Puste krzesło

Tłumaczenie: Janusz Ochab
Cykl: Lincoln Rhyme (tom 3)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Empty Chair

Małym, sennym miasteczkiem wstrząsa seria tragicznych wydarzeń. Kilkunastoletni Garret, znany z odrażającego, dziwacznego hobby – hodowli owadów – jest podejrzany o zamordowanie kolegi i uprowadzenie oraz prawdopodobnie zabicie dwóch dziewcząt. Lokalnej policji przychodzi z pomocą sparaliżowany, wybitny nowojorski kryminalistyk Lincoln Rhyme, który za dwa dni ma zostać poddany operacji w tutejszym Centrum Medycznym. W zorganizowanym naprędce laboratorium bada i analizuje nikłe dowody.

Tymczasem poszukiwania Owadziego Króla trwają, wreszcie udaje się go ująć, ale nie wiadomo, gdzie są i czy żyją jego ofiary. Schwytanego Garreta niespodziewanie uwalnia z aresztu asystentka i przyjaciółka Rhyme’a, Amelia, intuicyjnie przekonana, że chłopiec jest niewinny. Wtedy jednak sama staje się jego zakładniczką. Pościg rozpoczyna się na nowo...

Opinie czytelników (1925)
Roland | 2014-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2014

Trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który znów potwierdza wyśmienity kunszt literacki autora. Wprawny czytelnik zauważy, że w przypadku „Pustego krzesła” Jeffery Deaver wprowadził kilka nowych schematów, których do tej pory nie używał. Oczywiście nie mogło zabraknąć dwójki detektywów, czyli Amelii Sachs i Lincolna Rhyme, którzy są znani czytelnikom z innych powieści. Drobiazgowe śledztwo, mała liczba dowodów, wyścig z czasem, klimat bagien Karoliny Północnej oraz nieustanny pościg sprawią, że lektura tej powieści będzie niezapomnianym przeżyciem.

Lincoln Rhyme ma zostać poddany operacji w centrum medycznym w Karolinie Północnej. Niespodziewanie lokalna policja zwraca się z prośbą do Lincolna o pomoc w śledztwie. W małym, senny miasteczku dochodzi do tragicznych wydarzeń. Kilkunastoletni Garret, znany z dziwacznego hobby – hodowli owadów- jest podejrzany o zabicie kolegi oraz uprowadzenie dwójki dziewcząt. Lincoln wraz z Amelią badają nikłe ślady. Tymczasem...

Marzena | 2016-06-09
Przeczytana: 07 czerwca 2016

Chcecie znów czytać o niezwykle analitycznym umyśle Lincolna? O nieprzeciętnej inteligencji jego i Amelii? O tym, że ta dobrana para rozwiązuje kolejna sprawę, która wstrząsnęła całym miasteczkiem gdzieś w USA, a połowa jego mieszkańców była w nią zamieszana?
E tam!
Słuchajcie tego...Jeden z głównych podejrzanych, a w zasadzie jedyny, który winien był ponoć wszystkiemu złu i wszelakim zbrodniom miał niezwykłe hobby. To głównie jego pasja przykuła moją uwagę. Owady. Ćmy, osy, szerszenie, ale też pająki. Jak on czerpał z ich mądrości, siły, możliwości przystosowania się! Jego fascynacja owadami zrobiła na mnie ogromne wrażenie. W pewnej chwili stwierdza, że są one ważniejsze niż my, że Ziemia bez nas mogła by istnieć, ale bez nich nie.
"Hmmmm..." pomyślałam ja. Za tą niezbyt głęboką myślą, popłyną wartki strumień nieco głębszych...
Taka ćma trachnięta gazetą. Jej krótki żywot, obejdzie nas to w jakikolwiek sposób? Czy pomyślimy sobie:"Och nie! Co ja zrobiłam! A mogłam się od...

„O tak, w tym mieście jest kilka szerszeni”.

Szerszenie to dla mnie paskudne, boleśnie żądlące i niebezpieczne stworzonka, boję się ich panicznie od dzieciństwa. Mordowanie poprzez podrzucenie gniazda tych owadów i setki ich ukąszeń... aż mnie ciarki do tej pory przechodzą. Dzięki temu Garret od pierwszych stron wzbudził moją ogromną niechęć.

Na początku wszystko wydawało się proste, duet Rhyme-Sachs jak zwykle w formie, standardowa zbieranina dowodów i perfekcyjna ich analiza dość szybko doprowadza do schwytania podejrzanego nastolatka. Jednak wtedy autor wywraca wszystko do góry nogami, Sachs kierując się swoim instynktem uwalnia Garreta z aresztu, Rhyme trzymając się twardo dowodów nie może zrozumieć jej postępowania. Natychmiast jednak rozpoczyna akcję poszukiwawczą na nowo, tym razem tropiąc podejrzanego o morderstwo nastolatka i swoją asystentkę. Ponowna analiza dowodów wykazuje jednak, że nie wszystko było takie oczywiste jak się początkowo wydawało...

Mimo iż początkowo...

