Złote usta. Jan Chryzostom - asceta, kaznodzieja, biskup

Wydawnictwo: Homini
historia
LubimyCzytać

Ponieważ byłem przekonany, iż potrzebne jest nowe studium o Janie, które brałoby pod uwagę osiągnięcia współczesnej nauki, z zadowoleniem powitałem rodzącą się przede mną sposobność, by spróbować je napisać, także dlatego, że pozwoliłoby mi to przedstawić bardziej realistyczną, niż nakazywałaby konwencja, ocenę jego skomplikowanej osobowości oraz kilka własnych interpretacji.J.N.D. Kelly, z Wprowadzenia do wydania angielskiego.

źródło opisu: Matras

źródło okładki: Matras

Niniejsza książka o Chryzostomie poświęcona jest przede wszystkim problemom biograficznym i filologicznym, nie zaś teologicznym. Autor bardzo szczegółowo odtworzył życie świętego mówcy od jego młodości przez pobyt na pustyni, posługę prezbitera w Antiochii i biskupa Konstantynopola aż po wygnanie i śmierć w Armenii. Paradoksem jest to, że ze szkoły pogańskiego retora Libaniosa wyszedł przyszły święty biskup. Paradoksem jest też to, że mimo zajęcia bardzo eksponowanego miejsca wśród duchowieństwa swego rodzinnego miasta, nie miał okazji zostania jego biskupem. Najbardziej interesujący dla mnie wątek: kwestię relacji Jana z potężnym prefektem Eutropiuszem przedstawił Kelly bardzo dokładnie i odnośny rozdział monografii bardzo mi się przydał. Podobnie jak biografia Hieronima tegoż Autora, ta praca o życiu i działalności Jana Chryzostoma, zasługuje na dobrą ocenę.

Tomasz Babnis

Hebdomas | 2018-07-19