy archeolodzy odkopali jego dom z popiołów. Sprawy komplikują się, gdy okazuje się, że w pudle tak interesującym jej klienta jest ludzka głowa. Dodatkowo obok niej leżą trzy ciała. Prosta sprawa zamienia się w bronienie klienta podejrzanego o zabójstwo.

Do trzech ciał i głowy dochodzi jeszcze zabójstwo pielęgniarki, która mogłaby oczyścić Markusa z zarzutów. W tym wszystkim musi odnaleźć...