Eus deus kosmateus

Sens życia tanio odsprzedam. Używany, ale w dobrym stanie. Jak daleko mogą posunąć się zbuntowani uczniowie? Dlaczego wzywają na pomoc szatana? Czy można wytrwać w szkole nawiedzanej przez ducha? Czy istnieje życie rozumne w Ministerstwie Oświaty? Na te pytania próbuje odpowiedzieć nauczycielka, trapiona przez niezgłębione zagadki bytu. Życie rodzinne bohaterki szybko zamienia się w czarną...

Sens życia tanio odsprzedam. Używany, ale w dobrym stanie.

Jak daleko mogą posunąć się zbuntowani uczniowie?
Dlaczego wzywają na pomoc szatana?
Czy można wytrwać w szkole nawiedzanej przez ducha?
Czy istnieje życie rozumne w Ministerstwie Oświaty?

Na te pytania próbuje odpowiedzieć nauczycielka, trapiona przez niezgłębione zagadki bytu. Życie rodzinne bohaterki szybko zamienia się w czarną komedię, kiedy synowa zadaje się z ukraińską mafią, zaś syn musi uciekać z Polski, prześladowany przez złe energie, okolicznych bandytów oraz Urząd Skarbowy. W dodatku sama odbiera telefony z zaświatów.

Jest śmiesznie i strasznie. To świat licealistów. Jeden z uczniów, pozornie zwyczajny chłopak, popełnia okrutne morderstwo. Kto zawinił i czy zbrodni można było zapobiec?

Zakręcona nauczycielka, której daleko do autorytetu i roli mistrza, staje wobec takich bolączek szkolnych, jak: nietolerancja, antysemityzm, satanizm dla ubogich, ciąże nieletnich i banalne nieuctwo. Jej wrodzony optymizm zostaje poddany próbie, kiedy na problemy w szkole zaczynają się nakładać problemy rodzinne.

"Eus deus kosmateus" to realistyczno-groteskowe obrazki z życia pewnej szkoły i pewnej rodziny. Z duchem w tle.

ZARAZA | 2012-04-30
Przeczytana: kwiecień 2012

Niezdecydowana szukałam jakiejś ciekawej książki. Skorzystałam z pomocy bibliotekarki i wkrótce zostałam zawalona stosem książek. Co wybrałam? "Eus, deus, kosmateus". Mimo tego że nigdy nie słyszałam o autorce, to tytuł na tyle mnie zaintrygował, że postanowiłam ją wypożyczyć bez potrzeby czytania opisu.

Mirosława Sędzikowska, polonistka, opisała sobie bliski świat. Fabuła skupia się na temacie szkolnego buntu. Autorka również sprawnie wprowadziła w fabułę problemy natury psychicznej młodych ludzi, jak i dorosłych. Ciekawym dodatkiem, wprowadzonym w treść jest temat praktyk okultystycznych.

Co mogę powiedzieć o języku? Lekki i łatwy w odbiorze, co na pewno uprzyjemnia spędzony czas z tą lekturą. Choć irytujące mogą być zwroty, których się już dziś nie używa, przynajmniej w moim otoczeniu.

Wszystko otoczone na dodatek ironią, przez co powieść nie jest ponura, ale często wywołuje lekki uśmiech na twarzy. Również bardzo spodobał mi się dastan Sędzikowskiej do świata. Godny...

ilo99 | 2017-02-03
Na półkach: Rozczarowanie, Przeczytane
Przeczytana: 03 lutego 2017

Gdybym miała się pokusić o recenzję w jednym zdaniu napisałabym - miłe złego początki. Niestety powieść ma swoisty koloryt tylko mniej więcej do setnej strony. Jest ciekawie przedstawione miejsce wydarzeń, realistycznie zarysowani bohaterowie, intrygująca historia, a później wszystko rozłazi się w palcach, jak źle zszyty materiał. Pojawiają się napady “byłej gorączki” autorki, czyli retrospekcje. Bywa, iż niewiele wnoszą do akcji, natomiast skutecznie wybijają czytelnika z rytmu powieści. Męczące są również korekty fragmentów tekstu podrzucane przez rodzinę narratorki. Cała książka ma być czymś w rodzaju pamiętnika pisanego na konkurs i odnosić się do pracy nauczyciela. Urywki opisujące relacje polonistki z uczniami technikum są barwne, dobrze oddają rzeczywistość, są pisane z pasją i głównie na nich opiera się początek powieści. Zaciekawił mnie zwłaszcza sposób prowadzenia lekcji i analizy lektur. Niestety im dalej w las tym więcej pojawia się komentarzy odnośnie tragicznej...

Ina1973 | 2012-11-05
Na półkach: Młodzieżowe, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2012

Nuda,nuda i jeszcze raz nuda! Jeśli mamy takich nauczycieli polskiego-to się nie dziwię,że uczniowie wolą wagary.Książka jest o niczym,połowa to omawianie wierszy i literatury(?!).Stanowczo odradzam czytanie-są ciekawsze książki...

emilia-milkaslonce | 2013-02-18
Przeczytana: 2011 rok

Podchodziłam do tej książki kilka razy i wcale mnie jej treść nie wciągnęła. nie polecam

Rae | 2017-02-28
Na półkach: 2017, Przeczytane