Kucu | 2015-03-17
Przeczytana: marzec 2015

Jestem wielką fanką J. Deaver, szczególnie lubię cykl o duecie Rhymea&Sachs. "Puste krzesło" jest to niesamowity thriller trzymający w napiciu od pierwszych stron, dzięki czemu czyta się bardzo szybko. Osobiście bardzo lubię książki z wartką, szybką i ciągle zmieniającą się akcją, w której nie wiadomo kto jest przyjacielem a kto wrogiem. Bardzo gorąco polecam, bo to na prawdę świetny cykl dla wszystkich amatorów dobrych kryminałów i thrillerów!

emindflow | 2015-05-16
Przeczytana: 16 maja 2015

Po przeczytaniu pierwszych stu stron byłem lekko zniechęcony i nawet nie spodziewałem się, że ta powieść nabierze takiego tempa.
Tym razem para Rhyme - Sachs daje pokaz swoich możliwości na gościnnych występach w Karolinie, gdzie sparaliżowany kryminalistyk miał poddać się operacji.
Poproszeni przez miejscowego szeryfa o pomoc w odnalezieniu porwanej dziewczyny wpadają na trop grupy bezwzględnych morderców.
Deaver w mistrzowski sposób plącze tropy, nieustannie wprowadza w błąd zarówno śledczych, jak i czytelnika, jednocześnie systematycznie podnosząc napięcie.
Zwieńczeniem całej precyzyjnie skonstruowanej fabuły jest zaskakujące zakończenie, którym autor pewnie niejednego czytelnika wywiódł w pole.
To dopiero trzecia przeczytana przeze mnie powieść Deavera i z każdą kolejną autor w moim prywatnym rankingu pnie się w górę.
Świetny thriller, polecam.

dorcia2633 | 2016-02-03
Przeczytana: 07 stycznia 2016

Małym, sennym miasteczkiem w Karolinie Północnej wstrząsa seria tragicznych wydarzeń. Garret, wychowujący się w rodzinie zastępczej zamknięty w sobie, ponury nastolatek, znany z dziwacznego hobby - hodowli owadów - jest podejrzany o zamordowanie kolegi i uprowadzenie oraz zabicie - dwóch dziewcząt. Lokalnej policji przychodzi z pomocą przykuty do inwalidzkiego wózka wybitny nowojorski kryminalistyk Lincoln Rhyme. W zorganizowanym naprędce laboratorium bada i analizuje nikłe dowody. Tymczasem poszukiwania Owadziego Króla trwają, wreszcie udaję się go ująć, ale nie wiadomo, gdzie są i czy żyją jego ofiary. Schwytanego Garreta niespodziewanie uwalnia z aresztu asystentka i przyjaciółka Ryhme'a Amelia, przekonana, że chłopiec jest niewinny. Wtedy jednak sama staje się jego zakładniczką. Pościg rozpoczyna się na nowo...

Sargento_Garcia | 2013-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2013

Jak zwykle autor pokazuje swoją klasę. Książka trzyma w napięciu do ostatnich stron, obfituje w nagłe i nieprzewidywalne zwroty akcji, bohaterowie pozytywni staja się negatywnymi, bo po jakimś czasie ponownie zmienić stronę.

POLECAM !

Akcja książki toczy się w sennej mieścinie. Opowiada o serii tajemniczych śmierci i zaginięć, która paraliżuje mieszkańców miasta. O wszystko podejrzany jest kilkunastoletni chłopiec - Garrett. Jest zamknięty w sobie, ponury, wychowuje się w rodzinie zastępczej. Charakteryzuje się ona wysokim ilorazem inteligencji. Przylgnęło do niego przezwisko Pająk, bo wszyscy wiedzą, jak bardzo interesuje się życiem owadów. Wie, jak żyją i jak umierają. Wie, jak unikają swoich prześladowców. Lecz przede wszystkim wie jak zabijają.

Siłą książki jest nie tyle sam pomysł na fabułę, ale jej poprowadzenie. Początkowo wszystko wydaje się logiczne, piękne i zwyczajne. Później przychodzi wstrząs i czytelnik zastanawia się: jak on mógł to zrobić? I kiedy się już do tego przyzwyczajamy następuje kolejny zwrot akcji.

Czytelnik jest zdezorientowany i nie dostrzega, że w pewnym momencie nie można oderwać się od książki.

Podsumowując "Puste krzesło" to thriller bardzo ciekawy. Osobiście bardzo lubię...

Tathagatha | 2011-03-28
Przeczytana: 27 marca 2011

Deaver standardowo nie zawiódł. Sięgając po jego książki nie czuję obaw, że będzie to czas stracony.
Rewelacyjny, gburowaty i ironiczny Rhyme i pewna siebie Sachs po raz kolejny bohaterami wciągającej i pełnej zaskakujących zwrotów akcji historii.
Najlepsze w jego książkach jest to, że potrafi pisać z pasją. Gdy się za coś bierze pewne jest to, że nie potraktuje tego powierzchownie. I tak jak w 'Pustym krześle' motywem przewodnim są owady, tak Jeffery spisał się na medal mistrzowsko pisząc o nich, nie przynudzając przy tym.

Nie zabrakło dużych emocji spowodowanych zawiłą fabułą i zaskakującymi wydarzeniami. Pozytywne wrażenie potęguje dodatkowo fakt, że cała opowieść jest składna i przemyślana w najdrobniejszym szczególe, a do tego zakończenie kopie:)

Szczerze polecam wszystkim.

fik | 2016-09-12
Przeczytana: 11 września 2016

Kolejna bardzo dobra książka Deavera z kryminalistykiem Rhymem w roli głównej. Chociaż powiem szczerze że strasznie podobna do poprzednich części tj. odpowiedzi pojawiające się z nie wiadomo z kąt ( czytelnik nie ma szans na swoją dedukcję ) co jest na pewno mankamentem tej powieści, kolejnym jest końcówka - tak jakby autor miał pomysł na dalszą kontynuację a jednocześnie ją jak najszybciej zakończyć. Pomimo to czyta się dobrze i jest godna polecenia.
niedz nad rze bia.

zobacz kolejne z 1915